تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 353349
تاریخ انتشار:شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۷:۵۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گزارشی از معیشت فقیرترین ساکنان بندرعباس؛

حاشیه نشینی ارمغان فقر و بیکاری در پایتخت اقتصادی کشور

بیکاری ، شرایط بد اقتصادی خانواده ها ،مهاجرت روستائیان به شهرها و ناتوانی افراد در تهیه مسکن مناسب جهت سکونت ؛ همه و همه دست به دست هم داده و زمینه ساز ایجاد و توسعه سکونت گاه های حاشیه ی شهری به ویژه در بافت های فرسوده می شود.

حاشیه نشینی ارمغان فقر و بیکاری در پایتخت اقتصادی کشور

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛خانه های فرسوده و نامقاوم ، جوی های رو باز فاضلاب خانگی  در کوچه هایی که در بیشتر مواقع محلی برای عبور خودرو ندارد  در این محله بیشتر از هر چیز دیگری نمایانگر وضعیت نابسمان  این مناطق است .

سکونت گاه هایی که غالبا بدون مجوز، نا ایمن و غیر بهداشتی هستند و در صورت وقوع مشکلاتی از قبیل سیل ، زلزله و آتش سوزی به سختی امکان امداد رسانی و عبور ماشین های امداد و نجات  ، اورژانس وآتش نشانی به وجود می آید .

مشاهده زندگی در چنین مکان هایی که  ساکنان آن از اساسی ترین حقوق زندگی که همان امنیت می باشد محروم اند بسیار دردناک است .

در حال بازدید یکی از محله های حاشیه نشین شهر بندرعباس بودم ؛ زنی درب خانه ای که نیمی از سقف آن دچار ریزش شده  نشسته بود ؛ پای درد و دلش که نشستم ، سفره ی دلش را گشود.

آمنه زنی ۳۷ ساله  دارای ۴ فرزند ،ساکن محله  چاهستانی های شهر بندرعباس است ، او  از شرایط سخت زندگی در این منطقه گلایه می کند و می گوید با وجود اینکه ۱۲ سال از روستا به شهر آمده هنوز که هنوز است رنگ زندگی را ندیده است .

او می گوید  : ”  سال ها پیش که باغ هایمان  در روستا به دلیل خشکسالی از بین رفت به شهر آمدیم  ، اما از روزی که به این محله آمده یم تا الان وضعیت همین طور بوده  وروز به روز بدتر وبدتر می شود “.

آمنه با دستانی لرزان در حالی که قطره های اشک در گوشه ی چشمانش برق میزد به سقف خراب شده ی خانه  اشاره کرد و گفت : هر شب تا صبح به این سقف نگاه می کنم و دعا ، دعا می کنم که باران نبارد وگرنه خانه خراب می شویم .

همسراو نیز مردی ۴۲ ساله است که به دلیل بی کاری  و شرایط سخت زندگی دچار افسردگی و در نهایت  دچاراعتیاد به مواد مخدر شده است .

فاطمه و مریم  ، دختران آمنه در کوچه های آلوده ی محله با بچه ها بازی می کنند و اکبر و محمد  دو پسر این خانواده نیز با وجود سن کم ، برای امرار معاش به کارگری و تکدی گری مشغول هستند و همگی  از تحصیل بازمانده اند .

آمنه می گوید بعضی روزها پسرانم تا آخر شب بیرون هستند و گهگاهی با صورت های کبود و کتک خورده به خانه بازمی گردند .

این تنها گوشه ای از مشکلات یکی از خانواده های ساکن در محلات حاشیه نشین است ، مسلما زندگی در این سکونت گاه ها  بستر ایجاد معضل های  بحرنج تر می باشد .

همان طور که مشخص است فقر و بیکاری یکی از مهمترین  و اصلی ترین دلایل ایجاد و گسترش مناطق حاشیه نشین می باشد ولیکن  گسترش حاشیه نشینی و عدم توجه به ارائه ی راهکارهایی برای بهسازی  این مناطق  نیز خود عامل توسعه بیش از پیش فقر خواهد شد .

به عنوان مثال  خانواده  آمنه که به علت وجود بحران اقتصادی با امید ایجاد زندگی بهتر به شهر مهاجرت کرده اند اما وضعیت شان خیلی بحرانی تر از قبل شده و حال زندگی در این محله ها با وجود آسیب های اجتماعی  که می تواند برای فرزندان آن ها بوجود بیاورد زمینه ساز تداوم چرخه ی فقر و بیکاری می شود .

علاوه بر وجود تمام  مشکلات  امنیتی و بهداشتی این مناطق ، پر دغدغه ترین بحثی که در حال حاضر و آینده ای نزدیک مشکل ساز می شود ، مسئله ی آسیب های اجتماعی و فرهنگی نظیر اعتیاد ، دزدی ، تجاوز و جرم و جنایت است و تا مادامی که این محله ها ساماندهی نشوند  نا امنی و بستر های  وقوع جرم و جنایت نیز وجود خواهد داشت  که این خود نوعی تهدید برای آرامش و امنیت شهری به حساب می آید .

بیکاری  افراد ساکن در مناطق حاشیه نشین  زمینه ساز ایجاد آسیب های اجتماعی می شود همچنین  پذیرش مناطق حاشیه نشین به علت بیکاری ؛ در شهر بندرعباس  ، شهری که یکی از بزرگترین قطب های اقتصادی  ، صنعتی و سرمایه ای ایران می باشد ، به دور از انصاف و انتظار  است  ، لذا توجه به موضوع اشتغال آن ها نیز می تواند به عنوان یک اهرم در راستای بهبود معضل حاشیه نشینی تلقی شود .

سالیانه ده ها نشست و همایش برای رفع مشکلات حاشیه نشینی برگزار می شود که همه ی آن ها توسعه ی زیر ساخت های شهری و ارائه ی تسهیلات برای بهسازی و مقاوم سازی این مناطق فرسوده را مهترین راهکار می دانند ؛ توسعه اشتغال در جهت رفع بیکاری جوانان  با وجود قطب های مهم صنعتی و تولیدی در شهر بندرعباس اصلی ترین راه برای توقف حاشیه نشینی ها است و سایر راه ها ی پیشنهادی تنها به همراه اشتغال پاسخگو خواهد بود .

همچنین ارتقای خدمات معیشتی در روستاها با هدف کاهش مهاجرت به شهر ، توسعه و واگذاری شهرک های مسکونی شهری  با ارائه ی تسهیلات برای خانواده هایی که در محله های حاشیه نشین و فرسوده زندگی می کنند از دیگر راه های کاهش مناطق حاشیه نشین است.

هم اکنون طبق آمارهای به ثبت رسیده ازشورای شهر بندرعباس قریب به ۴۳ درصد از شهر بندرعباس شامل بافت های فرسوده و سکونت گاه های غیر رسمی است  و در مجموع ۲۰ هزار نفر و یا ۵هزار خانوار در بندرعباس در وضعیت نامناسب شهری قرار دارند  که رسیدگی به وضعیت نامناسب زندگی آن ها بایستی  هر چه زودتر در دستور کار مسئولان قرار بگیرد تا شاهد بندرعباسی زیبا ، امن و به دور از هرگونه آسیب های اجتماعی باشیم.

وجود یک هزار و ۷۰۰ هکتار بافت با سکونت غیر رسمی در بندرعباس

غلامحسین شیری، مدیر کل راه و شهرسازی هرمزگان با بیان اینکه  حل مشکلات زیربنایی رونق را بهمراه داردگفت:۴۴درصد از بافت شهری بندرعباس را خانه های نامتعارف و بافت فرسوده تشکیل می دهد که ساکنین این منازل را مهاجرین روستاها تشکیل می دهند لذا محرومیت زدایی در استان نیازمند اقدام و عمل اساسی است.

وی با اشاره به شاخص های تعیین بافت های فرسوده اظهار کرد: بافت های فرسوده با سه شاخص تعیین می شوند چنانچه اگر ۵۰درصد کوچه ها و معابر کمتر از شش متر باشد، ۵۰ درصد زمین های ملکی در آن منطقه کمتر از ۲۰۰ متر مساحت داشته باشد و یا ۵۰ درصد از بناهای موجود در منطقه با سازه های ناپایدار ساخته شده باشد.

شیری افزود: علاوه بر بافت های فرسوده، در بندرعباس یک هزار و ۷۰۰ هکتار بافت با سکونت غیر رسمی داریم و این دو در کنار هم معظلات فراوانی را برای شهر بندرعباس رقم زده که باید با همکاری مردم، شورای شهر و شهرداری برای آن چاره اندیشی کرد.

حاشیه نشینی در بندرعباس ارمغان خشکسالی و بحران اشتغال

کیانوش جهانبخش، عضو شورای شهر بندرعباس گفت: تقریبا ۴۳ درصد شهر بندرعباس با تعاریف متفاوتی که از بافت فرسوده داریم شامل بافت فرسوده و سکونت گاه های غیر رسمی که معضلات بسیار زیادی را برای شهر بوجود آورده است، سطح خدمات رسانی به همشهریان که در این مناطق ساکن هستند به دلیل بافت ناهمگون سخت است.

وی اظهار کرد:استان هرمزگان جزء استان هایی است که تناسب و تعادل بین زندگی شهرنشینی و روستانشینی وجود دارد اما این تعادل به علت خشکسالی ها و بحران اشتغال و مسائل اقتصادی که جامعه درگیر آن است و شاهد مهاجرت روستاییان، نابودی کشاورزی و نبودن اشتغال به سمت شهرها هستیم که حاشیه نشینی را به ارمغان آورده است.

جهانبخش با بیان اینکه بندرعباس  قابلیت پذیرش جمعیت تا ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را دارد، تصریح کرد: زیر ساخت های فعلی سرعت رشد جمعیت و پذیرش جمعیت تناسبی با توسعه زیرساخت ها در شهر بندرعباس ندارد.

عضو شورای شهر بندرعباس خاطرنشان کرد:بندرعباس شهر سالی و مهاجر پذیر است که به صورت موزاییکی اداره می شودو به دلیل ضنایع اقوام و طوایف مختلفی برای بازار کار وارد استان می شوند که باعث برهم خوردن برنامه ریزی های شهری می شود از سویی ارائه امکانات و زیر ساخت ها متناسب با جمعیت نبوده و این امر موجب برهم خوردن تعادل می شود.

 

 

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=353349
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,787 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی