خزانه عربستان به دلیل سقوط قیمت نفت بسرعت در حال تخلیه است/پول نفت عربستان تنها صرف تأمین نیمی از نیازهای فعلی‌اش می‌‌‌شود
+ پ -
خزانه عربستان به دلیل سقوط قیمت نفت بسرعت در حال تخلیه است/پول نفت عربستان تنها صرف تأمین نیمی از نیازهای فعلی‌اش می‌‌‌شود

روزنامه فرانسوی اکو در گزارشی از خالی شدن خزانه عربستان به دلیل سقوط قیمت نفت خبر داد و اعلام کرد، ریاض در حال دست و پنجه نرم کردن با نیازهای نظامی و اجتماعی خود است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، نشریه فرانسوی «اکو» طی گزارشی به قلم «ایو بوردیون» نوشت: سقوط قیمت نفت در حال تخلیه خزانه‌های عربستان سعودی است و این در حالیست که این کشور در حال دست و پنجه نرم کردن با نیازهای نظامی و اجتماعی خود و در تلاش برای تأمین این نیازهاست.

در حالیکه قیمت جهانی نفت در حال حاضر به پایین‌ترین سطح خود طی ۱۲ سال گذشته رسیده است، قیمت نفت عربستان سعودی ۵۰ طی یکسال گذشته به دلیل تصمیم دولت این کشور برای کاهش یارانه‌ها افزایش ۵۰ درصدی داشته است.

ریاض گزینه دیگری ندارد و خزانه آن به دلیل سقوط قیمت نفت که به رغم منابع بودجه‌ای آن همچنان منبع درآمد اصلی این کشور محسوب می‌شود، به سرعت در حال تخلیه است.

عربستان سعودی علاوه بر حذف یارانه نفت و لغو پروژه‌های ساخت‌وساز کوچک در آینده نزدیک، درنظر دارد یارانه آب و برق را نیز کاهش دهد که در واقع این کاهش یارانه‌ها را می‌توان برای کشوری که عادت به ثروتمندی دارد، یک قربانی دانست.

ریاض در تلاش برای در دست گرفتن کنترل کسری بودجه کشور است که به ۱۹ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور یعنی چیزی در حدود ۸۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ خواهد رسید.

ریاض انتظار دارد در صورتیکه قیمت نفت به بشکه‌ای ۲۶ دلار برسد، ۱۲۴ میلیارد یورو درآمد کسب کند اما عربستان سعودی هم‌اکنون از نفت خود تنها برای تأمین مالی نیمی از هزینه‌هایش استفاده می‌کند و احتمال آن وجود دارد که حتی بدهکار شود.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff