تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 330629
تاریخ انتشار:یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
وقتی دلالان بیشترین سود را به جیب می زنند؛

حراج بر دسترنج حصیر بافان بشاگرد/۸۰ درصد جمعیت بشاگرد دچار بیکاری آشکار و پنهان هستند

بیش از هشتاد درصد جمعیت بشاگرد دچار بیکاری آشکار و پنهان هستند و این بیکاری علل و عوامل بسیاری دارد، که از جمله می توان به کوهستانی بودن حدود ۹۰ درصد منطقه، کم توانی زمین، شرایط نامطلوب اقلیمی و ناهمواری طبیعی اشاره کرد.

حراج بر دسترنج حصیر بافان بشاگرد/۸۰ درصد جمعیت بشاگرد دچار بیکاری آشکار و پنهان هستند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از  بشاگرد نیوز ؛ بیش از هشتاد درصد جمعیت بشاگرد دچار بیکاری آشکار و پنهان هستند و این بیکاری علل و عوامل بسیاری دارد، که از جمله می توان به کوهستانی بودن حدود ۹۰ درصد منطقه، کم توانی زمین، شرایط نامطلوب اقلیمی و ناهمواری طبیعی اشاره کرد.

 

اموال و دارایی خانوار در بشاگرد آن قدر در سطح پایین است که بازده و میزان درآمد حاصله تقریبا برابر با هیچ می باشد. معیشت اصلی آنان وابسته و منحصر به چند حلب خرما و چندتایی بز است که با شیر اندکش به زحمت کشکی درست می کنند، بلکه قوت لایموت فرزندان تامین گردد.

 

منطقه در انزوای کامل است و حتی کمتر با نواحی جمعیتی اطراف خود، از جمله جاسک و میناب در ارتباط است، لذا به جز افراد محدودی که هر ساله و اغلب به صورت فصلی، روستای خود را به قصد یافتن کار در بیرون منطقه ترک می کنند، بقیه مجبور هستند در منطقه بمانند و به مشاغلی محدود و ساده، چون کشاورزی و دامداری ناپایدار، حصیربافی خودمصرفی، چوپانی و یا بیگاری برای طبقات بالاتر تن دردهند.

 

در اغلب روستاهای بشاگرد به جز تعدادی از روستاهای سرحدی شمال شرق بشاگرد که عموما دامداری بدون کشاورزی است، کار کشاورزی و دامداری در کنار هم صورت می گیرد. اگر چه کارهای کشاورزی بیشتر اختصاص به مردان دارد، اما زنان نیز نقش زیادی در آن ایفا می کنند. از طرف دیگر به جز طبقات بالای اجتماعی؛ یعنی خان، رئیس و بلوچ کاره، که صاحب زمین و آب هستند، بقیه روی زمین دیگران کار می کنند.

 

از مشاغل دیگر موجود در منطقه چوپانی را می توان نام برد. چوپانان این منطقه در طی نسل ها به این شغل اشتغال پیدا کردند و از نظر طبقاتی مجاز نیستند به جز این کار، شغل دیگری داشته باشند. این افرد غالبا از خود دامی ندارند، بلکه در تمام مدت برای دیگران چوپانی می کنند. حقوق چوپانان بسیار ناچیز بوده و مستمری آنان یک دست لباس، یک جفت کفش و مختصری آرد می باشد که سالیانه از طرف صاحبان دام داده می شود.

 

یکی از رایج ترین مشاغل در منطقه بافت حصیر است که به واسطه استفاده از کپر، بیشتر برای تهیه زیرانداز داخل یا پوشش بیرونی کپر کاربرد دارد، بافت حصیر از برگ نخل های زینتی خودرو که در زبان محلی “پیش” نام دارد انجام می گیرد. بافندگان حصیر را اغلب زنان تشکیل می دهند، مردان هم مواد اولیه حصیر، یعنی برگ های نخل های خودرو پیش را جمع آوری می کنند.

 

با توجه به فقدان راه و نبود ارتباط آسان با بیرون، تولیدات اضافی حصیر را فقط برخی دلالان سودجو به بهایی بسیار پایین می خرند و بعد خودشان در شهرها به چندین برابر قیمت می فروشند. افرادی نیز برای یافتن کار به میناب، جاسک و بخش های اطراف همچنین بندرعباس می روند. در فصل صید ماهی، عده زیادی از جویندگان کار به آبادی های صیادی سرازیر می شوند تا به عنوان خدمه در لنج ها مشغول شوند.

 

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=330629
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,529 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی