خشکسالی جدی‌ترین معضل این روزهای هرمزگان / 400 روستا با تانکر آبرسانی می‌شوند
+ پ -
خشکسالی جدی‌ترین معضل این روزهای هرمزگان / ۴۰۰ روستا با تانکر آبرسانی می‌شوند

معضل کم‌‌آبی از گذشته مطرح بوده که عوامل متعددی در بحرانی‌تر شدن این معضل سهیم بوده‌‌اند اما کاهش میزان بارندگی‌ها را می‌توان از جمله علل اصلی آن برشمرد که این امر در نهایت فرجامی جز خشکسالی درپی نخواهد داشت .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، معضل کم‌‌آبی از گذشته به خصوص در طی سال‌های اخیر در کشور به خصوص کلانشهرهای آن مطرح بوده که عوامل متعددی در بحرانی‌تر شدن این معضل سهیم بوده‌‌اند اما کاهش میزان بارندگی‌ها را می‌توان از جمله علل اصلی آن برشمرد که این امر در نهایت فرجامی جز خشکسالی در پی نخواهد داشت.

در واقع خشکسالی باعث کاهش کیفیت محیط زیست شده و عاملی برای برخی پیامدهای اجتماعی شامل درگیری بین استفاده‌کنندگان از آب،‌ کاهش کیفیت زندگی و مسئله مهاجرت از روستا به شهر و مهاجرت از کشور است و  این خطر جدی تا چندین نسل بعدی نیز باقی خواهد ماند و برای همین باید از همین امروز آن را جدی گرفت.

سال گذشته شاهد کاهش جدی بارندگی در بیشتر نقاط کشور بودیم که این موضوع در هرمزگان نمود بیشتری داشته و طبق گزارش های اعلام شده از سوی هواشناسی میزان بارندگی‌ها در این استان در مقایسه با سال قبل‌تر حدود ۸۵ درصد کاهش دارد.
این کاهش برای هرمزگان که بیش از ۱۶ سال است با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند بسیار دردناک بوده و در عین حال زنگ خطر را برای مساله تامین آب این استان به صدا درآورده است.

۱۶ سال خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن ۳۶۵ حلقه چاه آب آشامیدنی، ۱۸ دهنه چشمه و قنات، ۱۰۰ حلقه چاه و کاهش آب ۱۳۵ حلقه چاه بین ۳۰ تا ۷۰ درصد شده است.

قائم مقام وزیر نیرو گفت: استان هرمزگان در سال‌جاری با حدود ۶۰ درصد بحران، رتبه نخست خشکسالی در کشور را دارد.

وی افزوده است : بارندگی‌ها در بندرعباس و در واقع در هرمزگان ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش داشته و در بعضی از نقاط استان تا ۷۵ درصد شاهد کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته بوده‌ایم ، بنابراین افت شدید بارش‌ها در وضعیت ذخایر آبی شهر بندرعباس تاثیرگذار بوده است.

برای رفع مشکل کم آبی بندرعباس پروژه‌های مختلفی تعریف شده که از جمله مهم‌ترین آنها پروژه آب شیرین کن یک هزار مترمکعبی این شهر است که تیرماه سال ۹۱ کلنگ احداث آن به زمین خورده و قرار است که مرحله اول آن با ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب در شبانه روز، هفته دولت سال آینده به بهره‌برداری برسد.

در شرایط فعلی که هنوز فصل گرما آغاز نشده است تامین ۳۶۰۰ لیتر آب در ثانیه برای شهرهای استان با کمبود مواجه است، در حالی که این نیاز در تابستان به ۴۱۰۰ لیتر در ثانیه خواهد رسید.

آب شرب مورد نیاز مردم روستا با شرایط حادتری مواجه است به نحوی که در حال حاضر ۴۰۰ روستای استان با تانکر آبرسانی می‌شود.

وضعیت آبخوان‌های استان متاثر از خشکسالی‌ها و اضافه برداشت‌های سنوات گذشته بحرانی است که از مجموع ۱۶۸ حلقه آب شرب شهرهای استان ۵۸ حلقه چاه بطور کامل خشک و ۶۷ حلقه چاه با کاهش آبدهی و شوری آب مواجه شده‌اند و تنها ۴۳ حلقه چاه قادر به آبدهی هستند.

آبخوان‌های زیرزمینی منبع اصلی تامین آب استان هستند و در حال حاضر ۱۵ درصد آب شهرهای استان از طریق آب شیرین کن، ۵ درصد از طریق خط محرم، ۳۰ درصد از طریق سد استقلال و ۵۰ درصد از طریق چاه‌ها تامین می‌شود.

بحران آب در ۱۲ شهر استان از جمله شهرهای بندرعباس، بندرخمیر، بستک، جناح، تخت، قلعه قاضی، سیریک، گروک، گوهران بشاگرد، رویدر، بیکا، زیارتعلی، سندرک و احمدی از هم اکنون آغاز شده است.

عبور از این خشک سالی سخت تنها با تدبیر مسئولان و همراهی مردم می تواند میسر شود.

انتهای خبر/ پ

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff