خصوصی سازی پرچالش ترین اقدام دولت ها در بخش اقتصاد است
+ پ -
خصوصی سازی پرچالش ترین اقدام دولت ها در بخش اقتصاد است

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: خصوصی سازی در هر کشور یکی از پرچالش ترین اقدامات دولت ها در بخش اقتصاد است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی، معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی سازی کشور در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری و سومین نمایشگاه بین المللی بانک، بورس، بیمه و خصوصی سازی با تاکید بر کوچک سازی بخش دولتی گفت:مالکیت خصوصی همواره در ایران بوده است اما به دلیل درآمدهای نفتی بخش های دولتی گستردگی پیدا کرده که پس از مدتی دولتمردان متوجه شدند که دولت باید به جای اصلی خود بازگردد و در مواردی که تصدی گری صورت گرفته و حاکمیت مطرح نیست امور به بخش خصوصی سپرده شود.

پوری حسینی لازمه بازگشت دولت به جایگاه اصلی خود را تقویت بخش خصوصی، مقررات زدایی و راندن بخش دولتی به عقب و جابازکردن برای بخش خصوصی عنوان کرد و افزود: ما در ۱۵ سال گذشته در سازمان خصوصی سازی کارهای زیادی انجام دادیم اما راه طولانی در پیش داریم.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی در سال ۱۳۸۵ اظهار کرد: تصور داشتن نیروگاه های برق که توسط بخش خصوصی اداره شود و یا وجود شرکت های بزرگ پتروشیمی در بخش خصوصی یا آرمان و رویا به نظر می رسید در حالیکه امروز با همکاری همه ارکان نظام بخش خصوصی جایگاه های خوبی در کشور به دست آورده است.

رئیس سازمان خصوصی سازی حضور بخش خصوصی همچنین به توانایی ایجاد پالایشگاهای بزرگ نفتی توسط بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در حوزه وزارت کشوری، راه و شهر سازی نیز پیشرفت خوبی را از بخش خصوصی شاهد هستیم که آرام آرام به اهداف خود نزدیک می شود.

پوری حسینی با بیان اینکه به هر میزان خصوصی سازی به جلو حرکت می کند موانع نیز ریشه دارتر و عمیق تر جلوه گر می شود تاکید کرد: باید با تدابیری بهتر به سوی خصوصی سازی برویم و این مشکلات را حل کنیم.

وی افزود: دولت باید شفاف سازی در بخش یارانه ها و قیمت های تکلیفی به سمت رونق حرکت کند اگر چه این حرکت با چالش های عمیق اجتماعی روبرو شود که دولتمردان برای عبور از آن باید اراده قوی از خود نشان دهند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در برخی اقوال شنیده می شود که خصوصی سازی موجب بیکاری کارگران شده است افزود: با این گفته در حق خصوصی سازی اجحاف شده است و با این اظهارات سعی شده تا طعم شیرینی خصوصی سازی را به کام مردم تلخ کنند.

پوری حسینی تصریح کرد: با شفافیت کامل بایداعلام کنم درشرکت های که به صورت کنترلی به بخش خصوصی واگذار شده بر اساس آمارهای بررسی شده تا پایان سال ۹۴ با رشد ۳۰ درصدی نیروی انسانی مواجه بوده ایم.

وی تصریح کرد: بخش خصوصی در شرایطی که دولت توان اداره برخی شرکت ها و پرداخت حقوق کارکنان خود را نداشت با ورود به این عرصه و با وجود انباشت نیروی انسانی و ناملایمات بسیار این مشکلات را به جان خرید و توانست به بهترین شکل شرکت های واگذار شده را اداره کند و امید است با ادامه این روند و واگذاری شرکت ها به بخش های خصوصی توانمند و دلسوز اقتصاد کشور را از آسیب ها وعیوبی که بر آن مترتب است پاکسازی کرده و شاهد اقتصادی شفاف و پویا در کشور باشیم.

هشتمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری کشور و سومین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی شامگاه دوشنبه با حضور معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی سازی در مرکز همایش های بین المللی کیش آغاز به کارکرد.

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff