خرمای آلوده هدیه عربستان به دانش‌آموزان افغان
+ پ -
خرمای آلوده هدیه عربستان به دانش‌آموزان افغان

خبر‌ها حاکیست عربستان سعودی ۵۴ تن خرما به افغانستان هدیه داده است. مقام‌های عربستانی گفته‌اند که این خرما پیش از فرارسیدن ماه مبارک رمضان بین دانش‌آموزان مدارس ولایت بدخشان، نیمروز و نورستان توزیع ‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، آمریکایی‌ها در گذشته تاریخی خود (سال ۱۷۶۳ میلادی) با اهدای پتو و پوشاک آلوده به ویروس‌های آبله و تیفوس به سرخ پوستان موجب کشته شدن جمعیت کثیری از سرخ پوستان شدند و جدیدا اینکار را نیز به متعهدین خود نیز آموخته‌اند.
خبر‌ها حاکیست عربستان سعودی ۵۴ تن خرما را از طریق برنامه غذایی جهان (WFP) به افغانستان هدیه داده است، مقام‌های عربستانی گفته‌اند که این مقدار خرما پیش از فرارسیدن ماه مبارک رمضان به دانش‌آموزان مدارس ولایت بدخشان، نیمروز و نورستان توزیع ‌شود.
طبق مستندات متعدد از جمله منابع علمی منتشر شده از خود سعودی‌ها موجب شد که مردم عربستان و دیگر کشورهای عربی همجوار از خوردن خرمای عربستان خودداری کنند به خصوص در سایت‌ها و روزنامه‌های عربی بحث زیادی در مورد آن شده است، جمله‌ای با این مضمون: [الاطباء یحذرون من تناول الرطب قبل غسله جیداً لإنتقال مرض الکورونا – فقد سکنت الخفافیش فی النخیل هذه السنه وهی المسببه للمرض] داشتند که احتمالا منظور آن‌ها عفونت کرونا ویروس نوع مرس بوده است یعنی کسی که در اثر تماس یا مصرف خرما در عربستان دچار آن بیماری شده بوده وعلت آلودگی خرما‌ها را حضور خفاش‌های میوه خوار آلوده به ویروس مرس که در نخلستان‌های عربستان زندگی می‌کردند ٬ذکر شده است.
تحقیقات انجام شده دانشگاه الفیصل در ریاض و دانشگاه کلومبیا در آمریکا با آزمایش روی حدود ۱۰۰ خفاش نخلستانهای عربستان از هفت گونه مختلف متوجه شدند ۲۸ درصد خفاش‌ها آلوده به کرونا ویروس بودند و یک خفاش آلوده به ویروس مرس کشف کردند که از گونه خفاش مقبره‌ای معمولی (Taphozous perforates) بود‌ه است. بنابراین احتمال انتقال این بیماری از طریق خرمای عربستان وجود دارد.
دکتر محمد رضا ناظر٬ متخصص بیماری‌های عفونی و فلوشیپ آموزش پزشکی در پاسخ به خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی که آیا این بیماری ارتباطی با بیماری خرما که شما نام آن را اولین بار در کشور مطرح کرده بودید٬ دارد، گفت: خیر، در واقع نام بیماری خرما یا بهتراست بگوییم تب خرما از منطقه خرمای عربستان گرفته شده و از طریق خوردن خرما منتقل نمی‌شود، بلکه بیشتر از طریق دام و گوشت و لبنیات آلوده منتقل می‌شود و به تازگی هم انتقال انسان به انسان گزارش شده است.
وی افزود: متن توصیه CDC ‌آمریکا در سال ۲۰۱۴ درسفر به عربستان این است که همه مسافران مشکوک به تب خونریزی دهنده؛ باز گردیده از عربستان باید از نظر سه بیماری تب خرما، تب کریمه کنگو و تب ریفت بررسی شوند.
ناظر ادامه دد: در مورد احتمال بیوتروریستی بودن ابولا و ساخت آن توسط آمریکا بازهم عده‌ای نظر مارا انکار کردند ولی اگر مقالات قبلی ما را خوانده باشید تمام نظرات ما در مورد ابولا توسط پروفسور سیرل برودریک و دکتر میشل مادین متخصصین بیماری‌های عفونی لیبریا و آفریقای جنوبی تایید شد.
وی گفت: همچنین هورویتز در کتاب منطقه حساس افشا می‌کند برخی کشورهای آفریقایی برای صیانت از امنیت ملی آمریکا عملیاتی با اسم رمز تفاهم نامه ۲۰۰ آغاز کردند که در آن به بیولوژیست‌های مخفی آمریکا، اجازه دادند بیماری و ویروس مهلک ابولا را در زئیر (کنگو) بسازند.
این متخصص بیماری‌های عفونی و فلوشیپ آموزش پزشکی افزود: از کجا معلوم که آن‌ها در بیابان‌های عربستان نیز آزمایشگاه‌های تحقیقات بیوتروریستی تاسیس نکرده باشند چرا که تحقیقات انجام شده بر روی خفاش‌ها، تب خرما در فاصله چندین هزار کیومتری از دانشگاه الفیصل بوده٬هر چند آن‌ها ذکر کرده‌اند که همه نمونه از خفاش‌ها را به دانشگاه کلومبیای آمریکا منتقل کرده‌اند.
ناظر افزود: مشکل دیگر به دنبال دفع یک صد میلیون هسته خرما و رشد و گرده افشانی نخل‌های به وجود آمده موجب انتشار ژنی خرماهای نامرغوب عربستان در منطقه است که در واقع باید به فکر بیوتررویست کشاورزی هم بود و همچنین رشد فزاینده واردات لباس‌های تاناکورا و دست دوم به کشور مساله‌ای است که باید به آن بیشترپرداخته شود.
وی یادآور شد: همانطور که رهبر معظم انقلاب گفتند: «همچنانى که دشمن در دشمنى کردن، روش‌هاى خود را تغییر مى‏دهد، ما باید هوشیارى و بیدارى خود را زیاد کنیم»، بنابراین در تعریف و تمجید از وضعیت بهداشت عربستان نباید «دایه داغ‌تر از داعش» بود و ابتدا به جوانان مخلص مملکت خود اعتماد و ایمان داشته باشیم.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff