جشنواره مرغوب ترین خرمای جهان در حاجی آباد برگزار می شود

+ پ -
جشنواره مرغوب ترین خرمای جهان در حاجی آباد برگزار می شود

جشنواره ˈ مغ مهرگان پیارمˈ ،گران‌ترین خرمای جهان همراه با پایان فصل برداشت خرما در حاجی آباد برگزار می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از پیارم حاجی آباد ؛علیرضا میرزاده،معاون فرماندار حاجی آباد در جلسه گردهمایی دهیاران و شوراها هدف از برگزاری این جشنواره را کمک به توسعه سطح زیر کشت و ایجاد صنایع فرآوری و بسته بندی مناسب این محصول ذکر کرد.
میرزاده اظهار کرد: برگزاری این جشنواره می تواند کمک بزرگی به ارتقای جایگاه خرمای پیارم ، شناخت بیشتر خریداران از محصول تولیدی و همچنین آشنایی بیشتر تولید کنندگان با بازارهای مصرف داشته باشد.
وی یکی دیگر از اهداف برگزاری این جشنواره را معرفی هر چه بیشتر خرمای رقم پیارم به صادر کنندگان و مصرف کنندگان داخلی و خارجی و همچنین شناخت حاجی آباد عنوان کردو افزود: شناخت هر چه بیشتر نخلداران از بازار مصرف این محصول موجب توسعه سطح زیر کشت و همچنین ایجاد تشکل های تعاونی و خصوصی با هدف کوتاه کردن دست دلالان از بازار خرید و فروش این محصول می شود.
رئیس خانه کشاورز حاجی آباد نیز از حاجی آباد بعنوان بهترین اقلیم برای کشت و توسعه نخلستانهای پیارم نام برد و افزود: هر چند تعدادی از شهرستانهای خرماخیز استانهای سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس، بوشهر و خوزستان اقدام به کشت این رقم کرده اند اما به مرغوبیت خرمای پیارم حاجی آباد نمی رسند.
شریفی سطح زیر کشت نخیلات حاجی آباد را بیش از چهار هزارو ۲۰۰ هکتار ذکر کرد و گفت: حدود دو هزار هکتار آن به رقم پیارم اختصاص دارد.
وی اظهارکرد: سالانه افزون بر هشت هزار تن محصول پیارم از نخلستانهای حاجی آباد برداشت  می شود که حدود ۷۰درصد آن جنبه صادراتی دارد طوریکه سال گذشته سه هزارو ۵۰۰ تن از این محصول صادر شد که ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار برای کشور ارزآوری داشت.
مدیر جهاد کشاورزی حاجی آباد خرمای پیارم نخلستانهای این شهرستان بعنوان بهترین محصول نام برد که در بازارهای بین المللی به خرمای شکلاتی شهرت دارد.

عباس پور افزود: در این جشنواره علاوه بر معرفی خرمای پیارم حاجی آباد و تشویق نخلداران به توسعه و کشت این رقم صادراتی درسطح شهرستان حاجی آباد، فرهنگ، آداب و رسوم، صنایع دستی، تاریخ و نحوه زندگی مردم حاجی آباد هم معرفی می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشترین نخلستان‌های پیارم در دهستان‌های درآگاه، طارم و اطراف شهر حاجی آباد است، افزود: نیمی از نخلستان‌های حاجی آباد به کشت پیارم اختصاص دارد و این سطح سالانه درحال افزایش است بطوریکه از ابتدای سال تاکنون حدود ۱۵ هزار اصل نهال پیارم توزیع شده است و تا پایان سال، در صورت تحقق اعتبار، ۱۰ هزار نهال دیگر توزیع می‌شود.

عباس پور اشاره به اینکه قریب به ۲هزارهکتار نخیلات پیارم در این شهرستان موجود است بیان کرد: سال گذشته حدود ۱۰ هزار تن خرمای پیارم به ارزش ۱۰میلیون دلار به کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس صادر شد.

وی با بیان اینکه قیمت خرید خرمای پیارم به کیلویی ۱۶۵۰۰هزارتومان افزایش یافته است، پیش بینی کرد امسال صادرات بیش از ۸ هزار تن پیارم حدود ۲۵ میلیون دلار ارز آوری داشته باشد.

مدیر جهاد کشاورزی حاجی آبادگفتپیارم، خاصویی و مضافتی از ارقام با ارزش خرمای حاجی آباد بوده که این محصولات علاوه بر مصرف داخل کشور به کشورهای اروپایی و آسیایی صادرمی شود و نخلداران برای افزایش صادرات وبالا بردن مرغوبیت خرما‌ی این شهرستان در زمینه کشت گونه‌های جدید و استفاده از آبیاری قطره‌ای تلاش می‌کنند.
ایجاد نمایشگاهی از انواع محصولات فرآوری و غیر فرآوری خرما با محوریت پیارم از برنامه های جشنواره ˈ مغ مهرگان پیارمˈ می باشد که در مرکز آموزش کشاورزی حاجی آباد به مدت یک روز برگزار می شود.

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff