جیره بندی آب در بندرعباس تنها یک شایعه است/خسارت 250 میلیون تومانی در پی شکستگی خط لوله انتقال آب بندرعباس/هیچ اقدامی برای اجرای پروژه آب شیرین کن انجام نشده
+ پ -
جیره بندی آب در بندرعباس تنها یک شایعه است/خسارت ۲۵۰ میلیون تومانی در پی شکستگی خط لوله انتقال آب بندرعباس/هیچ اقدامی برای اجرای پروژه آب شیرین کن انجام نشده

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای با اینکه جیره بندی آب در بندرعباس تنها یک شایعه است، افزود:سیاست وزارت نیرو تامین آب برای شهروندان است که تامین آب شرب شهر با استفاده از ذخیره سد استقلال و طرح اضطراری تامین آب شرب در دست اجرا است.

محمدباقر حیدری، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی هرمز با اشاره به قطعی آب در شهر بندرعباس گفت: خط یک  انتقال آب از میناب به بندرعباسس بر اثر فرسودگی  در منطقه حسن لنگی دچار شکستگی شده که با تلاش شبانه روزی ظرف مدت ۴۰ ساعت بازسازی شد و در حال حاضر جریان آب به حالت عادی خود بازگشته است.

 

وی با بیان اینکه میزان خسارت وارده ناشی از شکستگی خط لوله انتقال  آب بالغ بر ۲۵۰ میلیون تومان برآورد شده است، افزود:خط لوله انتقال آب از میناب به بندرعباس دچار فرسوده شدید و نیازمند بازسازی است لذا درخواست ها برای تامین اعتبار تعمیرات داده شده که درصورت تخصیص اعتبار عملیات بازسازی اجرایی خواهد شد.

حیدری با اشاره به اینکه جیره بندی آب در بندرعباس تنها یک شایعه است، افزود:سیاست وزارت نیرو تامین آب برای شهروندان است که در این راستا از سد استقلال برای تامین آب شرب شهر استفاده می شود و طرح اضطراری تامین آب شرب با استفاده از حفاری ۱۲ حلقه چاه با برآورد ۴۸۰ لیتر بر ثانیه در دشت نیان و تعمیر ۷ حلقه چاه در دشت میناب با ۲۲۰ لیتر برثانیه در نظر گرفته شده تا نیاز آبی مردم شهر بندرعباس و خمیر تامین می شود.

وی با بیان اینکه از ذخیره آبی سد میناب تنها تا ۲ ماه دیگر می توان استفاده کرد، اظهار کرد:مردم باید صرفه جویی را جدی بگیرند چرا که صرفه جویی تنها راه گذر از بحران کمبود آب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یادآور شد: برای تامین هر متر مکعب آب بیش از ۳ هزار تومان هزینه می شود که با یارانه دولتی مصرف کنندگان تنها بخش اندکی از آن را پرداخت می کنند لذا دولت بار مالی سنگینی را متحمل می شود به همین دلیل صرفه جویی در آب یک امر شرعی و قانونی است.

وی تصریح کرد: در سال گذشته نسبت به مدت امسال ذخیره آبی سد میناب بالغ بر ۱۱۰ میلیون متر مکعب بود و در حال حاضر حجم ذخیره آبی سد میناب حدود ۴۷/۵ میلیون متر مکعب آن است که ۴۲/۵ میلیون متر مکعب آن حجم مرده محسوب می شود و تنها ۵ میلیون متر مکعب آن قابل برداشت است.

 

حیدری تاکید کرد:طرح استراتژی تامین آب در دست بررسی است که با معرفی دشت های استراتژیک در صورت برخورد با کمبود آب، جایگزین آب سد میناب شود که بالغ بر ۱۳ میلیارد تومان برآورد هزینه شده است.

 

وی  با بیان اینکه میزان هدر آب در بخش آب و فاضلاب ۲۰درصد است، تصریح کرد: راهکار پیشگیری از تلفات راهکار تعویض لوله های فرسوده  آب و فاضلاب است که نیازمند  تامین اعتبارات است.

 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای  با بیان اینکه تامین آب شرب شهری و روستایی  اولویت کاری آب منطقه ای است، گفت: در صورت نیاز اداره آب و فاضلاب روستایی شرکت آب منطقه ای درخواست ها را بررسی می کند و اعتبار لازم را تخصیص خواهد داد.

وی آب شیرین کن را ظرفیتی جایگزین برای تامین آب دانست و خاطر نشان کرد:اجرای پروژه آب شیرین کن خلیج فارس در حیطه وظایف اداره آب و فاضلاب شهری بندرعباس است که تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

 

انتهای پیام/م

 

 

 

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff