جولان دلالان در بلندترین شب سال/ گلایه کشاورزان جاسکی از عدم نظارت صحیح دولت
+ پ -
جولان دلالان در بلندترین شب سال/ گلایه کشاورزان جاسکی از عدم نظارت صحیح دولت

نابسامانی توزیع و بازار محصولات کشاورزی سالهاست درآمد و دسترنج کشاورز را به باد می‌دهد، واسطه‌ها و دلالان مشقت یکسال کشاورزان را یک‌شبه به بهای ناچیز می‌خرند این مسئله باعث شده انگیزه تولید کمرنگ شده و در مقابل دلالی و واسطه‌گری به شدت توسعه یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مکران نیوز؛در حال حاضر فاصله قیمتی عرضه تا مصرف هندوانه ۳ برابر است به طوری که این محصول در مزرعه ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ تومان خریداری می‌شود، اما در بازار ۴۰۰۰تا ۴۵۰۰ تومان به فروش می رسد؛تفاوت قیمت هندوانه از مزرعه تا بازار در برخی موارد تا ۳ برابر هم می‌شود.

این در حالی است که کشاورز با سرمایه زیاد زمین و آب این محصول را تولید کرده است و در طول سال با هزینه‌های فراوان کود و سم ، آب و کارگری این محصول را تولید کرده است که کیلویی ۱۶۰۰ تومان این هزینه‌ها را تامین نمی‌کند، چه رسد به اینکه سودی هم نصیبش شود.

در میان کشاورزان حرف های اسحق نیکخواه ۴۱ساله، با چروک های عمیق بر چهر ه شنیدنی است؛ این کشاورز که به گفته خودش کشاورزی را از پدر و پدر بزرگش آموخته، در روستای سورک مشغول به کار است. نیکخواه که حالا وقت برداشت محصولاتش رسیده است، می گوید: باید هندوانه را با قیمتی که واسطه یا دلال تعیین میکند بفروشم تا این محصولات خراب نشود.

وی اضافه میکند: هر کیلوگرم هندوانه را از ما ۱۶۰۰تومان می خرند اما همین هندوانه در بازار کیلویی ۴۰۰۰تومان فروخته می شود.

کشاورز جاسکی در پاسخ به اینکه چرا محصولات را خودتان مستقیم به فروش نمی رسانید، گفت: به چه کسی بفروشم؟، کجاببرم؟، اصلا مگر کسی این همه محصول را یک جا می خرد؟، این موضوع یکی از معضل های شایع در بخش فروش محصولات کشاورزی است.

عبدالرحمن رضایی نیز می گوید: زحمت محصولات کشاورزی را کشاورزان می کشند اما سود آن به جیب دلالان می رود مثلا هر کیلو هندوانه را از ما ۱۶۰۰می خرند اما سه برابر خرید از ما فروخته می شود.

وی معتقد است: در تولید محصول به غیر از هزینه های تولید مانند  آبیاری تا سم‌پاشی، ریخنتن کود شیمیایی و دفع آفات؛ کشاورز متحمل خسارت حاصله از حضور دلالان می شود.

کشاورز دیگری که خود را محمد معرفی کرد با بیان اینکه کشاورزان همواره از خدمات و حمایتها  محروم هستند، گفت:در صورتی که این حمایت ها صورت نگیرد بایدشاهد کاهش انگیزه در بین کشاورزان برای ماندن در روستا باشیم و نتیجه آن مهاجرت کشاورزان به حاشیه شهرها و روی آوردن به شغل های کاذب است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان جاسک  راهکار مقابله با دلالی و واسطه‌گری را تنها توسعه تعاونی‌های کشاورزی می‌داند که با تقویت آنها می‌توان تعاونی‌های بازاریابی شکل داد که با سازوکار جدید قدرت چانه‌زنی بیشتری برای قیمت و نیز حذف دلالی و واسطه‌گری ایفا کند.

مختار حدیدی می گوید:بهترین راه حل برای کمک کشاورز، گسترش و تقویت تعاونی ها و اتحادیه هاست که این کار حذف واسطه ها و دلالان را به دنبال دارد.

او می گوید: در صورتی که مناسبات صادراتی و فرآوری محصولات کشاورزی و باغی در در این شهرستان فراهم شود محصولات کشاورزان  مناسب تر خریده می شود و واسطه ها نیز حذف می شوند.

لازم به ذکر است سودجویان که به دنبال هر بهانه ای می گردند تا بازار را متشنج تر کنند فرصت را غنیمت شمرده، تا با تاخت و تاز در سطح شهر محصولاتی را که در انبارها دارند به قیمت دلخواه عرضه کنند و با گرانفروشی و ایجاد بی نظمی و اختلال در بازار حکومت کنند.

در این میان مسئولان هم که یک سر دارند و هزار سودا گاهی اوقات فراموش می کنند که بر بازار نظارت داشته باشند و این موضوع در حالیست که ادامه این روند می تواند در سالیان دراز آفتی بر جان تولید میوه کشوربیندازد.

 

 

انتهای پیام/م

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff