حقوق پزشکان را ۵ برابر کردیم اما کمبود پزشک جبران نشد
+ پ -

وزیر بهداشت گفت: برای جبران کمبود ۵ هزار پزشک در شبکه، حقوق این افراد را ۴ تا ۵ برابر کردیم اما حداکثر ۱۵۰۰ پزشک جذب شدند، حتی برای مناطق محروم مرزی حقوق ۱۵ میلیون تومانی می‌دهیم اما هنوز کمبود پزشک داریم.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سید حسن قاضی زاده هاشمی، در”بیست و ششمین کنگره سالانه جامعه پزشکان متخصص داخلی افزود: طرح ساماندهی دانشکده های پزشکی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید. بر این اساس قرار شد دانشکده جدیدی تاسیس نشود و دانشکده های موجود به دانشکده های بین المللی، ملی، استانی و دانشکده هایی که مجاز به جذب دانشجو نیستند، تقسیم شدند.

وی افزود: در دولت قبل در ظرف کمتر از ۶ ماه به ۲۶ دانشکده پزشکی برای تاسیس دانشکده های دندانپزشکی و… مجوز داده شده بود که خوشبختانه با مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی امید می رود، ساماندهی پذیرش دانشجویان رشته پزشکی به مرحله اجرا درآید.

وی ادامه داد: از موارد مهمی که می بایست در مورد رشته پزشکی مد نظر قرار داد به غیر از آموزش دانش و پرورش مهارت های پزشکان، توجه به بحث اخلاق پزشکی است که در این میان نقش انجمن های پزشکی می تواند، بسیار پررنگ باشد.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: انجمن های علمی در حوزه پزشکی می توانند در حوزه های مصرف منطقی دارو، جلوگیری از نوشتن آزمایش ها و تصویر برداری های متعدد از سوی پزشکان نقش پررنگی را ایفا کرده در خدمت نظام سلامت باشند.

وی ادامه داد: هر چند این رویکرد در برخی انجمن های علمی دنبال می شود، اما متاسفانه انجمن های علمی به جای پرداختن به مسایل علمی بیشتر به فعالیت های صنفی رو آورده اند.

وزیر بهداشت با ابراز نگرانی از اینکه ادامه این وضعیت آینده این قشر را تهدید کند، گفت: هنوز هم بر اساس نظر سنجی ها جایگاه پزشکان در مقایسه با سایر حرف و مشاغل در رتبه دوم و در مواردی سوم قرار دارد که حفظ این جایگاه نیازمند تغییر در برخی رویکردهاست.

وی خاطر نشان ساخت: در قالب طرح تحول نظام سلامت، فعالیتهای مفیدی به ویژه در مناطق محروم و دور دست صورت گرفته، اما هنوز مشکلات و کمبودها مردم در حوزه بهداشت و درمان زیاد است.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه اقدام های دولت و مجلس در زمینه طرح تحول نظام سلامت، اقداماتی شایسته و در خور است، ابراز امیدواری کرد، این طرح تداوم پیدا کند که لازمه آن حمایت همه جانبه از سوی همگان از این طرح از مقام معظم رهبری گرفته تا قوای سه گانه و… است.

وی در مورد اقدام های حمایتی طرح تحول نظام سلامت از پزشکان گفت: پیش از اجرای این طرح در برخی مناطق حتی پزشک نداشتیم که پس از طرح، پزشک عمومی در آنجا مستقر شد.

وی گفت: همچنین پیش از اجرای این طرح، دریافتی پزشکان عمومی در سیستان و بلوچستان بین یک میلیون و ۴۰۰ هزار تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار بود.

به گفته وزیر بهداشت، این تصور وجود داشت که ۱۵ تا ۲۰ هزار پزشک عمومی بیکار در کشور وجود دارد که تصمیم گرفتیم با افزایش حقوق این افراد به ۴ تا ۵ برابر بتوانیم، حداقل کمبود ۵ هزار پزشک را جبران کنیم. اما حداکثر پزشکی که توانستیم از این مسیر جذب کنیم به کمتر از هزار و ۵۰۰ نفر رسید.

وی ادامه داد: برای جذب این پزشکان در برخی مناطق مانند مناطق مرزی، رقم حقوق تا ۱۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرد که در برابر مخاطرات و ناملایماتی که حضور در این مناطق دارد، این رقم حق آنان بوده در واقع این پزشکان پول خون و جانشان را می گیرند.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: با وجود این تمهیدات، کمتر از هزار و ۵۰۰ پزشک جذب شدند که مشخص شد یا آمار ۱۵ تا ۲۰ هزار پزشک بیکار صحیح نیست یا اینکه درآمد پزشکان عمومی ما بیشتر از این حرف هاست یا اینکه با وجود  فارغ التحصیلی، این دانشجویان کشور را ترک کرده اند، احتمال دیگر مبادرت این پزشکان به مشاغل دیگر با درآمد بیشتر است و از دیگر احتمالات، نداشتن اعتماد نسبت به امکانات ارایه شده به آنان است.

بیست و ششمین کنگره سالانه جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران که از روز سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه در مرکز همایش های رازی تهران آغاز به  کار کرد، روز جمعه ۱۸ اردیبهشت ماه به کار خود پایان داد.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff