شیوع بیماریهای انگلی و ویروسی ناشی از وجود خورها در بندرعباس/ خورها طعم مرگ را به کام آبزیان خلیج فارس چشاند
+ پ -
شیوع بیماریهای انگلی و ویروسی ناشی از وجود خورها در بندرعباس/ خورها طعم مرگ را به کام آبزیان خلیج فارس چشاند

انتقال فاضلاب خانگی و پساب های صنعتی به درون خورها منشا بیماریها و آلودگی ها است که شیوع بیماری های انگلی و ویروسی در بین شهروندان بندرعباسی را تشدید می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، در برخی از شهرهای ساحلی جهان که اختلاف سطح دریا با شهر چندان زیاد نیست، شاهد ایجاد آبراههای زیبایی هستیم که امکان تردد بسیاری از قایقهای تفریحی و مسافربری را درون شهر فراهم می سازد؛ از این رو جلوه های شگفت انگیزی را خلق می نماید که توریستهای سراسر کشورها را مجذوب می نماید و به دنبال آن رشد سرمایه و ایجاد مشاغل مختلف برای مردم منطقه رقم می خورد. از جمله این شهرهای آبی که برای بسیاری از گردشگران شناخته شده است می توان به شهر ونیز در ایتالیا و شهر دبی در امارات متحده عربی اشاره کرد؛ که خصوصیات مشترکی در امر خیابانهای آبی درون شهر دارا می باشد که گردشگران را شیفته خود می سازند. در یکی از این شهرها شما حتی یک خودرو هم مشاهده نمی کنید و جهت حمل و نقل تنها باید از قایقهای مختلف در ابعاد و اشکال گوناگون برای ترددهای درون و برون شهری استفاده نمود؛ در این شهر تنها یک خیابان برای پیاده روی شما وجود دارد که با پلهای متعدد از روی آبراهها عبور می کند و به عنوان تنها شهر بدون ماشین دنیا لقب گرفته است. در اطراف آبراههای شهر ونیز معماری زیبایی را می توان مشاهده نمود که با رنگهایی شاد و متنوع باعث ایجاد آرامش و نشاط در خیابانها و کوچه های آبی این شهر می شود.

وجود خورهای متعدد در شهر بندرعباس یکی از معضلاتی است که همه مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند و انواع بیماری ها و آلودگی ها را برای شهروندان بندرعباس به ارمغان آورده است که در صورت عدم ساماندهی تهدید جدی برای ساکنان شهر بندرعباس به شمار می روند.

چهار خور اصلی در شهر بندرعباس وجود دارد که طول برخی از آنها به بیش از چهار کیلومتر می رسد  که تفسیر خاص از قانون باعث شده تا ساماندهی و مدیریت این خورها بی تکلیف بماند.

نبود پل بر روی خورها باعث شده تا فرزندان برای رسیدن به خانه از میان فاضلاب ها عبور کنند. بر اساس قانون، ساماندهی خورهای شهر بر عهده شرکت آب منطقه ای است و این نهاد باید در جلسات شورای شهر بندرعباس در این زمینه پاسخگو باشد .

اگر ساماندهی این خورها بر عهده شرکت آب منطقه ای نیست چرا اقدام به نصب تابلو در حریم و بستر خورها کرده است . شورای عمرانی استان هرمزگان پارسال در مصوبه ای ساماندهی خورها را بر عهده شهرداری بندرعباس و شرکت آب منطقه ای گذاشت ولی به نظر می رسد اعتبارات مالی زیاد برای ساماندهی خورها باعث شده تا شهرداری بندرعباس و شرکت آب منطقه ای با تفسیرهای خاص خود از قانون اجرای طرح ساماندهی شانه خالی کنند .

این موضوع نیاز به ورود دوباره معاونت امور عمرانی استاندار هرمزگان و تفسیر قانونی دوباره و تعیین تکلیف در این زمینه است تا بر این اساس و تصمیمی دوباره بار هزینه های بهداشتی و درمانی و زیست محیطی این خورها از دوش ساکنان شهر بندرعباس کم شود و خورها به مکانی تفریحی و گردشگری برای مردم تبدیل شوند .

۱۴ میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان برای این طرح با پیشرفت ۲۵ درصدی، برای اجرای خط انتقال آب از تصفیه خانه به دریا و صنایع به ۲۵ میلیارد تومان دیگر برای اتمام پروژه در مدت یکسال مورد نیاز است اما تاکنون فقط ۷۰۰میلیون تومان از اعتبارات استانی به طرح تخصیص داده شده است و بایستی ۳۹ میلیارد تومان دیگر هم از اعتبارات استانی بابت پرداخت دیون  و ارائه عملیات اجرایی طرح تامین شود.

خورهای سطح شهر بندرعباس در روزگاران قدیم به عنوان محلی برای ورود آب دریا به این محل و همچنین راهیابی آب رودخانه ها و بارندگی ها از طریق این خورها به دریا مورد استفاده قرار می گرفته اما در حال حاضر این خورها به دلیل ورود فاضلاب شهری به آن وضعیت مناسب ندارد و بوی بد فضلاب و همچنین رشد گیاهان زائد درون این خورها سبب شده است تا شهروندان ساکن در حاشیه این خورها با مشکلاتی روبرو شوند.

در حال حاضر استتار خورها توسط گیاهان سبب شده است تا معتادان و سگ های ولگرد در این خورها پرسه بزنند و این مشکل سبب کاهش امنیت در این مناطق شده است به طوری که فرزندان ما برای عبور از حاشیه این خور و رفتن به مدرسه با مشکلاتی مواجه هستند.

ورود فاضلاب به درون خورها یکی دیگر از مشکلات ساکنین است که  ورود فاضلاب به درون خور سبب شده است تا بوی بد فاضلاب، ساکنین حاشیه خور را آزار دهد.

حیواناتی مانند سگها، گربه ها، موش ها و حتی مگس ها که باعث انتقال بیماری به انسان می شود علاوه بر بوی بدی که باعث آزار انسان می شود ممکن است باعث بیماری هایی مانند حصبه، وبا بیماری های انگلی و ویروسی و حتی ایجاد اپیدمی شود. یکی از مشکلات اصلی خورها، ورود فاضلاب شهری به درون آنهاست که امیدواریم شرکت آب و فاضلاب در این زمینه همکاری کند و با بهره برداری از سیستم فاضلاب شهری جلوی ورود فاضلاب به درون خورها گرفته شود.

خورها باعث بیماریهایی مانند حصبه، وبا بیماری های انگلی و ویروسی و حتی ایجاد اپیدمی شود. فاضلابها به عنوان یکی از عوامل مهم آلودگی دریا هستند.

فاضلابهای محلات حاشیه نشین، فاضلاب شرکتها و موسسات، سرریز فاضلاب شهری که توسط شرکت فاضلاب رها سازی می شوند از جمله عوامل آلوده کننده دریا در شهر بندرعباس است.

در سالهای اخیر به گفته بسیاری از کارشناسان شهرداری نتوانسته است در جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی برای ایجاد مراکز تفریحی و ورزشی در ساحل و دیگر نقاط شهر بندرعباس موفق باشد و شهروندان بندرعباس امیدوارند شهرداری  بتواند در مقاطعی که نمی تواند تمامی پروژه ها را انجام دهد، در جهت تسریع و همچنین پیشرفت مراکز تفریحی و ورزشی شهر بندرعباس از مشارکت بخش خصوصی استفاده نماید.

ورود فاضلابهای خاگی به خورها باعث غنی شدن آب خورها از نظر غذایی شده که موجب رشد نیزارها می شود که محل مناسبی برای زندگی موشها است.

عامل دیگری که باعث آلودگی دریا می شود زباله هایی است که از طریق کشتیها، قایقها و افراد در دریا رها می شوند که مجدا به ساحل آورده می شود و باعث آلودگی و نازیبایی ساحل و ایجاد خطر برای انسان می شود.

هنوز تصفیه خانه فاضلاب شهری بندرعباس نتوانسته کل شهر بندرعباس را پوشش دهد و این امر به تشدید پدیده کشند قرمز کمک می کند.

در حال حاضر این خورها از املاح و مواد خاکی پر شده و دبی لازم برای خروج سیلاب‌های احتمالی را ندارد و امکان سیلابی شدن و خروج آب از آن و در نتیجه آبگرفتگی فرودگاه و میدان سایت و انسداد مسیرهای ارتباطی شهر با دیگر نقاط استان وجود دارد که امیدواریم نواقص احتمالی هر چه سریع‌تر انجام شود.

ساماندهی خورها همواره مورد تاکید و درخواست مسوولان ارشد و نماینده ولی فقیه استان بوده که  چند سالی است که پساب شهر بعد از تصفیه نه چندان مناسب در این خورها جریان دارد.

از سال ۱۳۹۱ پروژه پاکسازی و ساماندهی خورها با هدف رهاسازی این خورها از پسآب و تبدیل آن به یک فرصت گردشگری با تعهد شرکت آب منطقه ای هرمزگان آغاز شد؛ اما با گذشت سه سال از آغاز طرح پاکسازی خور ها تاکنون، همچنان پساب با بار میکروبی بالا( بر اساس نتایج نمونه برداری های محیط زیست هرمزگان) از تصفیه خانه فاضلاب شهر بندرعباس به این خورها سرازیر می شود.

با توجه به اینکه یکی از اصلی ترین شعار های دولت یازدهم حفظ سلامت مردم است به راستی دغدغه مسئولان شهر بندرعباس سلامت مردم است یا درآمد زایی بیشتر برای نهاد مربوط به خود! این پساب با بار میکروبی بالا و خطراتی که برای مردم دارد همچنان در خورها روان است و هیچکس پاسخ گوی مضرات آن نیست.

 

 

انتهای پیام/

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff