حجم تجارت غیر نفتی خارجی سه ماهه ۲۱ میلیارد دلار شد/ صادرات از واردات پیشی گرفت
+ پ -
حجم تجارت غیر نفتی خارجی سه ماهه ۲۱ میلیارد دلار شد/ صادرات از واردات پیشی گرفت

گمرک جمهوری اسلامی ایران حجم تجارت خارجی سه ماه امسال را ۲۱ میلیارد دلار اعلام کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، در سه ماهه اول سال‌جاری حجم تجارت خارجی ایران به ۲۱ میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار رسید.
بنابراین گزارش در این مدت، ۱۰ میلیارد و ۸۶۷ میلیون دلار انواع کالا از ایران به سایر کشورها صادر و در مقابل ۱۰ میلیارد و ۳۴۷ میلیون دلار نیز وارد کشور شده است.
همچنین میزان وزنی کالاهای صادراتی کشورمان در مدت یادشده ۲۵ میلیون و ۶۱ هزار تن و میزان وزنی کالاهای وارداتی نیز ۸ میلیون و ۸۴۵ هزار تن بوده است.
بررسی تحلیلی تجارت خارجی ایران در بهار امسال نشان می‌دهد که همچنان تراز بازرگانی جمهوری اسلامی ایران مثبت و حجم صادرات بیشتر از واردات بوده است، اما صادرات کشورمان ۹ و ۹۶ صدم درصد و واردات نیز ۱۵ و ۴۸ صدم درصد کاهش داشته است.

همچنین مقایسه میزان وزنی صادرات نسبت به واردات حاکی از آن است که صادرکنندگان ایرانی همچنان به صادرات مواد خام علاقه‌مندند و کالاهای ساخته شده سهم کمتری را همچون سال‌های پیش به خود اختصاص داده است.

این گزارش می‌افزاید، کارنامه تجارت خارجی ایران در بهار امسال حاکی از آن است که با وجود کاهش ۳۲ درصدی صادرات میعانات گازی، جایگاه محصولات پتروشیمی بهتر شده و صادرکنندگان توانسته‌اند ارزش صادرات این محصول را در مدت یادشده ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دهند.
اقلام عمده کالاهای صادراتی

اقلام عمده صادرات در مدت مورد بررسی، شامل گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده به ارزش ۵۷۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۷ درصد، پروپان مایع شده به ارزش ۳۸۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۶۵ صدم درصد و قیر نفت به ارزش ۳۶۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۴دهم درصد بوده است.

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی

گرچه واردات از چین همواره با انتقادات شدیدی همراه بوده، اما در مقابل کشور چین بزرگ‌ترین خریدار کالاهای ایرانی نیز به‌شمار می‌رود. این کشور در بهار امسال ۵ میلیون و ۶۲۶ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۲۸ میلیون دلار از ایران وارد کرد. پس از این، کشور عراق قرار دارد. صادرات به عراق نیز در این مدت با ۲ونیم درصد افزایش به یک میلیارد و ۵۰۹ میلیون دلار رسید.

همچنین بیشترین افزایش صادرات در بهار امسال به کشور امارات متحده عربی و هند اختصاص دارد. امارات متحده عربی در این مدت یک میلیارد و ۳۱۷ میلیون دلار انواع کالا از ایران وارد کرد و با ۴۳ درصد افزایش نسبت به پارسال رتبه سوم را به خود اختصاص داد.
هند در رتبه چهارم قرار گرفت. صادرات ایران به هند در این مدت ۷۲۹ میلیون دلار بود که ۴۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین افغانستان نیز ۶۱۱ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرد و در رتبه پنجم قرار گرفت.
اقلام عمده واردات

این گزارش حاکی است، رتبه‌های نخست واردات کشورمان در این مدت به دو نهاده دامی و دو کالای اساسی اختصاص دارد.
در سال‌های گذشته نیز چنین بوده و رتبه‌های نخست واردات به این کالاها اختصاص داشته است. این کالاها به ترتیب شامل ذرت دامی به ارزش ۳۵۶ میلیون دلار، برنج به ارزش ۲۴۳ میلیون دلار، دانه گندم به ارزش ۲۱۴ میلیون دلار و کنجاله سویا به ارزش ۲۰۹ میلیون دلار هستند. سهم این کالاها از کل واردات کشورمان در مدت یادشده ۹ و ۸۸ صدم درصد بوده است. این در حالی است که خودرو دیگر جایی در میان پنج قلم عمده وارداتی ندارد و جای خود را به یک کالای سرمایه‌ای داده است. ماشین‌آلات و دستگاه‌های به هم فشرده، شکل دادن یا قالب‌گیری سوخت‌های معدنی جامد، خمیرهای سرامیکی و سایر محصولات معدنی و ماشین‌های درست کردن قالب‌های ریخته‌گری از ماسه عنوان پنجمین کالای عمده وارداتی کشورمان در این مدت است که به ارزش ۲۰۹ میلیون دلار وارد کشورمان شده است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا

چین در بهار امسال عمده‌ترین کشور صادرکننده کالا به ایران بوده است. سهم این کشور از کل واردات کشورمان ۲ میلیارد و ۶۰۶ میلیون دلار بود. با این حال صادرات چین به ایران در مدت یادشده بیش از ۶ درصد کاهش داشته است. امارات متحده عربی رتبه دوم را به خود اختصاص داده و در این مدت ۲ میلیارد و ۳۹۵ میلیون دلار انواع کالا به ایران صادر کرده که مجموع صادرات این کشور نیز با ۲۵ درصد کاهش همراه بوده است. رتبه‌های بعدی نیز به کره جنوبی، ترکیه و هند اختصاص دارد که هر یک از این کشورها به ترتیب ۹۲۹ میلیون دلار، ۷۸۲ میلیون دلار و ۶۳۶ میلیون دلار انواع کالا به ایران صادر کرده‌اند که گرچه صادرات هند به ایران در این مدت با کاهش چشمگیری همراه بوده اما شاهد افزایش صادرات کره جنوبی و ترکیه به ایران هستیم.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff