خداحافظی دولت با برجام و سلام مجلس به آن
+ پ -
خداحافظی دولت با برجام و سلام مجلس به آن

چرا از دل گزارش کمیسیون برجام که کاری چهل روزه با دانشمندان و افراد تخصصی صورت گرفته شده، طرحی ننوشتید،کمیسیون برجام اساسا برای چه تشکیل شده صرفا برای دلخوشی ملت بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس، برجام آزمون نفس گیری برای مجلسی ها،آزمونی که دولت با عدم ارائه آن به صورت لایحه از امتحان آن سرباز زد و توپ را در درون مجلس انداخت. لحظات سخت و نفس­گیری که چشم همه ملت به آن دوخته است. صحبت­های ابتدایی دولتی­ها مبنی بر اینکه هیچ لزومی ندارد.

 

 

مجلس در مورد برجام تصمیم­گیری کند.از سخنان دبیر شورای امنیت ملی نیز بر می­آید که دولت در شورای امنیت ملی نیز به بررسی برجام روی خوشی نشان نداده است. همه اینها از سرنوشت مبهم برجام خبر می دهد. برجامی که آقای روحانی آن را سند افتخار ملی میداند اما آن را به مجلس و ملت نمی دهند.

 

 

براستی اگر سند افتخار ملی بود دولتی که ما می شناسیم تا کنون چندین میلیون از روی آن تکثیر کرده بود و در اختیار ملت گذاشته بود.ورود شورای امنیت ملی به موضوع بررسی برجام، مجلسی ها را تا حدودی به حاشیه راند. طبق قانون اساسی کشور هر عهدنامه و موافقت نامه بین المللی باید به تصویب مجلس برسد.

 

 

این اولین بار نیست که دولت تدبیر و امید قانون شکنی می کند و از ارسال عهدنامه های بین المللی به مجلس جلوگیری می کند. پیشتر نیز در خصوص توافق ژنو نیز این امر رخ داده بود. و منتقدان آن را بیسواد خواند اما اکنون برجام چیزی فراتر از ژنو است.

 

 

طرحی که رئیس جمهور برخلاف قانون آن را تقدیم مجلس نکرد و حتی یک سند از مذاکرات را به مجلس ارائه نداد.فصل الخطاب رهبر انقلاب مبنی بر اینکه صلاح نیست در قضیه برجام مجلس محترم کنار گذاشته شود بار دیگر قانون اساسی را به دولتی ها یادآور کرد. اما همه ماجرا به اینجا ختم نشد. کمیسیون ویژه برجام با حضور تیم سابق و فعلی و حضور اساتید و دانشمندان هسته ای دانشگاه ها طی ۴۰ روز گزارشی مفصل را ارائه داد گزارشی که قرار بود اگر بنا به نوشتن طرح شد از این گزارش استفاده شود.

 

 

اما هنوز ۲۴ساعت از ارائه گزارشی که همه جریان های سیاسی از محکم بودن و مستند بودن گزارش اذعان داشتند نگذشته بود که پنج نفر از اعضای این کمیسیون در چرخشی ناگهانی سعی در خدشه دار کردن گزارش کردند کسانی که خودشان گزارش را تهیه کرده بودند. اکنون در صدد لطمه زدن به این گزارش برآمدند.کسانی که یک روز در قضیه مزار شریف اعتراف کردندگوشت را به دست گربه دادیم.

 

 

اکنون دوباره در حال تکرار تلخ تاریخ هستند. فشارهای وارد شده به کمیسیون برجام قبل از شروع کار و در حین کار برای این بود که کمیسیون به حاشیه رانده شود و عملا مقدمه چینی برای سیاسی خواندن کمیسیون و گزارش آن، از روز اول شروع شد تا جایی که آقای قشقاوی معاون آقای ظریف به رئیس کمیسیون می گوید: شما قضیه را جدی گرفتید قضیه برجام تمام شده است. و در جایی کسانی در مجلس فشار آوردند که برای گزارش نهایی فقط به متن برجام توجه شود و نه برایند صحبتهای دانشمندان هسته­ای، برجام سندی که برایند فرایند تصمیم گیری تیم ۱۶ نفره ایران و ۱۴۳ نفر امریکا و ۵۰ نفره المانی و…..است.

 

 

 

فشارهای وارده به کمیسیون برجام به مرحله ای رسید تا گزارش نهایی در کمیسیون قرائت نشود. اما این ها همه فشارها نبود.ریاست محترم مجلس شورای اسلامی در اقدامی سعی به نوشتن طرح دیگری برخلاف گزارش کمیسیون برجام کرده بودند.

 

 

چرا که هدف تشکیل کمیسیون برجام ارائه گزارش و در صورت لزوم نوشتن طرح بر اساس مستندات کمیسیون است. طرحی که وندی شرمن یک روز پیش از رای گیری آن گفته بود: این طرح در راستای منافع و خواسته­های امریکاست اما مجلس ایران آن را تصویب نخواهد کرد. اکنون دولتی ها نظاره گر دعوای مجلسی­ها در خصوص برجام هستند.

 

 

مجلسی که تاکنون در قضیه مذاکرات هسته­ای نامحرم بوده و هیچ دخالتی ندارد با نوشتن طرحی توسط دکتر علی لاریجانی می آید تا همه مسئولیت های پس از برجام را به عهده مجلس بگذارد.اگر پس از برجام چه در زمینه ی تحریم و چه دفاعی کشور آسیب پذیر شد دولت به راحتی میتواند شانه خالی کند و مجلس را مقصر بداند چرا که که دولت در تصویب برجام هیچ نقشی نداشت این مجلسی­ها بودند که مسئولیت پسابرجام را بر عهده گرفتند. طرحی که در دو فوریتی آن رای نیاورد در اقدامی بی سابقه رئیس مجلس یک فوریتی آن را به رای گذاشت. و در اقدامی خلاف قانون که طرح ها پس از تصویب کلیات برای بررسی باید به کمیسیون مربوطه ارائه شوند.

 

 

این بار دکتر لاریجانی طرح را که باید در کمیسیون برجام بررسی می شد به کمیسیون امنیت ملی فرستاد تا بار دیگر شاهد بی قانونی دیگری باشیم. خلاف قانون است که رئیس مجلس از یک طرح یک ساعت دفاع کند. بدتر از آن اینکه کمیسیون امنیت ملی با سه ساعت بررسی طرح مذکور بار دیگر برای تصویب فرستاد و تصویب شد تا روی وندی شرمن سفید شود.

 

 

طرحی که فقط سه ساعت بررسی شده است چگونه می تواند تضمین منافع ملی کشور شود. باید از آقای رئیس پرسید چرا از دل گزارش کمیسیون برجام که کاری چهل روزه با دانشمندان و افراد تخصصی صورت گرفته شده، طرحی ننوشتید.پس کمیسیون برجام اساسا برای چه تشکیل شده صرفا برای دلخوشی ملت بود. حتی کمیسیون امنیت ملی برای بررسی طرح مورد نظر، نظر کمیسیون های دیگر را نیز اعمال نکرد زیرا بر اساس آئین نامه داخلی مجلس باید نظر کمیسیون­های فرعی نیز در نظر گرفته شود.

 

 

حال باید دید برجامی که تمام کارشناسان نظامی اعتراف می کنند با اجرای آن سیستم دفاعی و امنیتی کشور آسیب پذیر می شود چگونه سرنوشتی خواهد داشت. جایی که اوباما می گوید: آنچه را که با جنگ با ایران می توانستیم به دست بیاریم در برجام بدست آورده ایم و روسای جمهور بعدی خواهند دید که چه کاری برای آنها انجام داده ام.

 

 

اما این فقط گوشه ای از میدان داری اقای رئیس در مجلس بود. پیشتر نیز در خصوص استیضاح­های وزرا نیز رئیس با حمایت های خلاف قانون خود جریان های استیضاح را هدایت می کرد. در خصوص استیضاح آقای آخوندی، آقای باهنر از دوستان نزدیک آقای رئیس چند روز قبل از استیضاح بیان کرده بود. معتقدم اقای آخوندی استیضاح نخواهد شد و رای اعتماد بسیار بالایی خواهد گرفت.

 

 

حمایت قاطع آقای رئیس از برجام و مقایسه آن با قطعنامه ۵۹۸ در مرداد ماه امسال نیز جالب توجه بود. اینکه آقای رئیس بیان کردند برجام را باید با نگاه ۵۹۸ مقایسه کرد.

 

راست می گوید آقای رئیس هنوز غرامت هایمان را از ۵۹۸ نگرفتم. در برجام نیز قرار نیست چیزی عایدمان شود.

 

 

آقای رئیس، امام فرمودند: قطعنامه ۵۹۸ جام زهر است.

 

اگر می خواهید جام زهر دیگری به ملت بدهید اینقدر در رسانه ها به آن رنگ و لعاب ندهید که شیرین نخواهد شد. طرحی که وندی شرمن آن را در خصوص تامین منافع و خواسته های امریکا دانست و یقین داشت که مجلس ایران آن را تصویب نخواهد کرد. چگونه با حمایت های ویژه خود طرح را به تصویب رساندید.

 

 

چگونه حاضر شدید که مسئولیت های پسابرجام را به عهده مجلس بگذارید.آقای رئیس فراموش کرده اید که دوسال مذاکرات تنها مجلس و ملت برای دولت نامحرم بودند و هیچ سندی از مذاکرات را به مجلس ارائه ندادند. آقای رئیس طرحی که شما دو بار آن را محضر رهبری فرستادید اما جوابی نگرفتید چرا که سکوت رهبری را تلقی رضایت کرده اند و اگر هم جوابی می دادند باز می گفتند رهبری نگذاشت ما کار خود را بکنیم.

 

 

اقای رئیس برجام مقطعی از تاریخ انقلاب است می گذرد اما جواب بدعت هایی که برای حمایت قاطع از برجام در مجلس گذاشتید را چه کسی خواهد داد.

 

 

محسن باقری

 

انتهای پیام/س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff