تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 88856
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

جامعه بدون هویت از هم پاشیده خواهد شد

 حجت الاسلام سعید فخر زاده، مسئول تاریخ شفاهی دفتر هنر و ادبیات اسلامی کشور گفت: جامعه ای که هویت تاریخی و لهجه قومیت ها را از دست بدهد، به راحتی از هم پاشیده و کودتا غیر توصیف را در خود شاهد خواهد بود.   این نویسنده و محقق ادبیات پایدار در گفتگو با صبح توس […]

جامعه بدون هویت از هم پاشیده خواهد شد

 حجت الاسلام سعید فخر زاده، مسئول تاریخ شفاهی دفتر هنر و ادبیات اسلامی کشور گفت: جامعه ای که هویت تاریخی و لهجه قومیت ها را از دست بدهد، به راحتی از هم پاشیده و کودتا غیر توصیف را در خود شاهد خواهد بود.

 

این نویسنده و محقق ادبیات پایدار در گفتگو با صبح توس افزود: سنت ها اعم از ظاهر، رفتار، لهجه و گویش تنها پل قوی با نسل گذشته محسوب میشود.

 

 

 

وی ادامه داد: اگر سنت ها را از بین ببریم جامعه حافظه اش را از دست خواهد داد و جامعه ایی بی تجربه و ناتوان خواهیم داشت.

 

 

 

فخر زاده تصریح کرد: جامعه ای که هویت تاریخی خود را از دست بدهد، به راحتی از هم پاشیده و کودتا غیر توصیفی را شاهد خواهد بود.

 

 

 

وی گفت: نباید تکنولوژی اجتماعی تناسب بین نسل ها را از بین ببرد و سنت ها را تا حدی دچار تغییرکند که هیچ شکلی از حالت اولیه نداشته باشد.

 

 

 

وی با تاکید بر اینکه: تنها گروهی که با فکر باز سنت ها را تغییر نداد، و با پا فشاری در دوره های مختلف تحت هیچ شرایطی زیر بار تکنولوژی مدرن که باعث از بین رفتن هویت ایرانی،اسلامی شده است، نرفتن جامعه روحانیت بوده است.

 

 

 

وی افزود: روحانیت با همان لباس هایی که یادآور دوران پیامبر بود سنت را نگه داشته و تاثیر گذاری این سنت را در سال های متوالی شاهد بودند.

 

 

 

وی همچنین ادامه داد:باید توجه داشت که گاهی تاثیر گذاری یک سنت قدیمی از یک کتاب مرجع بیشتر خواهد بود.

 

 

 

نوع پوشش و گویش آمیخته با هویت مردم است

 

 

 

حجت الاسلام فخر زاده تصریح کرد: نوع پوشش و گویش آمیخته با هویت مردم است و اگر تعریف جدیدی از آنها به وجود آید هویتی باقی نخواهد ماند.

 

 

 

وی ادامه داد: طبق اندیشه معنویت و تکنولوژی اسلامی هیچ گروه و نژادی از دیگری برتر نیست و در غیر این صورت هر اقدامی یک صلاح ضدهویت محسوب میشود.

 

 

 

وی با ابراز تاسف از اینکه در غرب شغل هر شخصی نشان گر هویت اوست اظهار داشت: در فرهنگ غرب هر کس شغل مدرن تر و زندگی مجلل تری داشته باشد، الگوی دیگران می شود، واقشار مردم بدون آگاهی از زیبایی باطنی از او حمایت میکنند.

 

 

 

این محقق ادبیات پایدار با اشاره به اینکه متاسفانه این مشکل در جامعه ما آغاز و ریشه دوانی می کند خاطرنشان کرد : باید صداوسیمای جمهوری اسلامی با تدوین برنامه هایی جامع از زندگی ساده و بدون آلایش و شاد روستائیان و رابط انسانی و گرم آن ها احساس فرهنگ غنی ایرانی را در بین مردم مجدد رشد دهد .

 

 

 

وی همچنین با ابراز تاسف اذغان داشت : تبلیغات فرهنگی و کارشناسی شده لهجه و گویش در جامعه خیلی کم رنگ شده است و در اغلب فیلم ها و حتی ادارات و مدرسه ها از لهجه و گویش مرکز کشور استفاده می شود.

 

 

 

وی ادامه داد : باید لهجه و گویش هر شهر و استان از آن جا پا فراتر گذشته و با تبلیغ و مانور باعث تجدید فرهنگ زبانی در کشور شویم.

 

 

 

وی با اشاره به چاپ کتاب های بومی در هر استات افزود : باید سنت استفاده از لهجه و گویش را گسترش داد و با هویت خود آشتی کنیم.

 

 

 

وی ادامه داد : یکی از احساسی ترین آسیب هایی که به لهجه وارد شد بدلیل بحث رونق کسب و کار بود که با تفسیر لهجه جلب توجه و منفعت مالی دست می یافتند.

 

 

 

وی تصریح کرد : در عصر حاضر با توجه به پیشرفت تکنولوژی دیگر نباید گول فریب های غربی ها خورده و به هر بهانه ای از لهجه و گویش خود دور شویم.

 

 

 

وی ادامه داد : نباید مورد تهاجم فرهنگی قرار بگیریم و بگذاریم که یکی یکی قومیت ها را مورد هدف قرار دهند و با جملات خنده دار به لهجه آنها توهین کنند.

 

 

 

وی دسیسه های غرب را غیر قابل پیش بینی و نامحسوس تلقی کرد و افزود: انگلیس ها بافرهنگ طنز و جوک از گیلانی ها و آذری ها و جنوبی ها و …. مورد تمسخر توانستند با خجالت دادن مردم از اصالت خود و طی سال های متوالی باعث از بین رفتن لهجه و گویش شوند.

 

 

 

وی خاطر نشان کرد : غربی ها تیشه به ریشه هویت و اقوام سالم و غیور و اصیل ایرانی بردند هرچند که گروهی فریب خوردند، اما قشر عظیمی متوجه و در تداوم لهجه و از بین بردن طنز های هدف دار به قومیت ها گام برداشتند.

 

 

 

متاسفانه لهجه ی قومیت های ایرانی در حال نابودی است

 

 

 

گویشها و لهجه های هر زبان را به فرزندان آن زبان ، تشبیه می کنند، متاسفانه گویشها در حال از بین رفتن هستند و از لهجه ها کمتر اثری باقی مانده در حال حاضر در شهر ما ، تنها مردان و زنانی که دوران پایانی عمر خودشان راسپری می‌کنند با لهجه صحبت می کنند.

 

 

 

مرگ گویشها و لهجه ها به منزله ی مرگ فرهنگهای بومی و اصیل ایرانی ست

 

معمولاً در کشورهای مختلف، تعدد اقوام و قومیت ها یکی از نگرانی های آنهاست. به همین دلیل دشمنان انقلاب اسلامی ایران از ابتدای پیروزی آن، درصدد بودند تا از تنوعات قومی و مذهبی برای اختلاف افکنی استفاده کنند.

 

 

 

اما بیش از سه دهه حیات جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد که رویکرد فرصت محور جمهوری اسلامی به اقوام ایرانی با توجه به مشترکات تاریخی و دینی، زمینه های مشارکت اقوام مختلف را در دفاع و سازندگی کشور فراهم آورده است.

 

 

 

مهم ترین ویژگی های اقوام ایرانی را باید در مؤلفه های مشترک جست وجو نمود تا بتوان آنها را در قالب یک هویت واحد به نام ملت پذیرفت. تاریخ، جغرافیا، سنت ها و فرهنگ مشترک میان اقوام ایرانی، از جمله محورهای اساسی وحدت آفرین میان این اقوام است.

 

 

 

تاریخ و دغدغه های سیاسی مشترک در کنار سرزمین و حکومت مشترک باعث می شود تا این اقوام در برابر هر هجمه ای به کشورشان به دفاع از آن برخیزند.

 

 

 

رهبر معظم انقلاب با اشاره به مقاومت جانانه ی اقوام گوناگون کشورمان در سال های دفاع مقدس می فرمایند: «نوبت دفاع مقدس هم که می رسد، جنگ هشت ساله ی ما، مردم همین گونه از همه جا شرکت می کنند؛ همه شهید می دهند؛ همه برای خدا وارد میدان می شوند و همه حول یک احساس وظیفه ی مشترک، اقدام می کنند.»

 

 

 

در نهایت باید پیر وجوان با رهنمایی از رهنمودهای مقام معظم رهبری وهمچنین با بیداری اسلامی از انقراص لهجه و گویش های قومیت های ایرانی جلو گیری کنیم و سنت ها را پابرجا نگه داریم.

 

 

 

گزارش:سمیه رضایی

 

 

 

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=88856
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,584 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی