جشن دانش آموختگی با چاشنی موسیقی شاد به نام دانشجویان اما به کام مسئولان دانشگاه امیرکبیر+ صوت
+ پ -
جشن دانش آموختگی با چاشنی موسیقی شاد به نام دانشجویان اما به کام مسئولان دانشگاه امیرکبیر+ صوت

جشن دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر پردیس بندرعباس با حاشیه تاسف باری از جمله اجرای موسیقی شاد همراه بود به گونه ای که فضا برای رقص و پایکوبی دانشجویان فراهم می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از هرمزپرس؛ این روزها شاهد اجرای کنسرت به بهانه کار فرهنگی در اکثر دانشگاههای کشور بودیم و استان هرمزگان نیز یکی از استان هایی است که از این قائده مستثنی نیست به گونه ای که  عصر روز سه شنبه جشن دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر پردیس بندرعباس نیز از این سونامی فرهنگی بی نصیب نمانده است.

 

متاسفانه موضوع نهادینه شده در اندیشه اکثر مسئولان دانشگاهی و دانشجویان این است که تنها راه جذاب شدن برنامه و جذب کردن مخاطبان را ترویج و اجرای موسیقی در محیط دانشگاهی می دانند و روز به روز تعداد دانشگاههای استفاده کننده از این راهکار افزایش می یابد.

 

جشن فارغ دانش آموختگی دانشجویان ورودی ۹۱ رشته مهندسی دریا در این پردیس دانشگاهی با اجرای موسیقی  شاد و با همراهی و استقبال مسئولان دانشگاه برگزار شد.

 

ابتدا رئیس دانشکده به دلیل هزینه بالای گروه موسیقی مخالفت کرده بود، اما پس از پافشاری متولیان و مسئولین اجرایی این برنامه اعلام رضایت می کند به گونه ای که با همراهی جمعی از اساتید و مسئولین دانشکده در این جشن حضور پیدا می کنند نکته جالب تر این است  رئیس دانشکده در پایان، از اجرای این برنامه ها احساس رضایت کرده و از مسئولان اجرا کننده این برنامه تشکر کرده اند.

 

گفتنی است که این دانشکده سابقه برگزاری اردوی مختلط به کیش را در کارنامه خود داشته است و دانشجویان این دانشکده در هجدهمین همایش بین المللی صنایع دریایی در کیش بصورت مختلط حضور داشتند.

 

حال کافی است در این گزارش مروری بر فرمایشات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) و آیین‌نامه برگزاری کنسرت‌ در دانشگاه‌ها داشته باشیم:

 

مقام معظم رهبری( مدظله العالی) در دیدار با دانشجویان در تیرماه سال ۹۴ فرمودند: «اینکه ما بیاییم دانشجوها را به خیال خودمان برای نشاط بخشیدن به محیط دانشجویی، به اردوی مختلط ببریم یا کنسرت موسیقی در دانشگاه تشکیل بدهیم، جزو غلط‌ترین کارها است. برای تحرّک دانشجویی و تلاش دانشجویی و نشاط دانشجویی، راه‌های دیگری وجود دارد؛ آنها را به گناه نباید کشاند، آنها را به سمت شکستن پرده‌های تقوا نباید کشاند.»
آبان‌ماه سال گذشته معاون فرهنگی وزارت علوم، درباره انتشار اخباری پیرامون آیین‌نامه برگزاری کنسرت‌ در دانشگاه‌ها، در گفت گو با خبرآنلاین گفت: «نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها متولی این آیین‌نامه است ما هم مشارکت داریم. پس از انتخاب متولی، بررسی‌ها دراین باره آغاز شد تا امروز که این آیین‌نامه تدوین شده است».

 

این آیین‌نامه رسالت اصلی دانشگاه را تولید و توسعه علم، هنر و رشد فضایل اخلاقی و تربیتی دانسته و تأکید کرده است ترویج موسیقی کار ویژه دانشگاه‌ها محسوب نمی‌شود.

 

ماده دوم آیین‌نامه استفاده از موسیقی فاخر و ارزشمند ایرانی را در کنار برنامه‌ها مجاز دانسته و البته شش شرط هم برای این نوع موسیقی قائل شده که شامل «تقویت‌کننده هویت ملی و متناسب با موازین اسلامی»، «برخوردار از محتوا و مضمون هدایتگر در جهت ترغیب به وظایف اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و انقلابی»، «تقویت‌کننده روحیه علمی، خودباوری و میل به پیشرفت»، «استفاده از خوانندگان و چهره‌های موجه فرهنگی»، «عدم التقای هیجانات خارج از عرف، مهیج و محرک شهوت و مخصوص مجالس ابتذال و لهو و لعب»، «مبرا از شعر و مضامین مشوق بی‌بندوباری، یأس و ناامیدی، سطحی‌نگری و غفلت از مقام انسانی و بندگی» است.

 

نکته دیگری که دراین‌باره وجود دارد، این است که آیین‌نامه مسئولیت صدور مجوز و نظارت بر برنامه‌های موسیقی را بر عهده شورای فرهنگی دانشگاه گذاشته و پیشنهاد کرده است این شورا برای ایفای نقش مؤثرتر، کارگروه موسیقی را با حضور نماینده رئیس دانشگاه، نماینده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و در صورت وجودنداشتن نمایندگی در دانشگاه، نماینده در استان و یک نفر از استادان دانشگاه به انتخاب، شورای فرهنگی تشکیل دهند.

 

از آنجایی که دانشگاه امیرکبیر بندرعباس نماینده مسئول نهاد مقام معظم رهبری ندارد لذا طبق آیین نامه مجوز صدور و نظارت بر برنامه های موسیقی باید با نماینده در استان هماهنگ و مجوز مربوطه صادر شود در صورتی که این اقدام انجام نشده است.

 

ماده چهار آیین‌نامه اجرای کنسرت و برنامه‌های مستقل موسیقی را دور از اولویت‌های دانشگاه دانسته و به صور کلی ممنوع کرده است. این آیین‌نامه همچنین آموزش موسیقی را در دانشگاه ممنوع کرده و فقط برای دانشجویانی مجاز دانسته که موسیقی جزء سرفصل‌های آموزشی مصوب آنهاست.

 

طبق ماده چهار آیین نامه اجرای کنسرت ممنوع می باشد حال باید دید مسئولان دانشگاهی در این خصوص چه پاسخی خواهند داشت؟

متاسفانه در حال حاضر اجرای موسیقی های خارج ازعرف و خلاف شرع از ویژگی های برخی مجالس دانشگاهی بوده و  پا را فراتر گذاشته به گونه ای که فضا را برای رقص و پایکوبی دانشجویان فراهم می کند. 

در این حقیقت این هنجار شکنی ها برخلاف مبانی اسلامی است همان گونه که در دانشگاهها برای اجرای کار فرهنگی، به ابزارهای مختلف از جمله اختلاط دختر و پسر متوسل می شوند که باعث ترویج اباحه گری، شکستن حریم حجاب و عفاف در محیط دانشگاه می شوند در حالی که این اقدامات بر خلاف رسالت محیط آموزشی و فرهنگی دانشگاه است.

لازم به ذکر است که هیچ یک از نهادها و مسئولین مخالف کار فرهنگی در دانشگاهها نیستند اما کافی است در شیوه های بکار گیری راهکارها و اجرای آنها تدابیر ویژه ای در راستای محقق شدن مبانی اسلامی اتخاذ شود.

گفتنی است فیلم های رقص دانشجویان در این جشن دانش آموختگی موجود است اما این رسانه در راستای جلوگیری از اشاعه منکر صرفا برای اثبات گفته های خود فایل صوتی را بر روی سایت قرار داده است که در صورت انکار مسئولان دانشکده، فیلم ها منتشر خواهد شد.

برای شنیدن فایل صوتی  جشن دانش آموختگی دانشگاه امیر کبیر بندرعباس می توانید فایل  ذیل را دانلود کنید.

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff