خاطره ای از یک بازمانده عملیات کربلای4/حرف هایش غربت خاصی داشت
+ پ -
خاطره ای از یک بازمانده عملیات کربلای۴/حرف هایش غربت خاصی داشت

ترابی فرمانده سپاه امام سجاد(ع) استان هرمزگان یکی از بازماندگان عملیات کربلای۴ است که حرفهای ناگفته ای برای بیان داشت .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، سردار ما انگار هنوز بغض عملیات توی گلویش آزارش میداد،حرفهایش غربت خاصی داشت میشد توی چهره سردار فهمید که چقدر دلش هوای کربلای ۴ کرده بود.

همراه با خاطرات سردار رهسپار عملیات کربلای ۴ شدیم،آن زمان سردار ترابی فرمانده گروهان بود:
صبح روز عملیات یعنی ۵ دی ماه به ما اعلام کردند که نیروهای غواص را ببریم عقب،تمام نیروها را به ستون۲ از نهر ارایض با پای پیاده انتقال میدادم به سمت پل نو خرمشهر و وقتی رسیدیم به روی پل دوتا جنگنده عراقی آمدند که یکی از آنها راکتی را به سمت نیروهای ما شلیک کرد که به انتهای نیروها اصابت کرد.

۳-۴ نفر از غواصان ما یا جانباز یا به درجه شهادت رسیدند مثل عباس درویشی که جانباز ۷۰ درصد و قطع نخاع شد،شهید باوقار که همان لحظه به شهادت رسید، ولی تحمل این موضوع برای ما سخت نبود چون آمادگی این اتفاقات را داشتیم.

زمانی که من نیروها را به نخلستان آنطرف پل خرمشهر انتقال دادم و نیروها را سازماندهی کردم حدود ساعت ۱۰ یا ۱۱ رادیو جیبی خود را طبق عادت همیشگی بیرون آوردم تا از اخبار جنگ مطلع شوم.

خبرنگار جنگ اعلام کرد:شنوندگان عزیز ، رزمندگان اسلام شب گذشته یک عملیات ایزایی انجام دادند،وقتی این خبر را شنیدم انگار یک بمب توی سرم منفجر شد،چون عملیات ایزایی یعنی عملیات غیر اصلی،یک عملیات فریب ، عملیاتی که ۶ ماه روی آن برنامه ریزی کرده بودیم متأسفانه به هم خورد.

در آن لحظه رادیو خود را به گوشه ای انداختم و سرم را به روی سنگر گذاشتم و شروع کردم به گریه کردن ، که این برای من سخت ترین و تلخ ترین موضوع و خاطره در عملیات کربلای۴ بود.

در این عملیات ، از استان هرمزگان نزدیک به ۳۰۰ نفر حضور داشتند که بین ۲۰ تا ۳۰ نفر از این تعداد به شهادت رسیدند که ازشاخص ترین این شهدا را می توان به شهید حجت الاسلام نعیمی مسئول حوزه علمیه تازه تأسیس آن زمان بندرعباس اشاره کرد  که قبل از عملیات کربلای ۴ حوزه علمیه را تعطیل و به همراه طلاب حوزه  ، عازم جبهه حق علیه باطل شدند.

از دیگر شهدا نیز می توان به شهید غلامشاه ذاکری فرمانده سپاه قشم که رئیس ستاد گردان غواص بود و نقش به سزایی در آموزش تاکتیکی غواصان وعبور آنان از آب داشت.

یکی دیگر از شهدای شاخص این عملیات نیز می توان به شهید حسن دانشمند مسئول محور اطلاعات عملیات عبور غواصان از اروند در عملیات کربلای ۴ نام برد.

شهید سالاری هم دیگر شهید این عملیات است که فرمانده گردان ادوات و خمپاره انداز بود که در خرمشهر به شهادت رسید.

فرمانده گردان ۴۲۲ منصورنبی زاده به همراه تعدادی از نفرات نیروهای اطلاعات گردان جزء معدود نفراتی بودند که موفق شدند جزیره ام الرصاص (عرض جزیره ام الرصاص) را طی کنند و خود را به ساحل پشت دشمن برسانندکه همانجا آقای نبی زاده به شدت مجروح شد و برادرش هم به شهادت رسید.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff