حمایت از طرح های پژوهشی در راستای توسعه فناوری دریایی/ طرح توسعه دریایی هرمزگان باید پیگیری شود
+ پ -
حمایت از طرح های پژوهشی در راستای توسعه فناوری دریایی/ طرح توسعه دریایی هرمزگان باید پیگیری شود

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار کرد:در صورتی که دانشگاهها در زمینه توسعه فناوری دریایی مورد نیاز کشور اقدام کنند مورد حمایت قرار می گیرند که این امر تلاش بیشتر دانشگاهها و مراکز صنعتی در حوزه صنایع دریایی را می طلبد.

محمد سعید سیف، دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز بابیان اینکه توجه مسولان به عرصه دریا کم است و باید گسترش یابد،گفت:تمام سازمان ها باید در راستای ترویج قانون گذاران و بخش اجرایی به عرصه دریا در راستای توسعه فعالیت های سازمان ها درحوزه دریافعالیت نمایند.

 

وی با اشاره به کاربرد های دریا در زمینه های نفت و گاز، بنادر، کشتی سازی، بخش های نظامی، گردشگری و حمل و نقل اظهار کرد:امنیت دریایی و حضوردر آب های ازاد، توسعه فعالیت های شیلاتی، بهره برداری از منابع نفت و گاز ، توسعه حمل و نقل ، سیاست های جمعتی و توسعه سواحل از ضرورت های توسعه دریا در کشور است.

 

سیف با بیان اینکه در ۲۰سال گذشته در زمینه نفت و گاز به خودکفایی دست یافته ایم، افزود: در زمینه کشتی سازی علی رغم ابهامات و ناملایمتی های این بخش و در زمان تحریم ها کشتی های زیادی ساخته شده که نشان از خودکفایی صنعتی دارد.

 

وی با تاکید بر فعالیت دانشگاهها و شرکت های دانش بنیان در زنجیره تولید تصریح کرد: آموزش عالی کشور در سال های اخیر توسعه چشمگیری داشته به نحوی که در زمینه تربیت نیروی مهندسی مقام سوم دنیا را دارا است.

 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: بیش از ۲۳۰هزار مهندس در سال تربیت می شوند که جایگاه  ژاپن و کره بعد از ایران قرار دارد.

 

وی اظهار کرد: در ۱۲سال گذشته بیش از ۹هزار و ۵۰۰نفر در مقاطع مختلف تربیت شدند که در رشته های فنی مهندسی در حوزه دریایی تنها ۳۲دهم درصد را به خود اختصاص داد که متناسب با جایگاه دریایی ایران نیست.

 

سیف با اشاره به چالش های صنعت دریایی در کشور گفت: تامین مدیریت و بهره وری نیروی انسانی، مشکلات اقتصادی ، عدم تکمیل زیر ساخت ها وجذب تقاضا باید در صنعت دریایی مرتفع شود تا صنعت وارد عرصه تولید شود.

 

وی با تاکیدبر اینکه دانشگاهها باید وارد عرصه پژوهش شوند و شرکت های دانش بنیان به تولید بپردازند، اظهارکرد:۱۸ شرکت دانش بنیان در کشور ثبت شده که تنها یک مورد آن در استان هرمزگان حضور دارد که این امر نشان دهنده ضعف مدیریت در توسعه سواحل کشور است.

 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به انجام تفاهم نامه سه جانبه بین وزارت علوم ، وزارت دفاع و معاونت علمی فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: تاکنون سه طرح ارائه شده و طی ماههای آینده فعالیت های تولدی خود را آغاز خواهند کرد.

 

 

وی ادامه داد: در صورتی که دانشگاهها در زمینه توسعه فناوری دریایی مورد نیاز کشور اقدام کنند مورد حمایت قرار می گیرند که این امر تلاش بیشتر دانشگاهها و مراکز صنعتی در حوزه صنایع دریایی را می طلبد.

 

سیف با بیان اینکه در کشور و اسان هرمزگان  آمار نامه وجود ندارد، خاطرنشان کرد:فعالان حوزه دریایی باید اطلاعات توانمندی های دریایی استان را تهیه نمایند همچنین طرح توسعه دریایی استان باید پیگیری شود.

 

 

 

انتهای پیام/م

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff