تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

اجتماعی
کد خبر : 408396
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۷:۴۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
به یمن تحقق وعده های روحانی؛

توسعه به نام مکران برای دیگران/ تاوانی که جوانان جاسک به خاطر بی کفایتی دولتی ها می دهند

یکی از مهم ترین وعده های دولت تدبیر و امید، مبارزه با بیکاری و تلاش برای خروج از بحران اقتصادی بود؛ وعده ای که تا به امروز در شهرستان جاسک محقق نشده و جوانان پایتخت مکران همچنان بیکار هستند.

توسعه به نام مکران برای دیگران/ تاوانی که جوانان جاسک به خاطر بی کفایتی دولتی ها می دهند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از مکران نیوز ؛بیکاری معضل چندین ساله در ایران اسلامی است که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند و از این بابت بسیاری از پدران و مادران درباره آینده فرزندان خود دغدغه های جدی و مهمی دارند؛ از این رو جوانان بی پول و بیکار تن به ازدواج و تشکیل خانواده نمی دهند تا سن ازدواج نیز در کشور بالا رود.

کمتر از چهار سال از وعده های رنگارنگ و انتخاباتی دولت روحانی در خصوص اشتغالزایی و حل معضل بیکاری می گذرد اما خبری از تحقق این وعده و شعارها نیست و روز به روز صدای جوانان بیکاری که با هزار امید و آرزو به پای صندوق های رای رفتند و کاندید موردنظرشان را انتخاب کردند تا  روحانی با شعار باز کردن قفل بیکاری و کلید طلایی اش راهی پاستور شود ولی اکنون در روزهای پایانی عمر دولت چشم ها به کلید حسن روحانی خشک شد و گشایشی نیافتند.

متاسفانه دولت یازدهم نه تنها برنامه دقیقی در خصوص حل معضل بیکاری نداشت بلکه با بعضی از سیاست های غلط اقتصادی، بازار کار داخلی  روز به روز با بحران های شدیدتری مواجه می شد.

انباشت نیروهای بیکار در  سالهای اخیر بر بحران بیکاری افزوده و این معضل تاجایی پیش رفت که به گفته مشاور اقتصادی رئیس جمهور با وجود ایجاد سالانه ۷۰۴ هزار شغل در دولت یازدهم، سالانه ۳۰۸ هزار نفر به جمع بیکاران کشور اضافه شده است.

بر همین اساس حضور گاه به گاه مقامات کشوری و سفرهای چندروزه این مقامات به جاسک، تاکنون نتوانسته قفل بیکاری در این شهرستان را باز کند؛ شهرستانی که با وجود ظرفیت های توریسم، منابع انسانی، وضعیت ژئوفیزیک و استراتژیک، یکی از شهرستان های غنی کشور محسوب می شود و علیرغم این ظرفیت ها در بیکاری و محرومیت سردمدار شهرستان های هرمزگان است.

در حال حاضر معضل بیکاری و گسترش بی‌عدالتی در به‌کار‌گیری نیروهای بومی در فرصت‌های جدید شغلی،به کابوس و دغدغه فکری جوانان جاسکی تبدیل شده است ؛ دادن وعده‌های بیشمار و آرمانی به مردم منطقه در خصوص افزایش فرصت‌های شغلی و بهبود وضعیت معیشتی آنها در آینده، نتیجه معکوس داد و  منجر به عدم بهبود وضعیت اشتغال وادامه روند بی‌عدالتی در بکار‌گیری نیروهای بومی جاسکی شد به طوری که مردم این شهر امید چندانی به بهبود وضعیت اشتغال در این منطقه ندارند.

شهرستان جاسک یکی از سالم ترین شهرهای استان هرمزگان محسوب می شود اما متاسفانه معضل بیکاری و اشتغال بسیاری از جوانان را به  دام اعتیاد می کشاند و  این واقعیتی است که باید مسئولان قبول کنند و برای آن راه و چاره ای بیاندیشند؛بدون تردید تأثیر این عوارض تنها برای جوانان بیکار و خانواده‏ های آنان نیست و به طور کلی شامل همه اعضای جامعه می شود.

بی‌توجهی مسئولان جاسک در سالیان گذشته به سرمایه‌گذاری در بخش‌های دریایی،صنعتی و تجاری که مهم‌ترین قابلیت‌های این شهرستان به شمار می‌روند، باعث افزایش روزافزون نرخ بیکاری در این منطقه شده  که این مسئله  چاره‌اندیشی دولت را به امری اجتناب‌ناپذیر مبدل کرده است.

دادن مجوز صید به کشتی های صیادی صنعتی  و جارو کردن دریا توسط چینی ها باعث شده که به موج بیکاری در این شهرستان افزوده شود و آن صیادانی که ۹۰درصد نیروی کار شهرستان را تشکیل می دهند هم اکنون با تور خالی به منزل باز گردد لذا با ادامه این روند صیادان نیز به خیل عظیم بیکاران اضافه می شوند.

فارغ التحصیلانی هستند که با وجود داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد، راهی دریا می شوند و به یمن وجود کشتی های غارتگر؛با سبد خالی از ماهی به خانه باز می گردند.

تبعات و پیامد‌هایی  بیکاری جوانان در جاسک، آینده  اجتماعی این شهر را در وضعیت نگران‌کننده قرار داده است.

یک نگاه ساده به جامعه جویای کار شهرستان جاسک،شاهد این مدعاست که جوانان میان بیکاری دست و پا می زنند و هیچ  امیدی برای آینده خود ندارند.

بعضی از جوانان این  شهر در خصوص وضعیت اشتغال و روند به‌کار‌گیری نیروها در فرصت‌های جدید شغلی حرف‌های جالبی برای گفتن دارند.

«دیگر خسته شدیم؛ این قدر راجع به بیکاری و فقر در جاسک صحبت کردیم که دیگر خسته شدیم » این عبارت، صحبت‌های یک جوان ۲۶ ساله جاسکی است که به خاطر بیکاری به شغل‌های کاذب روی آورده است.
عبدالله ز می‌افزاید: سال‌هاست جوانان این شهر با مشکل بیکاری مواجه هستند به گونه‌ای که اشتغال و کسب درآمد برای بیشتر آنان به رویایی دست نیافتنی تبدیل شده است.
وی گفت: نمی‌دانم تا چه موقع مردم جاسک باید تاوان بی کفایتی برخی مسئولان را بدهند.

حامدخلف زاده یکی دیگر از جوانان بیکار جاسکی که دارای مدرک کارشناس ارشد جغرافیاست،می‌گوید: متاسفانه مسئولان سالهاست که گوش های خود را برای شنیدن صحبت های ما بسته اند و پاسخی برای حل معضل بیکاری ندارند.

وی بیان کرد: بارها شاهد بودیم که مسئولان با رانت و لابی بازی بسیاری از فامیل های خود را سرکار آوردند و بدون ضابطه افراد زیادی را استخدام کردند.

خلف زاده با بیان اینکه در جاسک برنامه مدونی برای جوانان و آینده آنها وجود ندارد و جوانان بیکار، سردرگم هستند،ادامه داد: این مسئولان هستند که سر راحت بر بالین می گذارند.

این جوان بیکار  اظهار کرد: در یکی از ادارات شهرستان که مرتبط با رشته تحصیلی و تخصصم است پنج نفر کارمند فوق دیپلم و لیسانسه غیر بومی مشغول به کار شدند ولی بنده با اینکه بومی بوده و دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته مربوطه می باشم هر چقدر تلاش کردم ولی بدلیل نداشتن پارتی استخدام نشدم.

حجت برنده یکی دیگر از جوانان جاسکی جویای کار به خبرنگار ما گفت: حرف و شعار، چاره کار بچه‌های این شهر نیست دولت باید خود اقدام به سرمایه‌گذاری جدی و ایجاد اشتغال در جاسک  کند تا این مشکل بزرگ جوانان حل شود.
وی می‌افزاید: چرا کسی در این شهر پیدا نمی‌شود تا جلوی بکار‌گیری نیروهای غیر‌بومی که فاقد توانایی و تخصص هستند را بگیرد.

مریم دیگر شهروند جاسکی می‌گوید: چرا نمایندگان و مسئولان جاسک نسبت به روند به کارگیری نیروها در این منطقه نظارت نمی‌کنند، آیا تحقیر و نادیده گرفتن نیروهای متخصص شهرستان و سرازیر کردن نیروهای غیر بومی برای خود آنها و جوانان با استعداد منطقه توهین‌آمیز نیست.

مرتضی محبی زاده استاد دانشگاه جاسک با اشاره به این موضوع که از راه اشتغال و کار می‌توان ابتکار عمل، قابلیت سازماندهی به ظرفیت تولیدی انسان‌ها و توانایی کاری آنان را حفظ و افزایش داد، افزود: بیکاری زمینه‌ساز فقر و فقر مانعی برای توسعه اقتصادی و فرهنگی مردم جامعه و همچنین سرخوردگی قشر جوان، روی آوردن به سمت اعتیاد و همچنین افزایش وقوع جرم در جامعه می‌شود.
وی پایین آمدن سن اعتیاد و بزهکاری در چند سال اخیر را ناشی از افزایش سیل بیکاران دانست و اظهار داشت: در شهرستان جاسک زمینه‌های کافی برای اشتغال جوانان وجود دارد اما این مهم نیازمند اصلاح بسیاری از زیر‌ساخت‌های اقتصادی و همچنین حمایت از سرمایه‌گذاران خصوصی در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی کشور است.

وجود نرخ بالای بیکاری برای شهری که پایتخت اقتصادی مکران نامیده می شود، به هیچ وجه برازنده نیست لذا  رشد و توسعه اقتصادی شهرستان جاسک ، ریشه کنی بیکاری و فقر بعنوان سرمنشاء اکثر معضلات فرهنگی و اجتماعی، نیاز به تغییر دیدگاه و حتی تغییرجایگاه برخی مسئولین نالایق دارد که فقط به فکر حفظ میز و جایگاه خود هستند.

همچنین رفع مشکلات مردم، نیازمند توجه ویژه دولت، مجلس و کلیه مسئولین زحمت کش در تمام قوا  دارد تا ضمن مبارزه با فساد، تدبیری شایسته برای رفع مشکلات مردم به زعم این منطقه به کار گرفته شود.

 امید است،مسئولین کشوری و استانی با حمایت کردن از منطقه محروم  جاسک ،گامی در رفع این کاستی‌های برجای مانده از بی‌تدبیری چندین سال اخیر بردارند و با همدلی خود در این راستا اقدام کنند.

انتهای پیام/م

برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=408396
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,555 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی