توجه به مشکلات روحی بیمار از وظایف یک پزشک است
+ پ -
توجه به مشکلات روحی بیمار از وظایف یک پزشک است
مدیر شبکه بهداشت و درمان بستک:

توجه به مشکلات روحی بیمار از وظایف یک پزشک است

مدیر شبکه بهداشت و درمان بستک گفت : عدم مرز کاری روشن بین پزشکان عمومی و متخصص و درمان محور بودن سیستم بهداشتی و درمانی کشور نیز از مشکلات جدی این حوزه است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  جهانگیریه ، دکتر رحمان شناس مدیر شبکه بهداشت و درمان بستک طی مصاحبه ای با خبرنگار جهانگیریه ضمن تبریک روز پزشک به عموم مردم بویژه جامعه پزشکی گفت : در مورد علم پزشکی روایتی داریم که می فرماید: العلم علمان ، علم الادیان و علم الابدان ، علم بر دو گونه است : علم دین و علم بدن که همان پزشکی است.

 
حضرت امام جعفر صادق نیز می فرمایند : اهل هیج سرزمینی از سه گروه بی نیاز نیستند ؛ ۱٫ فقیه آگاه ۲٫ زمامدار نیکوکار ۳٫ پزشک ماهر و مورد اعتماد.
و اما  پزشک را همانطور که مستحضرید در قدیم طبیب و حکیم می نامیدند چرا که یک پزشک نباید فقط به مشکلات جسمی و یا روحی بیمارانش توجه بکند بلکه شرایط خانوادگی رفاهی،اجتماعی و فرهنگی آنان را در هنگام ویزیت ، تجویز دارو و یا پاراکلینیک باید در نظر بگیرد.

 
ایشان در ادامه افزود : درمورد نگاه جامعه به پزشکان خوشبختانه مردم ما پزشکان را افرادی مورد اطمینان و قابل اعتماد میدانند و چه بسا مشکلات غیر پزشکی خود را نیز با ایشان درمیان گذاشته ، تقاضا و انتظار حل آن مشکلات به دست پزشکان را دارند .

 
وی تصریح کرد : پزشکان باید دارای چند ویژگی  و نقش باشند که شامل مراقبت از سلامت ، پیشگیری از بیماری ها ، بیماری یابی ، درمان بیماران ، هماهنگی ، تصمیم گیری ، آموزش زیردستان و ارتقای سلامت جامعه است.

 
ایشان در ادامه گفت : جامعه پزشکی نیز همچون جوامع دیگر مشکلات خاص خود را دارد  از جمله انتظار معجزه از طرف بیمار و همراهان از یک طرف ، لاعلاج و صعب العلاج بودن بعضی از بیماریها از طرف دیگر مایه نومیدی و یاس بیماران نسبت به پزشک می گردد ، بار زیاد مراجعین به خصوص در وقت غیر اداری در مراکز بهداشتی و درمانی روستایی شهرستانمان بستک که در آن زمان پزشک تنها و بدون حضور همکاران به ارائه خدمت می پردازد باعث بی خوابی و خستگی مزمن ایشان می شود که خود موجب افزایش  اشتباهات پزشکی شده و  بیماریهای جسمی و روحی را برای آنان به دنبال دارد.

 
دکتر رحمان شناس گفت : از طرفی فارغ التحصیل شدن  تعداد زیادی از پزشکان عمومی ، مشکل اشتغال آنان در سیستم بهداشت و درمان کشور ، تفاوت فاحش درآمدی با متخصصان موجب سوق یافتن آنان به سمت تخصص می شود .

 
عدم مرز کاری روشن بین پزشکان عمومی و متخصص و عدم ارتباط دو سویه بین آنان و درمان محور بودن سیستم بهداشتی و درمانی کشور نیز از جمله مشکلات جامعه ی ما است که به حمدلله با پیاده سازی سیستم ارجاع و پزشک خانواده در کشور در سالهای اخیر این مشکلات کمتر شده است.

 
وی گفت : در پایان عرض می کنم که پزشکان همواره در خدمت مردم بوده اند و خواهند بود اما کار در هیچ حرفه ای خالی و عاری از خطا و اشتباه نیست مهم این است که سعی کنیم جهت رفع نواقص تلاش منطقی داشته باشیم.

 

 

 

انتهای پیام/س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff