حمله شغال به 3 مرد روستایی در سیریک
+ پ -
حمله شغال به ۳ مرد روستایی در سیریک

رئیس دامپزشکی شهرستان سیریک افزود: حمله شغال به روستای شهید مردان از توابع بخش بمانی شهرستان سیریک ۳ نفر از اعضای سه خانواده را به شدت از نواحی دست و پا مورد گزش قرار داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛مجتبی رهدور رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیریک در گفتگو با خبرنگار آذینی  گفت: در این حمله شغال سه مرد حدودا ۴۵ تا ۵۵ ساله را به شدت مورد آسیب قرار داد و آنها را راهی بیمارستان کرد.

وی ابرازکرد: متاسفانه بعد از نمونه برداری و انجام آزمایشات توسط انستیتو پاستور تهران هر سه مورد  بیماری مثبت  به بیماری هاری  نشان ثبت شده است و اینها همه هشداری جدی برای ساکنین این روستاها ، مردم شهرستان و مسئولان است.

رئیس دامپزشکی شهرستان سیریک یادآورد شد: از ابتدای سال ۹۶ تاکنون بیش از ۹۲ مورد گزش حیوانات  در شهرستان سیریک توسط دامپزشکی و شبکه بهداشت و درمان شهرستان ثبت شده است که از این موارد متاسفانه بیش از ۸ مورد بعد از آزمایش مشخش شده که حیوانات مبتلا به بیماری هاری بوده است.

رهدور تصریح کرد: متاسفانه در چند سال اخیر در سطح شهرستان سیریک کانون های متعدد بیماری هاری ، حیات وحش در روستاهای بخش بمانی و دهستان شهید مردان  شهرستان سیریک بوده است.

رئیس دامپزشکی شهرستان سیریک خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش زیاد حیوان گزیدگی ها در شهرستان سیریک و مثبت بودن بیماری هاری در نمونه برداری های انجام شده ضرورت توجه بیش از پیش برای مقابله با این معضل که از حالت عادی خارج شده و در مرز هشدار است جدی گرفته شود.

این مسئول افزود: با عنایت به شیوع بیماری های مشترک بین انسان و دام از جمله بیماری هاری و کم توجهی و سهل انگاری در این بخش ، از طرفی افزایش سگ های ولگرد در سطح شهرها و روستاها ، حتی حیوانات اهلی و نشخوار کنندگان بدلیل انتشار آلودگی به تمامی مناطق می تواند خسارت های جبران ناپذیری برای مردم شهرستان به دنبال داشته باشد.

رهدور عنوان کرد: گسترش این معضل که از بسیاری از بیمارها بالاتر و خطرناکتر است در صورت عدم ارئه راهکاری عملی و تاثیر گذار خسارت های اقتصادی فراوانی به صنعت دامپروری ، سبب بروز مرگ و میر انسانی ، ایجاد رعب و وحشت در بین مردم، صرف هزینه های هنکف خدمات درمانی، واکسیناسیون و نمونه برداری برای جامعه به دنبال خواهد داشت.

رئیس دامپزشکی شهرستان سیریک خاطرنشان کرد: بیماری هاری متاسفانه تاکنون در هیچ جای دنیا  واکسن درمان قطعی ندارد  و در صورت گزش هر حیوانی به انسان باید  بلافاصله به نزدیکترین مراکز بهداشت و درمان جهت تزریق واکسن پیشگیری مراجعه نمایند .

شهرستان ۴۵ هزار نفری سیریک در فاصله ۱۷۵ کیلومتری شرق مرکز استان قرار دارد.

انتهای پیام/ق

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff