حمایت از طرح های شیلاتی لازمه توسعه مکران/ اگر فانوس ماهیان صید نشوند این سرمایه ملی هدر می رود
+ پ -
حمایت از طرح های شیلاتی لازمه توسعه مکران/  اگر فانوس ماهیان صید نشوند این سرمایه ملی هدر می رود

مدیر کل شیلات هرمزگان با بیان اینکه حمایت از طرح های شیلاتی لازمه توسعه مکران است، اظهار کرد: بالغ بر دومیلیون تن ذخیره فانوس ماهیان در منطقه جاسک شناسایی شده است که برداشت تا میزان ۴۰۰هزار تن بدون هیچ آسیبی به ذخایر می تواند انجام پذیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ سید پرویزمحبی، مدیر کل شیلات هرمزگان با اشاره به اینکه در مسیر اقتصاد مقاومتی شاهد اقدامات خوب شیلاتی در سطح مکران به ویژه شهرستان جاسک باشیم، گفت:  صادرات ماهیان یال اسبی و ترویج قایق های صیادی به صید این گونه از ماهیان توسط قایق های صیادی وضعیت بهتری را برای آن ها رقم زده است.

 

مدیر کل شیلات هرمزگان با بیان اینکه بهره برداری از منابع کمتر برداشت شده به ویژه ذخایر غنی فانوس ماهیان جز اهداف اقتصاد مقاومتی است ، اظهار کرد: بالغ بر دومیلیون تن ذخیره فانوس ماهیان در این منطقه شناسایی شده است که برداشت تا میزان ۴۰۰هزار تن  طبق نظر محققان و کارشناسان بدون هیچ آسیبی به ذخایر می تواند انجام پذیرد.

 

مجبی تصریح کرد:  صید فانوس ماهیان در عمق های بالای (۲۰۰تا۴۰۰متر) و به دور از  ساحل صورت می گیرد که این مهم باعث شده صید آنها تنها توسط شناورهای صید صنعتی و کشتی های مخصوص صورت بپذیرد.

 

وی  با اشاره به اینکه تاکنون میزان خیلی کمی از مقدار مجاز برداشت  فانوس ماهیان برداشت شده است، افزود: در صورت عدم برداشت مناسب فانوس ماهیان برابر با اعداد اعلام شده در  خصوص برداشت مجاز از سوی پژوهشکده ،این ذخایر ارزشمند با توجه به طول عمر کوتاهی (۱۸ماهه) که دارند تلف می شوند.

 

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه درحال حاضر کشور وارد کننده پودر ماهی  می باشد بنابراین تمام صید فانوس ماهیان به سمت کارخانه پودر ماهی هدایت می شود که در صورت برداشت مناسب فانوس ماهیان می توان از واردات پودر ماهی جلوگیری کرد.

 

مدیر کل شیلات هرمزگان بیان کرد: امروز تنها در بخش پودر ماهی از فانوس ماهیان استفاده می شود که حرکت به سمت  افزایش ارزش افزوده این نعمت خدادادی در دستور کار شیلات ایران قرار دارد.

 

محبی تصریح کرد: در حال حاضر بالغ بر ۵۰ فروند شناور مجوز صید فانوس ماهیان دارند که تا پایان سال ۲۰فروند شناور صید فانوس ماهیان نیز به آنها اضافه شود.

 

وی استفاده از گروه ناظرین هم در خشکی و هم در دریا،نصب سامانه کنترل تردد روی کلیه شناورها،پایش مداوم شناورها،نظارت نامحسوس در دریا و خشکی،برپایی کمسیون های  تخلفات صیادی(که در صورت آسیب رسیدن به دریا و ذخایر غنی آن از سوی هرشناوری با آن به جدیت برخورد میشود)، و … را از اقدامات مهم در راستای حفاظت از ذخایر غنی فانوس ماهیان و پیشگیری از تخلفات صیادی خواند.

 

مدیر کل شیلات هرمزگان با اشاره به اینکه ۷۰ درصد از غذای آبزیان پرورشی را پودر ماهی تشکیل می دهد، خاطرنشان کرد: افزایش تولید در هکتار میگوی پرورشی ،توسعه پرورش ماهی در قفس و در مجموع توسعه آبزی پروری ،در فاز دوم توسعه صید فانوس ماهیان ایجاد  اسکله،پشتیبانی صنایع ، ایجاد اشتغال، تامین شناور پشتیبان و احداث صنایع شیلاتی مرتبط  ضرورت این مقوله از فعالیت ها بیشتر می کند و هرگونه سرمایه گذاری در بحث این شناورها منوط به ایجاد این زیر ساخت ها است.

 

 

انتهای پیام/ت

 

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff