حادثه منا، سند بی کفایتی آل سعود در مدیریت امور حج است
+ پ -
حادثه منا، سند بی کفایتی آل سعود در مدیریت امور حج است

امام جمعه کیش با اظهار تاسف از فاجعه منا عمدی بودن یا کم فهمی در مدیریت آل سعود در امور حج را سندی بر بی کفایتی آنان در اداره مناسک حج دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، حجت الاسلام علیدادی با تسلیت ضایعه تاسف بار منا به خانواده های حجاج گفت: این واقعه غم و ماتی است که علی رغم ایام عید جامعه اسلامی را به سوگ نشاند.

 

 
وی افزود: با کمال تاسف در حج امسال مکه امن الهی ، سرزمینی پرخطر شده بود و لحظه به لحظه حجاج انتظار می کشیدند که حادثه ای آنان را تهدید کند.

 

 
حجت الاسلام علیدادی با بیان اینکه در تاریخ حج وقایع بسیاری اتفاق افتاده است اظهار کرد: حادثه منا بزرگترین حادثه ای است که در تاریخ حج رخ داده است و این اتفاق یا به عمد بوده یا از کم فهمی و نبود مدیریت که در هر دو صورت بی کفایتی آل سعود در مدیریت جایگاه حج را که مربوط به جهان اسلام است می رساند.

 

 
وی با تشریح مناسک حج افزود: حاجیان پس از برگزاری مراسم احرام و محرم شدن از حرم خارج می شوند تا در صحرای عرفات با اعتراف به گناهان و توبه در پاکی و خلوص کامل به حرم امن الهی بازگردند.

 
امام جمعه کیش ادامه داد: در حادثه منا که روز آخر از مناسک حج رخ داد حاجیان پس از پشت سر گذاشتن عرفات و در حالیکه هنوز محرم بوده و شب سخت مشعر را به صبح رسانده بودند به سمت منا حرکت کردند تا در عید قربان مراسم منا را انجام دهند که اولین حرکت، رمی جمرات بود.

 
وی توضیح داد: چهار محور در منا برای حرکت وجود دارد که یکی از محورها در این روز به روی حجاج بسته می شود بدون اینکه به مردم اعلام شود.

 
حجت الاسلام علیدادی با بیان اینکه نه تنها به حجاج اعلام نشده بود که این مسیر بسته است افزود: ماموران مردم را با وجود بسته بودن این مسیر به آن هدایت می کردند و شاهدان عینی می گویند که پس از نیم ساعت که در این مسیر معطل نگاه داشته بود تراکم به حدی شد که حتی امکان تکان دادن دست وجود نداشت.

 
وی افزود: با کمال تاسف در یک موج با وجود خستگی مردم و فشار جمعیت اتفاقی که نباید صورت پذیرفت و هزاران نفر از حجاج در حالیکه هنوز لباس احرام برتن داشتند در حرم امن الهی جان باختند.

 
خطیب جمعه کیش همچنین به اهمیت روز مباهله در تاریخ اسلام اشاره کرد و گفت: افرادی که در مقابل پیامبر موضع اعتقادی جدی گرفته بودند زمانی که دیدند پیامبر به همراه اهل بیت وارد صحنه مباهله شدند از حضور در مباهله خودداری کردند و پیروزی دیگری برای پیامبر اسلام(ص) رقم خورد.

 
وی هجرت تاریخی امام خمینی(ره) از عراق به پاریس را مقدمه پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی دانست و افزود: پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل(ره) یکی از شاهکارهای اسلام است که پس از معصومین(ص) به دست با کفایت فرزند حضرت زهرا(س) رخ داد.

 
حجت الاسلام علیدادی با تبریک هفته نیروی انتظامی به دلاورمردان حوزه نظم و امنیت تاکید کرد: آنان روزانه صدها ماموریت در عرصه های سخت، حساس و گسترده برای حفظ امنیت کشور انجام می دهند و در کارنامه خود خدمات بسیاری داشته و شهدای ارزشمندی به انقلاب و کشور تقدیم کرده اند.

 
وی تاکید کرد: آنان مجموعه ای شایسته از خدمت به مردم را به تصویر کشیده اند.

 
امام جمعه کیش فضای کشور در ۸ سال دفاع مقدس را فضایی معنوی توصیف کرد و افزود: د ر۸ سال دفاع مقدس کشور معنوی ترین فضا را به خود دید. فضایی آکنده از ایثار، گذشت و سبقت گرفتن از یکدیگر در میدان های سخت و پذیر مسئولیت های بزرگ بی هیچ شائبه مادی.

 
وی تصریح کرد: هفته دفاع مقدس هفته احیای نگاه و ارزش های دینی در سخت ترین میدان های مبارزه بود. دانشگاهی که امام راحل(ره) درآن و در مکتب اهل بیت بزرگترین و مخلص ترین انسان ها را تربیت کرد تا صحنه هایی بی نظیر بیافرینند و بسیاری از آنان در این راه شربت شهادت نوشیدند.

 
امام جمعه کیش در بخش دیگری از خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به خصوصیات حاکم سرزمین اسلامی و حاکمیت علوی گفت: در حاکمیت علوی حاکم اسلامی باید از اسراف و تبذیر پرهیز کند، در نماز جمعه شرکت کند، از خشم و غضب به دور بوده و صبور و با گذشت باشد، نماز خود را اول وقت اقامه کند و ان را به بهانه جلسات و کارهای اداری به تاخیر نیاندازد.

 
وی خاطرنشان کرد: اگر حاکم سرزمین اسلامی می خواهد در حاکمیت علوی بر دلها حکومت کند باید در دسترس مردم باشد تا هر کس حاجتی دارد بتواند با وی در میان گذارد.

 
نماز جمعه این هفته کیش با حضور حجت الاسلام علیدادی، امام جمعه کیش و با حضور مردم مومن و خداجوی کیش در مسجد خاتم الانبیا برگزار شد.

 

 

انتهای پیام /س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff