حراست از آثار تاریخی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود/ ارگانهای مردم نهاد بهترین گزینه برای محافظت از آثار تاریخی
+ پ -
حراست از آثار تاریخی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود/ ارگانهای مردم نهاد بهترین گزینه برای محافظت از آثار تاریخی

سرپرست اداره میراث فرهنگی و صنایع گردشگری شهرستان بستک گفت: حفاظت از آثار تاریخی یک امر عمومی است و تا به یک فرهنگ عمومی تبدیل نشود این امر محقق نخواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از جهانگیریه، ماشاالله خنجی سرپرست اداره میراث فرهنگی و صنایع گردشگری شهرستان بستک گفت: امروز یکی از مهمترین صنایعی که در تولید ناخالص ملی کشور ها نقش تعیین کننده ای دارد صنعت گردشگری است که جا دارد ما نیز با برنامه ریزی مناسب از این قافله عقب نمانیم .

خنجی با بیان اینکه یکی از مشکلات ما در زمینه حفاظت از آثار تاریخی هزینه های هنگفت آن می باشد،افزود:در کشور ما و همچنین در شهرستان بستک، اثار تاریخی فراوانی وجود دارد اما حفاظت از این آثار از عهده یک سازمان خارج است .

وی اظهار کرد: ارگان های  مردم نهاد بهترین گزینه برای این موضوع است که در سال های اخیر انجمن های میراث فرهنگی در روستاها تشکیل شده و تمام تلاشمان را می کنیم که آنها را فعال نگه داریم.

 

010133584-hamam-sibeh1

سرپرست اداره میراث فرهنگی و صنایع گردشگری بستک تصریح کرد: یکی از این انجمن های فعال انجمن میراث فرهنگی کوخرد است که در روزهای اخیر جلساتی را نیز با این عزیزان داشته ایم که مصوباتی را نیز در این جلسات تصویب کردیم و مقرر شد برای مرمت آثار تاریخی بصورت مشارکتی با دهیاری این روستا این کار را انجام دهیم که با استقبال دهیاری کوخرد مواجه شدیم.

وی گفت: در جلسات با انجمن ها بر جلوگیری از سرقت آثار تاریخی و محافظت از آنها تاکید می شود.
خنجی گفت: در روستای کوخرد دو اثر تاریخی ثبت شده ملی بنام  دو گنبدان و حمام سبیه وجود دارد که می تواند در جذب گردشگر برای این روستا موثر باشد .

سرپرست اداره میراث فرهنگی و صنایع گردشگری شهرستان بستک ضمن تاکید بر ممنوعیت ساخت و ساز ها در حریم آثار تاریخی اظهار کرد: دهیاری ها باید در این امر ما را یاری کنند و اگر چنین اقداماتی را مشاهده کردند از این امر جلوگیری و به ما گزارش دهند.

خنجی با اشاره به یاری  مردم و مسئولینی در توسعه گردشگری و حفظ آثار تاریخی خاطرنشان کرد: حراست از آثار تاریخی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود، در سالهای اخیر برخی افراد ناآگاه با درج یادگاری بر اماکن تاریخی منجر به از بین رفتن بخشی از زیبایی های این اماکن شده اند که برای جلوگیری از این امر باید فرهنگ سازی شود.

 

 

انتهای پیام/م

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff