حمام کردن صحیح نوزاد از عفونت بندناف جلوگیری می‌کند
+ پ -
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

حمام کردن صحیح نوزاد از عفونت بندناف جلوگیری می‌کند

یک متخصص کودکان گفت: مادران باید مراقب باشند که در هنگام حمام آب و کف مواد شوینده به محل بندناف نرسد، همچنین باید پوشک نوزاد زیر بندناف بسته شود تا این ناحیه در معرض هوا باشد و از آلوده شدن آن با ادرار و مدفوع جلوگیری شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ دکتر کوکب نمکین، درباره نحوه مراقبت از بندناف نوزاد در روزهای نخستین بعد از تولد گفت: بندناف یک عنصر حیاتی است که در دوران جنینی غذا را از مادر به جنین منتقل می‌کند، اما بعد از تولد این عملکرد را از دست داده و در زایشگاه بسته می‌شود و کلیپسی روی بند ناف قرار می‌دهند.

نمکین با اشاره به این‌که مراقبت از بندناف سخت نیست، گفت: مراقبت خوب و اصولی از بندناف نوزاد بسیار مهم است، رنگ بند ناف در ابتدا سبز مایل به زرد است و به مرور خشک می‌شود و معمولا در عرض ۵ تا ۱۰ روز بعد از تولد می‌افتد.

این متخصص کودکان درباره نحوه مراقبت از بندناف نوزاد گفت: مادر باید مراقبت کند که بندناف با پوشک تماس نداشته باشد و با مدفوع و ادرار آلوده نشود و پوشک زیر بندناف بسته شود تا این ناحیه هوا بخورد، همچنین از دستکاری بند ناف و باز کردن کلیپس و بستن نخ به بندناف و پوشاندن لباس‌های تنگ به نوزاد باید خودداری شود که از جمله عوامل موثر در عفونت بندناف خواهند بود.

وی در ادامه افزود: بندناف سالم بدون بو است و در چند روز اول خشک و سیاه می‌شود، باید دقت شود اگر در محل بندناف قرمزی یا چرکی همراه با بوی ناخوشایند مشاهده شد و افتادن بند ناف بیش از دو هفته به طول انجامید سریعاً به پزشک مراجعه شود.

نمکین گفت: مادرانی که نوزادان کم‌ وزن دارند یا در حین زایمان کیسه‌ آب آنها به مدت طولانی پاره شده و زایمان سختی داشته‌اند، نوزادشان بیشتر مستعد عفونت بند ناف است.

این متخصص کودکان ادامه داد: استفاده از ماده ضدعفونی و الکل در محل بندناف توصیه نمی‌شود، جذب الکل سبب می‌شود که ناف دیر‌تر خشک شده و بیفتد.

وی در پاسخ به این‌که آیا حمام کردن برای نوزادی که بندن افش نیفتاده مضر است، گفت: در دورانی که بندناف نیفتاده منعی برای حمام کردن نوزاد وجود ندارد چه بسا که میکروب‌های سطحی پوست عاملی برای ایجاد عفونت در بندناف باشند و با شست و شو از بین بروند.

نمکین درباره چگونگی حمام نوزاد توصیه کرد: بهتر است از قرار دادن کامل نوزاد در وان آب در این دوران خودداری شود تا آب مستقیم به بندناف نرسد و از پوششی در محل بندناف در هنگام حمام کردن استفاده شود تا کف مواد شوینده و آب وارد بند ناف نشود.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff