تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 453509
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

«جکدان» و هزاران مشکل! / قدیمی ترین دهستان بشاگرد در حال درجا زدن است

دهستان جکدان به‌عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین و قدیمی‌ترین مناطق بشاگرد، سال‌ها است که از ریل پیشرفت خارج‌شده و مردم آن با مسائلی همچون بی‌آبی، خشک‌سالی، عدم پوشش تلفن همراه و اینترنت و … دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

«جکدان» و هزاران مشکل! / قدیمی ترین دهستان بشاگرد در حال درجا زدن است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از بشاگرد نیوز، شهرستان بشاگرد به مرکزیت شهر سردشت در سال ۱۳۸۵ توسط رئیس‌جمهور وقت محمود احمدی‌نژاد از بخش به شهرستان ارتقاء یافت.

این شهرستان بیش از ۲۰۰ روستای کوچک و بزرگ با تاریخی بسیار طولانی دارد که پس از گذشت سال‌ها همچنان به‌عنوان یکی از محروم‌ترین مناطق کشور به شمار می‌رود.

نبود زیرساخت‌های اصلی مانند راه ارتباطی مناسب اصلی‌ترین مانع در مقابل حرکت بشاگرد به سمت پیشرفت به شمار می‌رود.

گرد فراموشی بر پرجمعیت‌ترین دهستان بشاگرد

دهستان جکدان واقع در بخش مرکزی بشاگرد بافاصله ۲۰ کیلومتری از مرکز  شهرستان یکی از پرجمعیت‌ترین دهستان‌های بشاگرد است که سال هاست به حال خود رهاشده و ردی از پیشرفت در آن به چشم نمی خورد.

این دهستان پرجمعیت هسته مرکزی چندین روستای کوچک و بزرگ و راه ارتباطی کل شهرستان بشاگرد با شهرهای مجاور خود است که در سایه بی‌مهری مسئولان سال‌ها است در حال درجا زدن بوده و مردم آن با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

بی‌آبی در حال بلعیدن جکدان

کمبود آب اصلی‌ترین مشکل مردم جکدان به شمار می‌رود که چشمه آن کیلومترها دورتر  در میان کوه‌ها به‌صورت دست‌ساز توسط مردم ساخته‌شده و مسیر صعب‌العبور آن را جز با پای پیاده نمی‌توان طی کرد.

فرخنده چملی بانوی جکدانی با نارضایتی از کیفیت آب می‌گوید: آب چشمه در لابه‌لای کوه‌ها به‌صورت روباز است و انواع آلودگی‌ها را به دنبال دارد .

این شهروند جکدانی ادامه داد: در میان قدیمی‌ترهای روستا کسی را نمی‌بینید که از مشکلات کلیوی و معده که یکی از اصلی‌ترین دلایل آن آب آلوده است رنج نبرد.

زندگی با هفته‌ای ۲ ساعت آب!

چملی به مشکل نبود آب در جکدان اشاره‌کرده و اظهار می‌کند: در هفته حدود ۲ ساعت آب با فشار بسیار پایین  در اختیارمان قرار داده می‌شود که نمی‌توان روی آن حساب باز کرد و مجبوریم برای رفع احتیاجات حدود ۲۰۰۰ لیتر آب را باقیمت ۴۰ هزار تمان از «دلالان آب» تهیه کنیم.

«دلالی آب» شغلی است که در سال‌های اخیر در بشاگرد رونق بسیاری پیداکرده و عده‌ای با جمع‌آوری انواع آب‌های سالم و یا آلوده از دره‌ها و فروش به مردم کسب درآمد می‌کنند.

دامداری رمقی به جان ندارد!

مردم این دهستان هم مانند پدران خود دامداری می‌کنند که البته خشک‌سالی تأثیرات بسیار مخربی بر این شغل گذاشته و دیگر رمقی به جان ندارد.

مردم فقط از روی عادت چند عدد گوسفند را در خانه نگهداری می‌کنند که هزینه نگهداری آن‌ها بسیار بیشتر از درآمد حاصل از آن شغل است.

زینب آلاد دیگر بانوی خانه دار جکدانی در خصوص دامداری درگذشته می‌گوید: در قدیم به دلیل تعداد بالای دام، چوپانان و دام داران مداوم کوچ می‌کردند و دام‌ها در خارج از روستا نگهداری می‌شد.

وی ادامه داد: از برکت وجود این  دام‌ها شیر، کشک ، روغن و … به‌صورت کاملاً طبیعی از آن‌ها تهیه می‌شد.

آلاد افزود: خشک‌سالی باعث از بین  رفتن دام‌ها شده و آن چند عدد گوسفند باقی‌مانده را هم به کنار خانه‌های خودمان انتقال داده‌ایم.

کشاورزان عاصی در انتظار روی خوش آسمان

کشاورزی هم دیگر در ین روستا در حال رنگ باختن است و کشاورزان عاصی از بی‌آبی خانه‌نشین شده تا شاید دوباره رخ مهربان آسمان را ببیند.

راه صعب‌العبور روستا تا زمین‌های کشاورزی باعث شده کشاورز در انتقال کود  دچار مشکلات فراوان شوند و گاه کیسه‌های سنگین کود را بر شانه خود گذاشته و این مسیر را طی می‌کنند.

سرطان بدخیم بیکاری در روستاها

سرطان بدخیم بیکاری در این دهستان هم سرایت کرده و در هر خانه‌ای دست‌کم دو جوان بیکار حضور دارد.

البته نبود شغل باعث شده بیشتر جوانان تن به کوچ اجباری به شهرستان‌های اطراف دهند و باکار در رستوران‌ها و مشاغل خدماتی دیگر در قبال دریافت حقوق ناچیز دل از دیار خود بکنند و همان‌جا روزگار بگذرانند.

امید آبخون شهروند جکدانی که برای تحصیلات دانشگاهی به شهرستان بندرعباس سفرکرده بود و حال باوجود داشتن مدرک لیسانس نرم‌افزار کامپیوتر در حال انجام کار خدماتی است، اظهار می‌کند: به دلیل نبود شغل در بشاگرد مجبور به ماندن در غربت شده‌ام.

کارگری عاقبت تحصیل‌کردگان جکدان

او تصریح می‌کند: اکثر دوستانم که همراه من به تحصیل آمده بودن در حال حاضر پس از فارغ‌التحصیلی در رشته‌های مهندسی و مدیریتی مجبور به تن دادن به کار خدماتی با حقوق و مزایای بسیار پایین هستند.

این شهروند بشاگردی خاطرنشان می‌کند: دوست دارم در شهر خودم و در کنار خانواده‌ام کارکنم؛ سالی یک یا دو بار به دیدن خانواده در روستا می‌روم و هیچ امیدی نیست با توجه به اوضاع اکنون بشاگرد بتوان دوباره به آنجا برگشت.

قطعی آزاردهنده اینترنت و آنتن‌های تلفن همراه

پرجمعیت‌ترین دهستان بشاگرد از نعمت اینترنت بی‌بهره است و آنتن‌های تلفن همراه هم تمام روستا را پوشش نداده و در روز بارها قطع و وصل می‌شوند.

نبود اینترنت و آنتن تلفن همراه باعث نارضایتی مردم و به‌خصوص کاسبان این منطقه شده چراکه دستگاه‌های کارت‌خوان  به‌صورت کلی ازکارافتاده‌اند.

اینجا برای انجام یک عمل ساده با اینترنت باید یا به مرکز شهرستان یا شهرهای اطراف سفر کرد که جدا از هزینه‌های مالی بسیار بالا خطرات جاده‌ای هم وجود دارد.

نبود عابر بانک برای انجام امورات بانکی یکی از مشکلات اصلی دهستان جکدان

علیرضا عبدالله زاده شهروند دهستان جکدان در خصوص نبود اینترنت و مشکل بودن انجام کارهای بانکی اظهار می‌کند: در دهستان به این بزرگی یک عدد دستگاه عابر بانک وجود ندارد و برای انجام کارهای بانکی باید به مرکز شهرستان برویم.

وی افزود: عابر بانک‌های موجود در مرکز شهرستان هم به دلیل استفاده زیاد گاهی اوقات ازکارافتاده و دست ما از آن‌ها هم کوتاه می‌شود.

درمانگاه دهستان جکدان هم بیشتر شبیه به داروخانه بوده زیرا هیچ پزشک متخصصی ندارد و فقط درمان‌های سرپایی و تجویز دارو در آن صورت می‌گیرد.

مردم حواسشان باشد شب بیمار نشوند!!

این درمانگاه فقط در ساعات اداری روز خدمات می‌دهد و اگر شخصی شب بیمار شود یا باید به مرکز شهرستان و یا شهرهای اطراف سفر کند که با توجه به اوضاع مالی مردم این منطقه این کار مقدور نیست و هزینه‌های بسیاری را برای آن‌ها در بردارد.

این دهستان فاقد دبیرستان دخترانه است و دختران برای ادامه تحصیل باید در مدارس شبانه‌روزی دیگر به تحصیل بپردازند که این امر تأثیرات مخربی را بر کیفیت تحصیل آن‌ها گذاشته است درحالی‌که یک مدرسه احداث‌شده توسط خیرین و مردم در این روستا بلااستفاده رهاشده است.

دهستانی فاقد هیچ گونه امکانات ورزشی!

جکدان  از قدیم الایام میزبان ورزش های گونانون بوده است و در حال حاظر هم قهرمانانی در سطح کشور در ورزش های رزمی دارد اما امکانات ورزشی این دهستان سالنی سرپوشیده است که قبل از افتتاح فرو ریخت و حال سر پناهی برای وحوش شده است و یک زمین پر از سنگ و مستعد ایجاد خطر برای ورزش دوستان!

در پایان لازم به ذکر است که دهستان جکدان به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین مناطق شهرستان بشاگرد در ابتدا یکی از گزینه‌های مرکزیت شهرستان بشاگرد بوده و پس از انتخاب شهر سردشت به‌عنوان مرکزیت این دهستان بزرگ در سایه بی‌مهری مسئولان رهاشده و سال‌هاست از ریل پیشرفت جدا افتاده که نیاز است فکری به حال آن و مردمش شود.

انتهای پیام/ح

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=453509
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,238 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی