تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 481609
تاریخ انتشار:شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۸:۵۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
کارشناس هنرهای نمایشی عنوان کرد:

خصوصی سازی فرهنگسراها بزرگترین ضربه بر پیکر هنر بود/ حرف نمایش موغلی پنا حرف روز مردم جنوب است

کارشناس هنرهای نمایشی با بیان اینکه خصوصی سازی سالن های هنری بزرگترین ضربه بر پیکره هنر استان بود، گفت: خصوصی سازی سالن های هنری باعث شد هنرمندان تئاتر از روی ناچاری برای جذب مخاطب از بار اندیشه اثر بکاهند و به وجه بازاری آن اضافه کنند.

خصوصی سازی فرهنگسراها بزرگترین ضربه بر پیکر هنر بود/ حرف نمایش موغلی پنا حرف روز مردم جنوب است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛علیرضا داوری، کارشناس هنرهای نمایشی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به نحوه آشنایی و علاقمندی خود با هنر تئاتر، اظهار کرد: آشنایی من با تئاتر در واقع غیر مترقبه و آنی بود در سال ۷۸ به واسطه فعالیت موسیقی به طور اتفاقی و با بی میلی با یک گروه تئاتر آشنا شدم.

این بازیگر تئاتر هرمزگان گفت: زمانی که وارد این گروه هنری شدم نیاز به یک نوازنده داشتند و بعد از گذشت چند ماه در آموزشگاه عصر جدید زیر نظر استاد مهدی فتحی، ایرج راد، عطاءالله کوبال و دیگر بزرگان مطرح ایران، در حال گذراندن دوره های تخصصی تئاتر بودم.

داوری در ادامه بیان کرد: در حال حاضر نمایشنامه «اتانازی» را در حال تولید دارم که به زندگی بازماندگان جنگ تحمیلی، خانواده های آنها و مشکلاتی که بعد از جنگ با آن درگیرند، می پردازد.

وی افزود: نمایشنامه «اتانازی» همانند آثار گروه تئاتر آیینه جنوب رویکرد پژوهشی دارد، اما از موضوع آیین و اسطوره های هرمزگان قدری فاصله گرفته ایم و به رویدادهای اجتماعی و مشکلات روز جامعه پرداخته ایم.

کارگردان نمایش «موغلی پنا» در فجر ۳۶ ، تصریح کرد: رویدادهای درون نمایش «اتانازی» و دغدغه های کاراکترها اکثرا حرف های مخاطبان امروز است و مشکلاتی که در جامعه با آن درگیر و می تواند ارتباط خوبی با اثر برقرار شود.

حرف نمایش «موغلی پنا» حرف روز مردم جنوب است

داوری با بیان اینکه نمایش «موغلی پنا» یکی دیگر از اثرهای تئاتری من است، گفت: نمایش «موغلی پنا» نام یک قابله جنوبی از شهرستان رودان است که به یکی از شخصیت های معروف متل “اوفینا” به دلیل حاذق بودن در کارش مطرح شده که این شخصیت مترادف “خاله رورو” در فرهنگ عامیانه ایران که در بازی های شادمانه عروسی ها در قدیم اجرا میشده است.

وی بیان کرد: نمایش «موغلی پنا» اثر اقتباسی وفادارانه از نمایشنامه مطرح «خانه برناردا آلبا» اثر فدریکو گارسیا لورکا اثر نویسنده فقید اسپانیایی است که از مطرح ترین شاهکارهای ادبیات نمایشی جهان محسوب می شود و گروه تئاتر آیینه با اقتباس از این اثر و شخصیت ها به بررسی وضعیت و جایگاه زنان در دوره ای از تاریخ اجتماعی هرمزگان پرداخته است.

نویسنده نمایش «موغلی پنا» اظهار کرد: در نمایش «موغلی پنا» مجموعه ای از پیشکسوتان و بهترین بازیگران زن استان از گروه های مختلف تئاتری استان در این اثر به ایفای نقش می پردازند که این اثر در شهریورماه سال جاری در بندرعباس به روی صحنه می رود.

داوری افزود: سارا توکلی، سیما پورسالاری، مریم سالاری نسب، فتحیه بقایی، سعیده زارعی، فهیمه فرهانی، معصومه قدرتی و عاطفه مسجدی در نمایش «موغلی پنا» ایفای نقش می کنند.

وی در خصوص وضعیت تئاتر ایران، گفت: با توجه به اینکه از اوضاع تئاتر در بخش استان ها بی اطلاع ام اما درباره تئاتر هرمزگان گفتنی ها زیاد است ولی در شرایط فعلی ترجیح می دهم، سکوت می کنم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: تئاتر هرمزگان به لحاظ کمی دوران پر تکاپویی را سپری می کند، اما به لحاظ کیفی یک بخش آن نیاز به نظر سنجی مخاطبان دارد و بخش دیگر آن نیاز به بررسی موشکافانه و کارشناسی شده و سعه صدری که پذیرای انتقادات وارده باشد.

این هنرمند هرمزگانی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه از شرایط اجرا در سالن های خصوصی راضی هستید، افزود: خصوصی سازی در تئاتر پیش از آنکه یک راهکار اقتصادی برای برون رفت از مشکلات تئاتر استان باشد، راه در رویی بود که دولت با رنگ و لعاب اسمی که به آن داد شانه از بار مسئولیت حمایت از گروه های نمایشی خالی کرد.

خصوصی سازی فرهنگسراها بزرگترین ضربه بر پیکر هنر

داوری، خصوصی سازی سالن های هنری را بزرگترین ضربه بر پیکره تئاتر دانست و اضافه کرد: خصوصی سازی سالن های هنری باعث شد هنرمندان تئاتر از روی ناچاری برای جذب مخاطب از بار اندیشه اثر بکاهند و به وجه بازاری آن اضافه کنند و این تعادل روز به روز با فشار مسائل اقتصادی موازنه اش بیشتر بهم می خورد به همین علت آمار آثار با کیفیت پایین و بی دغدغه روز به روز در حال بالا رفتن است.

وی به علاقه خود به هنر نویسندگی و کارگردانی اشاره کرد و گفت: نویسندگی دنیایی است که در طول گذر زمان برای من بیشتر تبدیل به یک اتفاق لذت بخش فردی شده و همچنین منفذی برای ورود به جهان های ناشناخته و یکی از جذاب ترین تجربه های بشری است اما کارگردانی برای من دنیای دیگریست چرا که می توانم جمعی از اضداد را یک جا تجربه کنم.

کارشناس هنرهای نمایشی با بیان اینکه همه آثار هنری ام بهترین تجربه های کاری من هستند، افزود: در هر اثر بهترین های هرمزگان همراهی ام کرده اند و نمایش “بی بری” با تمام سختی هایش آدم های فوق العاده ای را در کنار خود داشت از بازیگران آن گرفته تا همه عوامل آن شور عشق و شیدایی بود و با گروه نمایش “موغلی پنا” بار دیگر در حال تجربه آن حس های ناب هستم.
داوری اظهار کرد: تئاتر تنها هنر زنده ای که در لحظه می تواند مخاطب اش را دگرگون کند و یک تئاتر خوب با پایانش می تواند آغازی برای تبدیل شدن به انسان دیگری باشد.

تئاتر با رفاه نسبی جامعه رشد پیدا می کند

وی با بیان اینکه تئاتر همواره با رفاه نسبی جامعه رشد پیدا می کند، ادامه داد: در جامعه ای که مردم آن در حال دویدن برای لقمه ای نان هستند، جایی برای سرگرمی اندیشه ورز نمی ماند.

کارگردان نمایش «موغلی پنا» اضافه کرد: مشکلات اقتصادی باعث شده روز به روز فشار بر روی مردم بیشتر شود در این شرایط مثل مسافرانی که ‌درون یک کشتی پر تلاطم میان امواج دریا رها شده و ترجیح می دهد خود را از بارهای اضافی رها کند و اکنون در شرایط بحرانی اقتصادی، هنر اصولا اولین کالایی که از سبد خرید مردم حذف می شود.

داوری با اشاره به اینکه تئاتر در حال حاضر تبدیل به تفریح گاهی شده تا بتوان در دل تاریکی سالن هایش، اندکی از بار مشکلات را بکاهد، بیان کرد: بهترین راهکار برای بهبود اوضاع تئاتر به گفته یکی از دوستانم، وقت آن رسیده که «تئاتر را باید به آتش کشید.»

وی با بیان اینکه موسیقی تاثیر مهمی در ساختار نمایش دارد، افزود: موسیقی و ریتم جزئی از زندگی مردم جنوب است و در اسپانیا و به خصوص جنوبش موسیقی هم عنصر بسیار مهمی مثل لباس و رنگ بین مردم است.

کارگردان نمایش موغلی پنا خاطر نشان کرد: حضور نمایش های شهرستانی در جشنواره فجر باعث می شود که نمایشم در معرض دید متفاوت و حرفه ای قرار بگیرد و آدم های تئاتری در باره کارم ابراز عقیده می کنند.

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=481609
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل