توسعه کشت‌های داربستی نویدبخش تحقق اقتصاد مقاومتی
+ پ -
توسعه کشت‌های داربستی نویدبخش تحقق اقتصاد مقاومتی

سرپرست جهاد کشاورزی جاسک گفت: توسعه کشت‌داربستی نویدبخش تحقق اقتصاد مقاومتی است و با تلاش و پیشرفت می‌توان به رشد و پویایی کشور کمک کرد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز،مختار حدیدی،سرپرست جهاد کشاورزی جاسک در گفتگو با خبرنگار مکران نیوز گفت:این اداره برای صرفه جویی در مصرف نهاده های کشاورزی و افزایش چند برابری محصول در واحد سطح ،کشت داربستی را در دستور کار دارد که با توجه به بحران خشکسالی در سال‌های اخیر و لزوم استفاده صحیح از منابع آب و خاکی، کشت‌های داربستی موقعیت مناسبی را در جهت بهره‌وری و افزایش عملکرد در واحد سطح فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی ستون فقراتش تقویت تولید داخلی است این مدیریت با اطلاع‌رسانی لازم در این رابطه و تشویق بهره‌برداران، موفق به اجرای۷۶ هکتار کشت داربستی در سطح شهرستان جاسک شده است که تاکنون ۹۰درصد پیشرفت  فیزیکی داشته است.

حدیدی با اشاره به آغاز برداشت محصولات داربستی در شهریور ماه افزود: از مهمترین محصولات می‌توان به گوجه فرنگی، بادمجان، بامیه ،پیاز، فلفل دلمه ایی و قرمز و خیارسبز است  که در سطح۷۶هکتار از اراضی شهرستان کشت شده است.

این مقام مسئول بیان نمود :محصولات برداشت شده علاوه بر مصرف داخل کشور به کشورهای  اروپایی و حوزه دریای خزر صادر می شود.

سرپرست جهاد کشاورزی جاسک هزینه احداث یک هکتار کشت داربستی را بین۴۰۰تا ۵۰۰ میلیون ریال و برابر با یک دهم گلخانه مدرن دانست و و یادآورشد: میزان برداشت محصول از هر هکتارˈ بین شش تا هشت ˈبرابر کشت سنتی است و بهره برداران ساکن جاسک برای کشت داربستی رغبت بیشتری از خود نشان داده اند.

وی اعتماد به نفس، خودباوری و خلاقیت را زمینه ساز موفقیت در این بخش دانست و تاکید کرد:با انسجام رویه و همبستگی این موضوع به عنوان اولویت برنامه کاری مسوولان قرارگیرد و سرمایه گذاران دراین بخش را مورد حمایت قرار دهند.

حدیدی با اشاره به موقعیت آب و هوایی جاسک خاطر نشان کرد: شهرستان جاسک نیاز به احداث گلخانه های گران قیمت ندارد و می توان از روش داربستی برای کشت محصولات خارج از فصل  استفاده کرد.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff