جزیره هنگام قلب و زیستگاه دلفین های آب های خلیج فارس
+ پ -
جزیره هنگام قلب و زیستگاه دلفین های آب های خلیج فارس

در آب های نیلگون خلیج فارس در جنوب جزیره قشم، جایی است مشهور به جزیره دلفین ها، که تماشایی ترین جاذبه ها مخصوصا بازی دلفین ها در آب ها را دارد. انواع گونه های جانوران دریایی که با کمی دقت می توان به وفور آن ها را در جزیره پیدا کرد که باعث شده یکی از زیباترین جزایر ایران شناخته شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، جزیره هنگام از جزیره‌های ایران در خلیج فارس است که با آبادی‌های کوچک با وسعت حدود ۵۰ کیلومتر مربع است و دارای معادن نمک و خاک و سرب است. در واقع، جزیره هنگام از توابع شهرستان قشم، یکی از زیبا ترین مناطق دینی و گردشگر پذیر این شهرستان است که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. اکثر مردم جزیره هنگام به شغل ماهیگیری مشغول هستند و برخی از آنان نیز خدمات مختلفی به گردشگران می‌دهند.

آب های نیلگون خلیج فارس و انواع گونه های جانوران دریایی که با کمی دقت می توان به وفور آن ها را در جزیره پیدا کرد. و اگر روزی به این جزیره رفتید لذت آب تنی در آب های نیلگون خلیج فارس که در این قسمت به دلیل مرجانی بودن سواحل بسیار شفاف می باشد، را از دست ندهید.

در حال حاضر با حضور گردش گران علاقه‌مند به دیدین زیبائی های طبیعی و گردش گری جزیره، ارائه خدمات به گردش گران نیز از جمله فعالیت های مردم محلی است.

این جزیره ۶/۳۳ کیلومتر مربع مساحت دارد و به شکل مخروط ناقصی است که در کرانه‌های جنوبی جزیره قشم واقع شده‌است. فاصله آن تا بندرعباس حدود ۴۳ مایل دریایی و تا شهر قشم حدود ۲۹ مایل دریایی می‌باشد این جزیره ارتفاعات پست آهکی دارد و بلندترین نقطه آن کوه ناکس با ۱۰۶ متر ارتفاع است. طولانی‌ترین قطر آن از «روستای هنگام کهنه» تا «روستای هنگام جدید» ۹ کیلومتر است.

جزیره هنگام از نظر تقسیمات سیاسی استان هرمزگان جزو شهرستان قشم و به‌عنوان یکی از دهستان‌های این شهرستان به مرکزیت روستای ماشی (هنگام جدید) به شمار می‌رود.

در اطراف جزیره هنگام، روستای شیب دراز دسته های چند ده تایی دلفین ها دیده می شود که دیدن آنها و جست و خیز های آنها در اطراف قایقهای مسافری، هیجان بسیار زیادی ایجاد می نماید.

آب‌های اطراف جزیره هنگام به زیستگاه دلفین‌ها شهرت دارد و بسیاری از گردشگران برای تماشای زندگی دلفین‌ها به این جزیره سفر می‌کنند. تماشای دسته‌ های دلفین اطراف جزیره یکی از دیدنی‌های این جزیره به شمار می‌رود. شنا و غواصی در سواحل پیرامون جزیره و تماشای لاک پشتان دریایی، سواحل زیبای صخره‌ای و شنی از جمله جاذبه های دریایی اطراف هنگام و طبیعت منحصر به فرد، آهوان و تنها پارک کروکودیل کشور از جاذبه‌های داخل جزیره هنگام محسوب می‌شوند.

یکی دیگر از نقاط دیدنی این جزیره تأسیسات بندری انگلیسی‌ها است. صید کوسه در اطراف جزیره هم چیزیست که نباید تماشای آن را از دست بدهید و شنا و غواصی در سواحل جزیره، تماشای سواحل زیبای صخره‌ای و شنی، آکواریوم‌های طبیعی و آهوهای بومی این منطقه فعالیت هایی هستند که هر گردشگری باید آنها را در سفر به هنگام تجربه کند.

در جزیره هنگام درختی به نام انجیر معابد وجود دارد که البته نه به بزرگی درخت معروف قشم است و نه به مشهوری آن اما دیدن این درخت و شنیدن افسانه هایی که درباره آن می گویند، خالی از لطف نیست.

در هنگام صحنه های زیبایی از شکل و شمایل صخره ها به چشم می خورد و اگر خوب بگردید، چند قبر از خارجی هایی که در این جزیره به خاک سپرده شده اند هم پیدا خواهید کرد.

تعدادی از مکان های دیدنی جزیره دلفین ها “هنگام” :

روستای قدیم و جدید هنگام

تاسیسات بندری انگلیسی ها

سنگ مادر و دختر: سنگی های که مردم جزیره اعتقاد دارند درزمان قدیم مادر و۲دختر خود درهنگام فرار از زورگویان دست دعا به سوی خداوند بلند کردن واز خداوند با تبدیل کردن آنها به سنگ آن ها را نجات دادند . این سنگها درنزدیکی روستای غیل قرار دارند .

 کوه و خاک های قرمز به نام گلک که درصنعت سنگ های تزئینی ساختمان وهمچنین تهیه مربای که مردم این نواحی به آن سوراخ می گویند کاربرد دارد.

پارک کروکودیل نوپک

زیارتگاه سید منصور معروف به زیارت سرخ

خا نه های متروکه وقدیمی روستای هنگام قدیم

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff