حفاظت مرتعداران از ١٧٣ هزار هكتار از مراتع شهرستان بستك
+ پ -
حفاظت مرتعداران از ١٧٣ هزار هکتار از مراتع شهرستان بستک

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بستک خبر داد: در راستای اجرای طرح حفاظت مشارکتی در عرصه های منابع طبیعی، ١٧٣ هزار هکتار از مراتع شهرستان توسط مرتعداران و به صورت مشارکتی حفاظت می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از جهانگیریه؛ حامد احمدپور، سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بستک گفت: به استناد ماده ١٢ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب سال ١٣٨٩، می بایست جهت کنترل و کاهش عوامل تخریب از طریق بکارگیری بخش های غیردولتی به گونه ای عمل شود که پوشش حفاظتی و حمایتی جنگل ها و مراتع افزایش یابد.

وی افزود: در راستای سهیم نمودن مجریان و بهره برداران در امر حفاظت و نهادینه کردن فرهنگ منابع طبیعی در میان آحاد مردم، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بستک پروژه حفاظت مشارکتی را از سال ٩۴ در دستور کار خود قرار داد که مرتعداران پس از دریافت کارت مرتعبانی و انعقاد قرارداد، می توانند به عنوان ضابطین در امر حفاظت از مراتع و جلوگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی با یگان حفاظت اداره همکاری کنند.

احمدپور عنوان کرد: رویکرد جدید سازمان منابع طبیعی مبتنی بر حفاظت مشارکتی است که در این رویکرد، اصل و تلاش بر حفظ منابع موجود به جای کاشت گونه جدید است که این رویکرد از طریق مشارکت مردم و بهره برداران اجرا می شود.

وی افزود: هدف از اجرای این طرح مشارکتی، سهیم کردن بیش از پیش مرتع داران در امر حفاظت و نگهداری از عرصه های طبیعی و مرتعی است و این قراردادها دو وجه دارد که شامل اقدامات انگیزشی و اقدامات حمایتی است. اقداماتی که منابع طبیعی برای مرتعدار و اقداماتی که مرتعدار در قبال آن برای حفظ مرتع انجام می دهد.

سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بستک اظهار کرد: در این قرارداد اقدامات منابع طبیعی اقداماتی فنی، تجهیزاتی و تسهیلاتی است و مرتعدار نیز اقدامات حفاظت از مرتع را از قبیل جلوگیری از دخل و تصرف، احیا گونه ها، جلوگیری از آتش سوزی عرصه و کنترل محدوه عرصه، کنترل آفات و مواردی از این قیبل را برعهده می گیرد.

احمدپور در پایان تاکید کرد: حفاظت از عرصه های منابع طبیعی نیازمند فرهنگ سازی و مشارکت مردم به ویژه مرتع داران و مجریان بومی و منطقه ای است که با آموزش‌های لازم و ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی با توجه به نیازهای بهره‌برداران و جامعه هدف می‌توان در جهت حفاظت و توسعه جنگل ها، مراتع و صیانت از منابع طبیعی و توسعه بیش از پیش این منابع گام برداشت.

انتهای خبر/مرتضی دلاوری

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff