جمعه‌های حضور در مناطق صعب‌العبور/ پای رسانه‌های مطالبه‌گر به کوهشاه باز شد

دیرگاهی ست که جمعی از خبرنگاران هرمزگانی برای مطالبه گری گرد هم نیامده اند تا بتوانیم با دغدغه ای بیشتر نسبت به مشکلات مناطق محروم این استان استراتژیک گامی موثر برداریم، اما در یک تصمیمی جهادی این امر محقق می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ انگار رسانه های استان هرمزگان را به جایگاهی برای انتشار اخبار روابط عمومی های ادارات تبدیل کرده باشند و هر رسانه ای را که دنبال می کنیم از مدیران اداری مطلب زده اند، اما حلقه مفقوده ای به اسم مردم کمتر در رسانه های این استان دیده می شوند.

چند روزی با خود به این فکر فرو می روم که چگونه می توانیم شرایطی را ایجاد نماییم که فارغ از تمام مسائل و مشکلات مطبوعاتی و رسانه ای در استان هرمزگان، یک جبهه مطالبه گری با حضور حداقل نفرات رسانه ای ایجاد نماییم، تا رسالتی را که به اسم خبرنگار به دوش می کشیم را به درستی ایفا نماییم.

شنیده ایم که می گویند دل به دل راه دارد، اما این ضرب المثل را به یقین لمس نکرده بودم، تا اینکه تماس میثم میرزاده سردبیر خبرگزاری تسنیم هرمزگان و مطرح کردن سفر آخر هفته برای بازدید و آشنایی با مشکلات کوهشاه احمدی نور امیدی را در دلم روشن نمود.

از او می پرسم فقط خودمان دو نفری می رویم؟ و در جواب می گوید به چند نفر از دوستان رسانه ای دیگر نیز اعلام کرده ام و امیدوارم در این سفر همراه شوند.

صبح روز پنجشنبه ۲۰ آبان ماه وعده حضورمان در مکانی مشخص برای حضور در منطقه ای صعب العبور است، شب را به سختی می گذرانم و منتظر تماس اول صبح همکاران رسانه ای هستم که با هم یک ماجراجویی جدیدی را در حوزه رسانه آغاز کنیم.

ساعت ۵ صبح است، شبکه های اجتماعی را رصد می کنم، اما هیچ یک  از همکاران تا کنون آنلاین نشده اند، زمان در حال گذر است ، اینک ساعت ۶ صبح شده و اما هنوز هم خبری از همکاران نیست، نیم ساعتی دیگر هم صبر می کنم و دیگر طاقتم به سر آمده و تماس را با سرگروه حاصل می نمایم، میرزاده جواب نمی دهد، به فاصله نیم ساعت بعد خودش تماس می گیرد و امیدوار می شوم که موقع رفتن است اما با ابراز تاسف می گوید سفر لغو شده است.

تمام برنامه های سفر رابا این جمله کوتاه بر هم می ریزد و در واپسای گفته هایش می گوید اما فردا صبح می رویم.

باز هم نور امیدی در دلم روشن می شود که برای پیگیری مشکلات مردم روستایی زمان هست و فرصتی دیگر فراهم آمده است.

قرارمان ساعت ۶ صبح روز جمعه ۲۱ آبان ماه در محل پمپ بنزین بلال بندرعباس تعیین شده است، به عنوان اولین نفر در مکان حاضر می شوم و تماس اول را با میثم میرزاده حاصل می کنم، می گوید به دنبال علی زارعی خبرنگار روزنامه دریا رفته ام و گوشی اش از دسترس خارج است، محل سکونت  و طبقه منزلش  را  بلدم اما از شماره آیفون منزل و شماره واحدش اطلاعی ندارم، به شوخی می گویم ساعت ۶ صبح روز جمعه  است، زنگ یکی از منازل را بزن و تبعات بعدش را برعهده بگیر.

همین کار را انجام می دهد و به شکرانه نیت خیرخواهانه مان یکی از همسایه های خبرنگار ما درب را بدون هیچ مکالمه ای باز می کند  و با حضور در همان طبقه محل سکونت این خبرنگار جسور هرمزگانی، با دیدن کفش هایش منزل وی را تشخیص می دهد.

ساعت هفت صبح شده است و دو همکار رسانه ای هم در محل قرار حاضر می شوند، اما برای این سفر بایست منتظر یک نفر دیگر باشیم، آقای هانی، با این نام مختصر بهتر در حوزه رسانه او را می شناسند، هانی حاجی زاده که به جمع خبرنگاران فارس هرمزگان پیوسته است، یکی از طنز پردازان جوان این استان نیز محسوب می شود.

تیم ۴ نفره مان کامل می شود و ساعت ۸ صبح آغاز سفر ما به سمت کوهشاه جنوبی احمدی است.

همیشه در تصورمان این بود که برای حضور در کوهشاه می بایست از مناطق سیاهو، سیخوران، جغدر و احمدی عبور کنیم تا به نقطه مورد نظر برسیم اما راننده در تشریح مسیر سفر می گوید ازمسیر رودخانه و زیارتعلی شهرستان رودان به این منطقه می رویم، مهم ترین دلیل انتخاب این مسیر را دشواری تردد در مسیر قبلی عنوان می کند که شرایط بد جاده ای این اجازه را نمی دهد از آن مسیری که فکرش را می کردیم وارد منطقه کوهشاه جنوبی شویم.

پس از  دو ساعت سفر و عبور از جاده های خاکی و همچنین رودخانه های بزرگ و مشقت هایی که برای اولین بار در این مسیر روستایی تجربه کرده ایم، به روستای مازگرد یکی از پر جمعیت ترین روستاهای منطقه کوهشاه احمدی می رسیم، به منزل یکی از بزرگان این منطقه که در واقع میزبان اصلی حضورما نیز می باشد می رویم و پس از خوردن صبحانه اینک ماجراجویی اصلی ما آغاز می شود…

نویسنده: محمدامین عالی پور احمدی