تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 542566
تاریخ انتشار:یکشنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
خرابه‌خوابی در هرمزگان؛

چرا وعده دولت در نوسازی بافت‌های فرسوده هرمزگان محقق نمی‌شود؟

براساس آمار ها بیش از هشت شهر از ۴۵ شهر استان هرمزگان دارای بافت فرسوده و ناکار آمد بوده و اهالی این شهرها در سالیان گذشته دلخوش به وعدهای مسئولانی بوده اند که هنوز عزمی برای رفع این مشکل ندارند.

چرا وعده دولت در نوسازی بافت‌های فرسوده هرمزگان محقق نمی‌شود؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ اهالی چندین شهر هرمزگان گریبانگیر بافت های فرسوده و خانه های مخروبه ای هستند که برای ساکنان آن ها حکم یک دشمن خاموش را به همراه دارد.

این استان هزاران هکتار بافت فرسوده دارد؛ عمر بالای خانه ها و عدم ساخت و ساز و بروزرسانی، معابرو اماکن مسکونی یکی از معضلات و مشکلاتی است که مردم را تهدید می کند و وقوع حوادثی همچون زلزله و آتش سوزی می‌توانند یک بحران بزرگ را به وجود بیاورد.

زندگی در خانه‌های بسیار کوچک با سقف‌های چوبی، کوچه‌های باریک و کمبود یا نبود زیرساخت‌ها، تنها بخشی از مشکلات ساکنان محله‌های فرسوده است و از سوی دیگر این بافت‌ها در حاشیه شهر می‌تواند باعث بسیاری از آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد باشد.

از آنجایی که استان هرمزگان به عنوان یکی از استانهای زلزله خیز محسوب می‌شود و وجود گسل های متعدد در اقصی نقاط  آن و خلیج فارس تهدید وقوع یک زلزله بزرگ همیشه دور از انتظار نیست به همین دلیل جا دارد مسئولان چه در سطح استان وچه کشوری برای پیشگیری از حوادث ناگوار در آینده تصمیمات جدی را اتخاذ کنند.

به رغم گذشت سال ها هنوز سقف بسیاری از خانه ها در بعضی از شهر های استان  از چوب مربا، تنه درختان و چندل است و حیات بسیاری از خانه ها هم دیوارهایی از جنس چوب بوده که بومیان این منطقه آن را سون می نامند ، رطوبت، گرماو شرجی شدید در مناطق جنوبی کشور باعث فرسوده شدن سریع ساختمانها و منازل مسکونی می شود و همین امر باعث استهلاک پذیری بسیار زیاد بنا ها است.

براساس آمار ها بیش از ۸ شهر از ۴۵ شهر استان با مساحتی احدود ۴ هزار و ۲۴۶ هکتار دارای بافت فرسوده وناکارآمد است و گفته شده۴۲ درصد شهر بندرعباس دارای بافت فرسوده و سکونتگاههای غیررسمی بوده که ۴۶ درصد جمعیت شهری آن در این بافت‌ها ساکن هستند و وسعت آن به سه هزار و ۷۲ هکتار می رسد.

کند بودن روند بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده در بندرعباس 

سید محمد پژمان، معاون وزیر راه و شهرسازی سال گذشته در حاشیه سفر ی که به بندرعباس داشت گفته: بالغ‌بر ۲۰ میلیون نفر در کشور در بافت های فرسوده زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه ساماندهی بافت‌های فرسوده در اولویت دولت است اما به دلیل گستردگی کار تمامی آن به‌صورت یکجا نمی‌تواند در دستور کار قرار گیرد، تصریح کرد: قرار بر این است سالی ۱۰ درصد یا ۲۷۰ محله از این بافت‌های فرسوده بهسازی شده که تلاشمان بر تقویت بافت‌های فرسوده و رفع کمبودهایشان جهت روبنایی و بهبود زیرساخت‌هاست.

پژمان در خصوص وضعیت بافت‌های فرسوده بندرعباس، گفت: روند اجرایی بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده در بندرعباس تاکنون کند بوده و وضعیت زندگی مردم عادی نیست و تحت‌فشار و مشکل هستند و عزم دولت برای بهبود وضعیت موجود است.

این مقام مسئول در پایان با بیان اینکه به دنبال تمرکز در تصمیم‌گیری و اقدامات هستیم، خاطرنشان کرد: باید بهبود وضعیت بافت‌های فرسوده تسریع داده شود و چون ساخت واحدهای مسکونی دشوار است و مردم در مشکلات عدیده به سر می‌برند باید جلسات مختلفی با توسعه گران استانی برگزار و به کمک مردم بیایند تا واحدهای مسکونی جدید در بافت‌های  بهسازی شده با سرعت انجام شود.

هنگام بارندگی از سقف خانه به شدت آب می چکد

جباری یکی از شهرندان مینابی که دارای خانه ی با بافت فرسوده است در گفتگو با خبرنگار هرمز می گوید: عمر خانه ی من  حدود۳۰سال می رسد و دیگر عمرش به سر آمده و هرروز نگران این هستم که مبادا زلزله بیاید و با عث ریزش آن شود.

وی افزود: در هنگام بارندگی های زمستان به خانه دخترم می روم چون ازسقف خانه به شدت آب چکه می کنند.

این شروندان با بیان اینکه هزینه های ساخت ساز به شدت زیاد شده و در این چند سال اخیر بار ها تصمیم داشتم که خانه را بازسازی کنم ولی نبود پول کافی مانع از آن شد.

جباری از مسولان خواست برای خانه های این چنین چاره اندیشی کند و با وام های کم سود باعث برطرف حواث ناگواری شوند.

نیاز به مشارکت مردم در نوسازی بافت فرسوده داریم

فریدون همتی استاندار هرمزگان مرداد ماه سال گذشته در نشست ستاد بازآفرینی استان هرمزگان گفت: نظر داریم با همکاری توسعه گرها وارد مرحله ساخت و ساز واحدهای مسکونی جدید در محله چاهستانی های بندرعباس شویم، در ابتدا به توسعه گرها این ماموریت را داده ایم تا با گفتگو با مردم شرایط را جهت ساخت و ساز واحدهای مسکونی، مطرح کنند.

وی افزود: با توجه به همه پیچیدگی ها و شرایط موجود در بافت فرسوده محله چاهستانی های بندرعباس، اما با همکاری مردم و همراهی آنها می‌توانیم مشکلات را حل و در انتظار تحولی بزرگ در حوزه نوسازی واحدهای مسکونی در این محله باشیم.

استاندار هرمزگان افزود: همه امکانات و همچنین هماهنگی لازم با توسعه گرها برای برداشتن گام اصلی در مسیر ساخت و ساز واحدهای مسکونی جدید در محله چاهستانی های بندرعباس انجام شده است.

همتی تصریح کرد: یکی از اقدامات در این زمینه، طراحی ۶۰۰ واحد مسکونی در کنار شهرک پیامبر اعظم(ص) بندرعباس است که ساکنان محله  چاهستانی ها، می‌توانند از آن استفاده و در آن ساکن شوند و همچنین در مناطق دیگری از شهر نیز توسط بنیاد مسکن واحدهایی در حال ساخت است که ساکنان محله چاهستانی ها می‌توانند از این واحدهای مسکونی نیز جهت جابجایی استفاده کنند.

وی گفت: روش دیگر ساخت در جا در محله چاهستانی ها است که این کار در صورت توافق مالکان با توسعه گرها در خود بافت محله چاهستانی ها آغاز و ساخت و ساز در آن توسط توسعه گرها انجام می‌شود.

استاندار هرمزگان بیان کرد: روش دیگر نیز این است که خود مردم و مالکان در محله چاهستانی ها اقدام به ساخت و نوسازی واحدهای مسکونی خود کنند، که برای این کار مشوق های ویژه ای از جمله تخفیف ۹۰ درصدی در هزینه صدور پروانه ساخت و همچنین پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت در نظر گرفته شده است.

همتی گفت: انتظار داریم با این مشوق های در نظر گرفته شده مردم مشارکت خوبی را داشته باشند تا نوسازی بافت فرسوده و ساخت واحدهای مسکونی جدید در محله چاهستانی ها صورت گیرد.

وی تصریح کرد: همچنین اگر مردم در دیگر محلات دارای بافت فرسوده، علاقه مند به ساخت و ساز و نوسازی واحد مسکونی خود باشند، مورد حمایت و بهره مندی از این مشوق ها قرار می گیرند.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه هدف ما این است که در سال ۹۸ نوسازی سه هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده شهر بندرعباس را آغاز کنیم، خاطر نشان کرد: این امر در گروی همکاری و مشارکت خوب مردم در راستای نوسازی واحدهای مسکونی در محله چاهستانی ها و سایر محلات شهر بندرعباس است.

با توجه به سخنان و وعدهای مسولین ازجمله معاون وزیرمسکن و چه استاندار هرمزگان در خصوص ساخت و بهسازی بافت های فرسوده در بندرعباس هیچ گونه پیشرفتی در این حوزه صورت نگرفته و روز به روز برتعداداین خانه در استان هرمزگان افزوده می شود.

انتهای پیام/

 

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=542566
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

10,782 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی