حصیر بافی کهن ترین هنر دستباف بانوان بشاگردی

+ پ -
حصیر بافی کهن ترین هنر دستباف بانوان بشاگردی

حصیر بافی، بافته های پشمی، دوخت برقع و خشابه، گلابتون دوزی، نقش حنا، زری بافی از زیباترین و مهمترین صنایع دستی زنان هنرمند بشاگرد بشمار می رود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از بشاگرد نیوز ،از آنجایی که یکی از کهن ترین و اصلی ترین صنایع دستی استان هرمزگان و به خصوص منطقه بشاگرد حصیربافی است توسعه و ترویج فرهنگ حصیر بافی باید بعنوان یکی از اهداف مسئولین بشاگردی نیازمند همکاری و تلاش جهت پویایی در عرصه اقتصاد مقاومتی است.

 
مواد اولیه موردنیاز این هنر «پیش» نام دارد که از بوته داز تهیه می شود که در منطقه به وفور یافت می شود و مهمتر اینکه بافته حصیری مورد استفاده در بشاگرد تخیر است که یکی از مهم ترین نیازمندی های ساخت کپر به شمار می رود.

 

از مهم ترین ابزارهای حصیری که بافت آن ها در منطقه رواج دارد می توان به تولک، تَخیر(حصیر)، بیوِزگ (الک)، مُشاک (جارو)، ساچی (کیف)، سواس (کفش) و بادبزن اشاره کرد.

 

صنایع دستی بعنوان یک الگو در توسعه و ترویج فرهنگ پویای اقتصاد مقاومتی از قدیم الایام مورد توجه مردمان کهن شهرستان بشاگرد بوده است و حصیر های آماده شده  برای فروش و عرضه بین مردم به بازار پنجشنبه بازار میناب آورده می شود.

 

شهرستان بشاگرد بیش از ۴۰ هزار نفر جمعیت مساحت دارد.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff