حاشیه نشینی یار دیرینه رو سیاه در بندرعباس
+ پ -
حاشیه نشینی یار دیرینه رو سیاه در بندرعباس

خشکسالی‌های طولانی و پیاپی و از بین رفتن مزارع و باغ‌های کشاورزی در روستاها ، ایجاد مشاغل کاذب، تنوع خدمات، جاذبه‌های زندگی شهری، فقر اقتصادی و نبود منابع درآمدی پایدار در روستاها و شهرهای کوچک از مهم‌ترین عوامل مهاجرت و شکل‌گیری پدیده‌ای به‌نام حاشیه‌ نشینی است. بندرعباس از جمله نخستین شهرهایی است که معضل حاشیه‌ نشینی را داخل محدوده شهر و در کمربند شمالی تجربه کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ حاشیه نشینی می‌تواند در حوزه‌های مختلف آثار نامطلوب زیادی به جای بگذارد. حاشیه نشینی که پیامد رشد بیش از حد شهرنشینی است به دنبال خود مسائل و مشکلات زیادی را به همراه دارد و بندرعباس از جمله نخستین شهرهایی است که معضل حاشیه‌ نشینی را داخل محدوده شهر و در کمربند شمالی تجربه کرده است. در حال حاضر حدود نیمی از شهر بندرعباس (۱۲محله) که ۳۰ درصد جمعیت شهر را در خود جای داده است جزو محلات حاشیه‌ نشین و فرسوده محسوب می‌شود.

 

 

خشکسالی‌های طولانی و پیاپی و از بین رفتن مزارع و باغ‌های کشاورزی در روستاها ، ایجاد مشاغل کاذب، تنوع خدمات، جاذبه‌های زندگی شهری، فقر اقتصادی و نبود منابع درآمدی پایدار در روستاها و شهرهای کوچک از مهم‌ترین عوامل مهاجرت و شکل‌گیری پدیده‌ای به‌نام حاشیه‌ نشینی است.

 

 

یکی از عوامل مهم در گرایش خانواده ها به اسکان در مناطق حاشیه ای شهر، پایین بودن نرخ خرید و  اجاره بهاء مسکن بوده است و برای دسترسی آسان تر افراد کم درآمد به مسکن مناسب در مناطق دلخواه شهری و کاستن از بار مشکلات فعلی، تعدیل نرخ خرید و اجاره مسکن و سامان دهی نظام اجاره نشینی ضروری به نظر می‌رسد. زندگی در مناطق حاشیه ای و فقیرنشین با تمایلات کجروانه پیوندی ناگسستنی دارد ، وضع اجتماعی نامناسب مانند پایین بودن سطح تحصیلات، نبود امکانات تفریحی و سرگرم کننده، داشتن مساکن غیرمتعارف، وجود محیط غیربهداشتی و جمعیت زیاد در خانوار، آبستن آسیب های اجتماعی فراوانی در بندرعباس است.

 
حاشیه نشینان کسانی هستند که در محدوده اقتصادی، اجتماعی و جغرافیایی شهر زندگی می‌کنند ولی جذب نظام اقتصادی- اجتماعی شهر نشده اند. حاشیه نشینی بیش از هر دلیلی زاییده مهاجرت اقشار فقیر جامعه است که از مناطق دور و نزدیک به امید یافتن شغل مناسب راهی شهر می‌شوند. حاشیه نشینی مترادف با آسیب ها و انحرافات اجتماعی است و یکی از بسترهای وسیع ناهنجاری های اجتماعی است که در صورت تـداوم سیاست های گـذشته و فعلی  می تواند کشور را با بحران های بزرگی روبرو کند. تبعات مخربی که حاشیه نشینی بر فرهنگ، عرف، اعتقادات و حتی اقتصاد یک منطقه، شهر یا استان بر جای بگذارد.

 

 

بدون شک غافل ماندن از حاشیه‌ نشینان و مسائلشان خسارات جبران ناپذیری برای جامعه دارد .  یکی از راه های کاستن از تعداد بیکاران مناطق حاشیه نشین، افزایش دوره های فراگیر آموزش فنی و حرفه ای و اقدام در واگذاری وام های اشتغال زا و سرمایه گذاری در امور تولیدی می‌باشد.
به لحاظ اجتماعی، مردمی که در حاشیه زندگی می‌کنند و جذب نظام اقتصادی – اجتماعی شهر نشده اند، خود را در حل مشکلات زندگی تنها می‌یابند، آنها در اثر فقدان مشارکت و عدم نقش فعال در امور اجتماعی کم کم نسبت به مسائل جامعه نیز بی تفاوت شده و خود را در حاشیه نگه می‌دارندکه این زمینه ساز خطرات جدی برای توسعه و پیشرفت جامعه محسوب می‌شود.

 

 

به لحاظ کالبدی، سیمای عمومی کالبدی مناطق حاشیه نشین را خانه، مغازه،کوچه های باریک و پرپیچ وخم شکیل می‌دهد. عدم رعایت ضوابط شهرسازی، ساختمانی و معماری و محدودیت فضای زیست عمومی، از دیگر ویژگی های مناطق حاشیه نشین است. اکثر واحدهای مسکونی مناطق حاشیه نشین با مصالح کم دوام و ارزان و حتی دست دوم ساخته شده اند.

 
به لحاظ اقتصادی، درصد زیادی از افراد بزرگ سال این مناطق بی سواد بوده و جوان تر ها هم معمولا  راغب به ادامه‌ تحصیل نیستند و این مسأله باعث می‌شود تا آنها در فراگیری مهارت و تخصص، دچار مشکل شوند و به خاطر نداشتن تخصص، نتوانند در شغل های رسمی جذب شوند.

 
به لحاظ فضای تفریحی و فراغتی، فقدان فضاهای تفریحی و فراغتی از ویژگی های عمده مناطق حاشیه نشین است ، در این مناطق به ندرت می‌توان کتابخانه، محل نمایش فیلم، پارک و فضای اختصاصی بازی کودکان و نوجوانان، زمین ورزش یا مکان ورزشی برای جوانان و امثال آن یافت.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff