دکتر سعید داوری متخصص طب اورژانس و مسئول بخش حاد  بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) میناب از چگونگی وضعیت حال بیمار و اعزام به بیمارستان اظهار داشت: بیمار در لحظه ورود بدون هیچ گونه علائم حیاتی (ارست قلبی تنفسی کامل )و شواهد اولیه حاکی از این بود که زمان طولانی از ایست قلبی تنفسی بیمار گذشته و امید چندانی به نجات جان وی نخواهد بود .

وی افزود: اقدامات احیاء cpr (احیاء قلبی تنفسی ) فوراًً شروع و در کمال ناباوری پاسخ  ، مثبت بود ، و فعالیت قلبی مجدداً از سر گرفته شد،  پس از مدت کمتر از ۸ دقیقه بیمار تنفس خود بخود پیدا کرد ولی کماکان احتمال آسیب شدید مغزی بسیار بالا بود.

متخصص طب اورژانس بخش حاد  بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) میناب ادامه داد: دقایقی بعد شاهد فعالیت طبیعی مغزی شدیم،تصور ما این بود که در صورت احیاء قلبی بیمار دچار مرگ مغزی می گردد و خوشبختانه به لطف الهی دچار چنیین مشکلی هم نشد و بیمار زندگی دوباره خود را به دست آورد.

وی تصریح کرد: در موارد ایست قلبی در صورت انتقال سریع و بموقع آن به مراکز درمانی اعم از  غرق شدگی، برق گرفتگی و سرمازدگی احتمال نجات بیمار بسیار بیشتر از موارد دیگر است و بهترین اقدام در موارد برق گرفتگی بصورت آنی ، ضمن حفظ امنیت سلامت خود ،جدا کردن فرد از برق ، بوسیله پارچه و قطع منبع برق آن است.

دکتر داوری خاطر نشان کرد: در موارد فوریتها اجتناب از ازدحام و انتقال سریع بیمار به نزدیک ترین مرکز درمانی در نجات جان بیمار بیشترین و بهترین کمک به بیمار است .

وی اضافه کرد: همراهان بیمار  پس از نجات وی در اتاق احیاء نماز شکر به جا آوردند؛ و از پزشک و پرسنل کادر درمان تشکر و ابراز رضایت خویش را اعلام داشتند .

گفتنی است؛ بیمار پس از یک هفته مراقبت ویژه با حال عمومی بسیار خوب  از بیمارستان ترخیص و روانه منزل خود شد.

انتهای پیام/ز