حضرت معصومه(س) تمام شئون ائمه(ع) را داراست

حجت‌الاسلام فولادی با بیان اینکه خداوند مقام ولایت تکوینی، ولایت تاریخی و تأثیرگذاری بر جامعه را بر ائمه (ع) داده است، گفت: ادله متعددی داریم که تمام این شئون ائمه(ع) برای حضرت معصومه (س) هم وجود دارد.

حجت‌الاسلام محمد فولادی کارشناس دینی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز ضمن تسلیت وفات حضرت معصومه سلام الله علیها اظهار کرد: یکی از فضایل منقول در شأن حضرت زهرا (س) آن است که پیامبر اکرم (ص) در موارد متعددی در شأن ایشان فرمودند:«فَداها اَبْوها؛ پدرش به فدایش باد.» این تعبیر، بیانگر اوج مقام ارجمند حضرت زهرا (س) می‌باشد.

وی افزود: در مورد حضرت معصومه (س) نیز نظیر این مطلب از پدر بزرگوارش امام کاظم (ع) روایت شده. در این راستا به ماجرایی زیبا اشاره می‌کنم؛ مرحوم آیت الله مستنبط از کتاب کشف اللئالی که نسخه خطیِ آن در کتابخانه شوشتری‌های نجف اشرف موجود است، و تألیف دانشمند محقق صالح بن عرندس، دانشمند قرن نهم هجری می‌باشد، چنین نقل می‌کند: در دوران امام موسی کاظم (ع)، روزی جمعی از شیعیان برای دریافت پاسخ سؤال‌های خود، به مدینه وارد شدند تا به محضر امام کاظم (ع) برسند، اما ایشان آن روز در خارج از شهر بودند. نظر به اینکه آن عده از شیعیان ناگزیر به مراجعت بودند، پرسش‌های خود را نوشته و به افراد خانواده امام کاظم (ع) تحویل دادند تا در سفر بعد، پاسخ‌های آن را دریافت کنند.

این کارشناس دینی ادامه داد: مدتی بعد به هنگام خداحافظی، مشاهده نمودند که یکی از دختران امام کاظم به نام فاطمه‌ی معصومه (س) پاسخ پرسش‌های آنها را نوشته و آماده کرده است. آنها شادمان شده و آن پاسخ‌ها را دریافت کردند و به سوی وطن رهسپار شدند. در مسیر راه به امام کاظم (ع) برخورد نمودند که در حال مراجعت از سفر بودند، و ماجرا را به عرض آن حضرت رساندند. امام کاظم (ع) آن نوشته را از آنها طلبیده و مطالعه کردند و پس از آنکه تمام پاسخ‌های حضرت معصومه (س) را درست یافتند، سه بار فرمودند: «فَداها اَبْوها؛ پدرش به فدایش باد.

فولادی گفت: انقلاب شکوهمند اسلامی ما به برکت این بانوی مطهره و توسل به ایشان در کنار این مضجع شریف، شکل گرفت. بنابراین برای تکریم این بانو یک روزی را به عنوان ولادت و روزی را هم به عنوان رحلت قرار دادند؛ ما اگر با انوار مقدسه ائمه طاهرین (ع) و اولاد آنها مرتبط باشیم می‌توانیم به خوبی این راه پر فراز و نشیب علمی را طی کنیم، در غیر این‌صورت قطعاً بدون هیچ تردیدی، سقوط خواهیم کرد.

وی ابراز داشت: اموری که انسان را خوب حفاظت کرده و انسان احساس می‌کند که نگهبان بزرگی برای اوست همین ائمه معصومین(ع)و زیارت آنهاست. زیارت حضرت معصومه را عموم مردم هم باید مغتنم بشمارند.

این کارشناس دینی اضافه کرد: از زمانی که روزی را به عنوان ولادت و نیز روزی را به عنوان وفات حضرت تعیین کردند توجه دنیای شیعه به حضرت معصومه خیلی زیاد شد، به طوری‌که قابل مقایسه با گذشته نیست و این موفقیت بسیار بزرگی است.

فولادی افزود: مردم هر چه با این اعتاب مقدسه ارتباط داشته باشند، توجه‌شان به خداوند متعال بیشتر خواهد شد. هرچند وهابیت جاهل و دشمنان شیعه می‌گویند این کار شرک است و از مختصات شیعه است، آنها نمی‌فهمند که حضور ما در این مراقد مطهره برای تقویت توحید است

وی اذعان داشت: ما معتقدیم که در ارتباط با اینها می‌توانیم به درجات بالایی از معرفت خدای تبارک و تعالی دست پیدا کنیم و الا هیچ شیعه‌ای نمی‌گوید ما باید امام را بپرستیم یا برای امام یا امامزاده وجوب استقلالی و قدرت استقلالی قائل باشیم، می‌گوییم اینها مقرب درگاه خدا هستند و حساب ویژه‌ای نزد خداوند دارند، اینها مظهر اسماء و صفات الهیه هستند و ما از این طریق می‌خواهیم به خدای تبارک و تعالی نزدیک شویم و برکات ائمه معصومین و حتی حضرت معصومه(س) منحصر به شیعیان و مسلمانان نمی‌شود، بلکه شامل همه انسان‌هاست.

انتهای پیام/