خرافات توهمی بی اساس تا مرز اعتقاد مقدس، معضل جامعه کنونی
+ پ -
خرافات توهمی بی اساس تا مرز اعتقاد مقدس، معضل جامعه کنونی

وجود خرافه و اعتقاد به آن، منحصر به جامعه ما نیست. یکی از معضلات همیشگی جوامع، مخلوط شدن حقایق و باورها با خرافات می باشد. چه بسا باورهایی که پشتوانه ی مشخص و صحیح و منطقی نداشته، ولی مرور زمان آن را تا مرز یک اعتقاد مقدس پیش برده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ دنیای امروز در گرداب خرافات گرفتار شده که بخش بزرگی از فضای فرهنگ جهانی را اوهامی بی اساس فراگرفته است؛ کتاب ها، نشریات و سینما در سطح گسترده ای در خدمت نشر خرافات و ترویج توهماتی است که مردم را سرگرم نموده و از اندیشه های درست و خِرد ورزی و کوشش و پشتکار دور می کند.

 

وجود خرافه و اعتقاد به آن، منحصر به جامعه ما نیست. در همه کشورها و در همه آیین ها و دین ها، خرافه، با شدّت و ضعف آن وجود دارد؛ امّا آن چه مسلّم است، هر چه بهره ی انسان ها از دانش و بینش کمتر باشد، به همان نسبت، از واقعیت ها دور می شوند و دل در گرو امور غیر واقعی و خرافات می نهند.

 

یکی از معضلات همیشگی جوامع، مخلوط شدن حقایق و باورها با خرافات و کج فهمی ها می باشد. چه بسا باورهایی که پشتوانه ی مشخص و صحیحی نداشته، ولی مرور زمان آن را تا مرز یک اعتقاد مقدس پیش برده است.

 

خرافات، نوعی از باور و اعتقاد است که پایه علمی و منطقی ندارد و براساس دانسته‌ های قبلی و اطلاعات ثابت شده مطرح نمی‌شود، خرافات معمولا در شرایط روی دادن یک اتفاق خاص یا در حالت استقبال از یک رویداد محتمل و نیز در مورد اتفاقات پیش‌بینی نشده مطرح می‌شود و هیچ استدلال عقلی و منطقی نیز آن را نخواهد پذیرفت.

 

مصطفی فروتن ، روانشناس در خصوص ریشه های خرافات معتقد است: ریشه خرافات در ۳ کلمه تعحب (حیرت)، جهل و ترس نهفته است.

 

صرف نظر از خرافاتی که اکنون با مقاصد سوء و اهداف غیرانسانی ازجمله استعمار و استثمار بشر، از سوی برخی افراد بلکه گروه ها و قدرت های سودجو، ساخته و پرداخته می شود، با توجه به ریشه ی تاریخی و آثار به جای مانده از گذشتگان، خرافات به عنوان پدیده ای انسانی، همواره و در دوران مختلف با انسان همراه بوده و جزیی از رفتار فرهنگی، اجتماعی و فردی او به شمار می رفته است. درحال حاضر نیز این پدیده کماکان به عنوان بخشی از فرهنگ جوامع محسوب شده و در زندگی آن ها حضور دارد.

 

با یک نگاه اجمالی می‌توان دریافت که خرافات عموما در دل داستان‌های قدیمی نهفته است، اما هنوز افرادی هستند که با توجه به قرار داشتن دوران پیشرفت فزاینده‌ فناوری‌ها، به خرافات روی می‌آورند.

 

در ایران نیز ظاهرا با حمله مغول ها جادوگری و طالع بینی نیز وارد کشور شده است. ولی جای تاسف است با فرهنگ سازی هایی که همیشه در کشور در حال انجام است، هنوز برخی از رسانه ها بخش فال جزو اصلی ترین قسمت های گفتاری یا نوشتاری روزانه شان محسوب می شود.
معمولا خرافات آموختنی است و آن چیزی که در ذهن فرد می گذرد ، در نهایت منتج به اثبات فرضیه‌های قدیمی می‌شود. اساسا خرافات زمانی اتفاق می‌افتد که افراد در رویارویی با مشکلات زندگی ، سرگردان شدن و ناامیدی ، به ناچار به خرافات و یا فالگیر‌ها روی می‌آورند که از این طریق بتوانند به یک آرامش درونی و اعتماد به نفس برسند.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff