تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 383528
تاریخ انتشار:یکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

جای خالی سهم دانش آموختگان بیکار مینابی در پازل منابع طبیعی

واگذاری زمین های لم یزرع سواحل میناب به جوانان مینابی و روغن کاری زنجیره صنعت میگو و آبزی پروری در ایجاد اشتغال پایدار و رونق صنعت گردشگری میناب موثر است.

جای خالی سهم دانش آموختگان بیکار مینابی در پازل منابع طبیعی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از میناب جنوب، شهرستان میناب  بعنوان یکی از مهمترین شهرستانهای استان هرمزگان بامساحت تقریبی ۷۴۹۴ کیلومتر مربع حدود ۵۳/۱۰درصد وسعت استان و بخش وسیعی از شرق آن را دربر گرفته و در حاشیه ساحلی دریای عمان واقع شده است.

این شهرستان اگرچه محروم ترین نیست اما یکی از شهرستانهای محروم کشور محسوب می شود. این محرومیت زیانهای زیادی برای این شهرستان و مردم آن به بار آورده و تحمیل کرده است.

اما از نگاهی دیگر این محرومیت باعث آن گردیده که این شهرستان از لحاظ منابع طبیعی و جغرافیایی محیطی بکر با توانمندیها و پتانسیلهای پنهان و ناشناخته باقی بماند.

منابع طبیعی دست نخورده و نیروی انسانی مستعد همراه با دانش آموختگان بیکار از منابع و پتانسلهای این شهرستان محسوب می شوند.

وجود نوارساحلی به طول ۴۰کیلومتر و وجود سه بندر صیادی کلاهی تیاب و کرگان در امتداد آن ، وجودحدود۲۰۰۰هکتار زمین مناسب برای احداث پرورش میگودر سواحل شهرستان (کرگان و بنذرک) ، دوسایت فعال پرورش میگوی تیاب شمالی و جنوبی با مساحت ۲۷۵۰هکتار  امکان ایجاد تاسیسات برای پرورش سایر آبزیان از جمله گیاهان دریایی و خیار دریایی یکی از پتانسیل های این شهرستان در حوزه شیلات می باشد.

شهرستان میناب به واسطه برخورداری از پتانسیل های موجود ظرفیت و  امکان ایجاد صنایع جنبی شیلاتی برای بوجود آوردن ارزش افزوده در محصولات آبزی پروری و صیادی و ایجاد واحدهای تولید خوراک آبزیان متناسب با فعالیت آبزی پروری منطقه و توسعه بازارچه های مرزی مشترک با کشورهای حاشیه خلیج فارس به منظور ایجاد جاذبه های گردشگری نیازمند تهیه و تدوین اطلس منابع طبیعی سواحل شهرستان می باشد.

در مناطق ساحلی این شهرستان زمین های شور ، لم یزرع و مردابی وجود دارد که برای کار کشاورزی مناسب نبوده ولی می توان با بهره گیری از سیستم های آبیاری و ایجاد مزارع پرورش آبزیان  به توسعه مناطق ساحلی و ایجاد اشتغال پایدار برای ساحل نشینان اقدام نمود.

افزایش نقش آبزی پروری در توسعه روستایی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بهره گیری از سیستم های کارا افزایش بهره وری تولید در سطوح فعلی توسعه و گسترش سطوح جدید زیرکشت پرورش میگو در مناطق ساحلی به همراه دارد.

بالفعل نمودن پتانسیلها و توانمندیهای اینشهرستان در یک بازه زمانی متناسب با رشدعلمی واقتصادی استان و کشور با ارائه راهکارهای پیشنهادی برای دستیابی به اهداف فوق نیازمند ایجاد امکانات به منظور جذب سرمایه های سرگردان و سوق دادن آن به سمت ایجاد محیط تولید است.

ایجاد چراگاههای مصنوعی و توسعه جنگلهای حرا به منظور تقویت پرورشگاههای طبیعی انواع آبزیان،  کمک دولت در تدوین و برنامه ریزی میان بخشی به منظور تامین اعتبارات و تسهیلات ، کاهش ساختار بوروکراسی ، تصمیم گیری به موقع ، توسعه زیرساختها، تزریق فن آوری، توسعه بازار، خدمات ترویجی در رشد و توسعه زیر ساخت های این شهرستان می تواند موثر باشد.

احداث موج شکن در بندرکلاهی به منظور خدمات دهی بهینه به ناوگان صید وصیادی و بهره گیری از بیوتکنولوژی در آبزی پروری جهت افزایش نرخ تولید گونه های پرورشی از طریق بهبود ارزش تغذیه ای آبزیان، بهبود مدیریت بهداشت تولید ،توسعه و تنوع بخشی به گونه های آبزی ، بهبود مدیریت ذخایر آبزیان و حفاظت از محیط زیست می تواند بعنوان اهرمی در روغن کاری چرخه تولید در بخش آبزیان دریایی مفید واقع شود.

جلوگیری از ایجاد آلودگیهای نفتی در خوریات منتهی به سایتهای پرورش میگو وجنگلهای حرا، ایجاد تسهیلات لازم جهت صادرات محصولات آبزی به منظور ارزآوری بهبود نقدینگی در زنجیره صنعت میگو ، تغییر ساختار ناوگان صیدو صیادی از سنتی به نوین در تحقق اقتصاد مقاومتی می تواند تاثیر گذار باشد.

 

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=383528
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,252 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی