تکرار تراژدی صف‌های سیلندر گاز در جنوب شرق/ بار بی تدبیری دولت روحانی همچنان بر دوش مردم سنگینی می‌کند

در حالی که مسئولان دولت روحانی وعده رفع معضل بی گازی را تا پایان سال گذشته به مردم زاهدان دادند که این مشکل همچنان پابرجاست و نه تنها شبکه گذاری گاز در این کلانشهر به اتمام نرسیده، بلکه بسیاری از مردم در صف های طویل برای تهیه یک سیلندر گاز سرگردان هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛

این روزها باز هم بسیاری از مردم سیستان و بلوچستان و به ویژه کلانشهر زاهدان گرفتار دردی قدیمی شده اند، معضلی که بارها متولیان امر در دولت روحانی وعده رفع آن را دادند، اما هر سال در آستانه فصل سرما دوباره گریبانگیر مردم می شود و این زخم کهنه در روزهای سرد بیشتر سر باز می کند.

معضلی که طی روزهای اخیر باز هم در زاهدان تکرار شد و صف های شلوغ گاز به این دیار برگشت و مردمان آن همچنان در این صف های طولانی در انتظار تحقق وعده های مسئولان دولت قبل می سوزند و می سازند! قصه ای که فقط مختص زاهدان نیست و دیگر شهرهای این استان هم شاهدش هستیم و صدای مردم را درآورده است.

مردمانی که کمرشان از حمل کپسول ها خمیده، سیلندرهایی که به گفته خودشان فقط دو هفته امکان استفاده از آن را دارند و با اتمام اش باز هم باید در صف بایستند، در حالی شاهد این شرایط هستیم که شعله گاز طبیعی گرما بخش خانه های روستاها و شهرهای دیگر نقاط کشور است.

نمی گوییم گاز به این استان نرسیده، آری گاز به زاهدان رسیده اما نه به خانه همه مردم، سال گذشته قرار بود پروژه شبکه گذاری گاز به همه نقاط این کلانشهر به اتمام برسد که باز هم مردم با وعده سرخرمن دولت روحانی مواجه شدند.

شبکه گذاری ۹۸ درصدی گاز در زاهدان و مردم همچنان در صف

اکنون هم رضا پنجابی، مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان از انجام ۹۸ درصدی شبکه و تاسیسات مورد نیاز گازرسانی در کلانشهر زاهدان خبر می دهد و اظهار می کند که ۷۳ هزار مشترک از نعمت گاز شهری بهره مند شده اند، اما گلایه های مردمی از نبود گاز و تشکیل مجدد صف های گاز مایع حکایت دارد.

به گفته بسیاری از مردم، گازکشی منازلشان را در پی نصب علمک انجام داده اند، مشترک گاز هستند و کارت نفت شان ابطال شده، اما هنوز گازی وارد لوله ها نشده است، عده ای دیگر از شهروندان ساکن نقاط مرکزی شهر و حاشیه های آن از جمله مهرشهر نیز از عدم شبکه گذاری گاز در این نقاط خبر می دهند! برخی هم بالا بودن هزینه های گازکشی منازل را دلیل گرفتاری شان اعلام می کنند.

معضل دیگری که این روزها شاهد تکرارش هستیم نوسانات قیمت کپسول گاز است که به دغدغه ای جدی برای مردم تبدیل شده و سوالشان این است که آیا نظارتی بر قیمت ها صورت نمی گیرد، اتفاقی که برخی دلیل اصلی آن را وجود دلالان و قاچاق گاز می دانند.

برنامه های دولت برای پایان دادن به صفوف گاز

در همین راستا، ماندانا زنگنه معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: در حال حاضر کمبود کپسول در سطح استان دیده نمی شود، همچنین برای جلوگیری از تکرار صفوف مردم تدابیری در جهت تامین و توزیع این کلای اساسی اندیشیده شده و علاوه بر هماهنگی با پالایشگاه ها، در بحث کشنده و خرید واگن اقدامات لازم صورت گرفته است.

وی ادامه داد: مجوز خرید ۱۵۰ خودرو نیسان برای کمک به حمل کپسول های گاز گرفته شده و تسهیلات ویژه ای را در اختیار خریدارانی که تعهد شغلی داشته باشند، قرار خواهیم داد تا دسترسی مردم به کپسول در تمامی نقاط استان راحت تر از گذشته باشد.

فروش خارج از شبکه؛ معضل همیشگی بازار گاز مایع

این مقام مسئول افزود: فروش خارج از شبکه یکی از معضلات همیشگی بازار گاز مایع بوده و استفاده از گاز کپسول به عنوان سوخت خودرو ها نیز کنترل بازار خارج ار شبکه را سخت کرده است.

وی اظهار کرد: برای اینکه کنترل فروش خارج از شبکه را در اختیار داشته باشیم، باید مردم نهایت همکاری را با طرح توزیع الکترونیکی داشته باشند و تا حد امکان خرید خود را از طریق کارت های سوخت انجام دهند.

منبع: عصر هامون

انتهای پیام/