حال و روز ناخوش قلعه هزاره میناب/فرسایش شدید بخش های مشرف به رودخانه+ تصاویر
+ پ -
حال و روز ناخوش قلعه هزاره میناب/فرسایش شدید بخش های مشرف به رودخانه+ تصاویر

قلعه هزاره یا قلعه بی بی مینو یکی از ده ها بنای تاریخی ارزشمندی است که بی توجهی مسئولان آن را در آستانه تخریب و فروریزش قرار داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ بازدیدهای اخیر از قلعه هزاره، به عنوان مهم ترین مولفه هویتی شهر میناب نشان می دهد که خطر تخیریب کامل آن در حدی است که ممکن است در صورت وقوع برخی رخدادهای طبیعی فروریزد.

نتیجه سالیان طولانی بی توجهی به تنها اثر تاریخی موجود در شهر میناب پیامدهای مخربی برای این اثر داشته که از آن جمله می توان به نقض حریم و ایجاد بافت مسکونی در آن و شکستگی برج قلعه اشاره کرد.

اما آنچه کمتر به آن توجه شده است آبشستگی دامنه پیرامون قلعه است که باعث شده زیر پی قله به تدریج تخلیه شود.

img-20161220-wa0003

به نظر می سد امروز در کنار مرمت اضطراری برج، پایدارسازی خود قلعه از اهمیت بالایی برخوردار است.

برخی کارشناسان بر این عقیده اند که در حال حاضر تزریق بتن و تراس بندی، تنها دو راهکار برای نجات قلعه میناب است که گرچه پرهزینه به نظر می رسد اما اگر عملی نشود به زودی قلعه میناب برای همیشه از بین خواهد رفت.

شکستگی بسیار زیاد به همراه شیب تند دامنه و حساسیت بنای تاریخی موجب می شود که هزینه و زمان اجرای هر کدام از این راهکارها افزایش قابل ملاحظه ای یابد.

img-20161220-wa0004

با توجه به تعلل تاریخی نسبت به این مهم، وقت چندانی برای عملی کردن پروژه نجات قلعه هزاره نمانده است آن هم در شرایطی که سازمان تخصصی و متولی امر علاوه بر بی توجهی نسبت به موضوع، فاقد منابع لازم می باشد، اگر همت بلندی از سوی مردم و دوستداران میراث فرهنگی شکل نگیرد دیری نخواهد پایید که در صبح یک روز زمستانی خبر فروپاشی قلعه همهگان را از خواب غفلت بیدار می کند و آن وقت دیگر در مقابل نسل آینده و گذشتگان شرمسار می شویم.

انتهای پیام/ت

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff