خشونت‌ها در بروندی در یک روز 87 کشته بر جای گذاشت
+ پ -
خشونت‌ها در بروندی در یک روز ۸۷ کشته بر جای گذاشت
ادامه درگیری‌های نژادی در شرق آفریقا

خشونت‌ها در بروندی در یک روز ۸۷ کشته بر جای گذاشت

درگیری میان نیروهای امنیتی و افراد مسلح در پایتخت بروندی دستکم ۸۷ کشته بر جای گذاشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،‌ بروندی روز جمعه در بدترین مورد از خشونت‌ها از زمان کودتای ناکام ماه آوریل در این کشور شاهد مرگ ده‌ها نفر در جریان درگیری‌های خیابانی بود.

به نوشته روزنامه گاردین، شاهدان می‌گویند بسیاری از ۸۷ قربانی درگیری‌های روز جمعه در حالی کشته شدند که دست‌های آن‌ها از پشت بسته شده بود.

بنا بر اعلام ارتش بروندی، ۸ نفر از کشته‌شدگان از اعضای نیروهای امنیتی این کشور بوده‌اند.

روز گذشته گزارش‌هایی از تیراندازی مداوم در شهر «بوجومبورا» پایتخت بروندی و حضور گسترده نیروهای امنیتی در خیابان منتشر شده بود.

این درگیری‌ها یک روز پس از آن رخ داد که دولت بروندی اعلام کرد گروهی ناشناس سه حمله هماهنگ به مقر نیروهای نظامی این کشور انجام داده است.

سرهنگ «گاسپارد باراتوزا» سخنگوی ارتش اعلام کرده است که ۱۲ نفر از مهاجمین کشته و ۲۱ تن از آن‌ها بازداشت شده‌اند. به گفته وی، مهاجمین تلاش کرده‌اند تا «به تسلیحات و مهمات دست یابند… اما ارتش شکستی جدی را به آن‌ها تحمیل کرد.»

با این حال یک شاهد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که دستکم ۲۱ جسد را در منطقه «نیاکابیگا» که صحنه تظاهرات ضددولتی بوده، مشاهده کرده است. به گفته وی، دست برخی از این افراد از پشت بسته بوده است.

گفته می‌شود در بین قربانیان چند نفر کودک نیز بوده‌اند.

درگیری‌ها در بروندی پس از آن آغاز شد که «پیر نکورونزیرا» بر خلاف قانون اساسی تصمیم گرفت برای دوره سوم رئیس‌جمهور باقی بماند. مخالفان وی و همچنین سازمان ملل می‌گویند این اقدام وی ناقض پیمان صلحی است که در سال ۲۰۰۶ به ۱۲ سال جنگ داخلی،‌ که جان ۳۰۰۰۰۰ نفر را گرفته بود، پایان داد.

نکورونزیرا که خود زمانی رهبر شورشیان «هوتو» علیه نظامیان طایفه «توتسی» بود، در ماه آوریل اعلام کرد بار دیگر نامزد ریاست‌جمهوری می‌شود. این تصمیم با وجود آنکه بر خلاف قوانین بود، اما از سوی دیوان قانون اساسی این کشور پذیرفته شد. پس از آن چندین گروه از نظامیان برای انجام کودتای نظامی تلاش کردند، اما در این مسیر شکست خوردند.

از بهار امسال تاکنون دستکم ۲۴۰ نفر در جریان درگیری‌ها کشته شده و ده‌ها تن از مخالفان دولت نیز به زندان افتاده‌اند.

بروندی کشوری واقع در شرق آفریقا است. درگیری بین دو طایفه «هوتو» و «توتسی» در این کشور موجب شده تا بروندی بارها شاهد کشتارهای گسترده باشد.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff