جنبش عدم تعهد اقدام آمریکا به مصادره اموال ایران را محکوم کرد
+ پ -
جنبش عدم تعهد اقدام آمریکا به مصادره اموال ایران را محکوم کرد

جنبش عدم تعهد با صدور بیانیه‌ای اقدام دولت، کنگره و دادگاههای داخلی آمریکا به مصادره اموال ایران در آمریکا را مغایر حقوق بین الملل دانست و محکوم کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، جنبش عدم تعهد با صدور بیانیه‌ای تلاش دولت، کنگره و دادگاههای داخلی آمریکا برای مصادره اموال بانک مرکزی ایران در آمریکا را مردود دانست و بر اصل مصونیت دولت ها به عنوان یکی از قواعد آمره حقوق بین الملل تاکید کرد.

غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد متعاقب صدور این بیانیه توسط جنبش در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار انتشار این بیانیه به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت این سازمان شد.

جنبش عدم تعهد در این بیانیه علاوه بر اعتراض به اقدام آمریکا مبنی بر به چالش کشیدن حقوق بین الملل با نقض مصونیت دولت ها و نهادهای ملی آنها، تاکید کرد: این عمل آمریکا اقدامی است متخلفانه و موجب مسئولیت بین المللی زیرا می تواند زمینه ساز بی ثباتی و اغتشاش در روابط بین الملل و تضعیف حکومت قانون در سطح بین المللی شود.

متن کامل بیانیه جنبش عدم تعهد در رد تلاش آمریکا برای مصادره اموال بانک مرکزی ایران و نامه سفیر ایران به دبیر کل سازمان ملل به شرح زیر است:

بیانیه جنبش عدم تعهد در رد اقدامات یکجانبه آمریکا در مغایرت با حقوق بین الملل، به ویژه اصل مصونیت دولت ها دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد رویه غیر قانونی ایالات متحده آمریکا در به چالش کشیدن حقوق بین الملل از طریق اجازه دادن به شاکیان خصوصی و تسهیل کار آنها برای طرح دعاوی در دادگاههای آمریکا بر علیه دولتهای دارای حاکمیت ملی، از جمله جمهوری اسلامی ایران، را که منجر به آراء علیه آنها و نهادهای ملی آنها شده، مردود می داند. قوانین کنگره که راه را برای مصادره غیر قانونی دارایی های خارجی هموار می کند و اقدامات دولت آمریکا که به شکلی غیر قانونی حسابهای ذی ربط را مسدود می کند، به دادگاهها آمریکا امکان صدور چنین آراء بی پایه ای را داده اند.

جنبش عدم تعهد اعتراض خود را نسبت به این گونه تقابل آمریکا علیه حقوق بین الملل که از طریق تعلیق یکجانبه مصونیت دولتها و نهادهای ملی آنها و بر یک مبنای غیر حقوقی و جعلی صورت گرفته و مورد شناسایی جامعه بین المللی قرار ندارد، اعلام می کند و این عمل را در مغایرت کامل با تعهدات بین المللی آمریکا و الزامات معاهداتی آن کشور می داند. این رویه در تعارض با بنیادی ترین اصول حقوق بین الملل، بویژه اصل مصونیت دولتها به عنوان یکی از مبانی نظم حقوقی بین المللی و یک قاعده آمره حقوق بین الملل، قرار دارد. تفوق این اصل مورد شناسایی جامعه ملل، همه نظامهای حقوقی و دیوان بین المللی دادگستری قرار گرفته و اخیرا در چارچوب کنوانسیون ملل متحد در مورد مصونیت قضایی دولتها و دارایی هایی آنها نیز تدوین شده است.

جنبش عدم تعهد از ایالات متحده آمریکا دعوت می کند که اصل مصونیت دولتها را محترم بشمارد و تاکید می کند که عدم رعایت این اصل عواقب سوئی، از جمله بی ثباتی و اغتشاش در روابط بین الملل و تضعیف حکومت قانون در سطح بین المللی، در پی خواهد داشت و اقدامی متخلفانه محسوب می شود که موجب مسئولیت بین المللی خواهد بود.

جنبش عدم تعهد فرصت را مغتنم می شمارد و دعوت از کشورها برای گفتگو و همکاری به جای فشار و تقابل و نیز حل صلح آمیز منازعات را مورد تاکید مجدد قرار می دهد.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff