توجه به ظرفیت داخلی از محورهای اقتصاد مقاومتی می باشد/ شرایط پسا تحریم مهمترین ویژگی اقتصادی کشور است
+ پ -
توجه به ظرفیت داخلی از محورهای اقتصاد مقاومتی می باشد/ شرایط پسا تحریم مهمترین ویژگی اقتصادی کشور است

معاون اول رئیس جمهور توجه به ظرفیت های داخلی را از مهمترین محورهای اقتصاد مقاومتی دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه هفدهمین همایش بین المللی صنایع دریایی و دریانوردی کشور یکی از اصلی ترین  ظرفیت های کشور را دریا عنوان کرد و افزود:  ایران در زمره کشورهایی است که می تواند با اتکا به دریا اقتصاد خود را توسعه دهد.
جهانگیری با بیان اینکه باید برای سواحل کشور برنامه داشته باشیم اظهار کرد: باید سواحل دریای کشور توسعه پیدا کند و یکی از برنامه های مهم ساحلی احداث نیروگاه های مهم هسته ای و توسعه منطقه است و باید بخش خصوصی با انگیزه در آن وارد شده و سرمایه گذاری کند.
وی ادامه داد: ایجاد زیر ساخت ها و احداث نیروگاههای هسته ای در سواحل موجب افزایش جمعیت در این مناطق می شود.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر سیاست گذاری های دقیق در صنایع دریایی تصریح کرد: یکی از تولیدات عقب افتاده است تولید دکل های دریایی است که در حال حاضر در کشور اتفاق افتاده است؛ سکوهای دریایی نیز قبلا از خارج وارد می شد ولی در حال حاضر تمام سازه های دریایی در کشور تولید می شود.
وی به صنعت بزرگ کشتی سازی اشاره کرد و گفت: در منطقه خلیج فارس سالانه ده ها هزار کشتی جابجا می شود که می توان سرویس های تعمیرکاری خوبی از آنان گرفت اما متاسفانه کشتی سازی ما تعمیرات خود را به کشورهای خارجی می سپارد ما باید برای این بازار بزرگ برنامه ریزی کنیم.
جهانگیری با تاکید بر وجود زیر ساخت های مناسب در بنادر کشور اظهار کرد : تمرکز بر اقتصاد دریا از برنامه های مهمی است که در برنامه ششم توسعه باید به صورت اساسی به آن پرداخته شود.
وی به اتصال ایران به دریای آزاد و اقیانوس اشاره و بیان کرد: مهمترین معادن کشور در نزدیکی دریا قرار دارد، نفت وگاز ما در مناطق دریایی است، بخش قابل توجهی از نیروی انسانی متخصص در دانشگاه ها با مهندسی دریا در ارتباط است.
وی ادامه داد: کشورهای متعددی بدون ارتباط به دریا وجود دارند که ارتباط آن ها با دریا و جهان باید از طریق ترانزیت کالا در ایران انجام گیرد و ایران می تواند پل ارتباطی میان این کشورها باشد و سالانه چند میلیون تن کالا به ایران وارد و خارج شود.
جهانگیری با بیان اینکه امید مردم به آینده کشور و مدیریت مدیران با تجربه برای عبور از دوران های سخت تدبیر کنند مانع از تلاطم اقتصادی کشور شده است اظهار کرد: دولت هم با توجه به این اعتماد برای چگونگی صحیح مدیریت وقت می گذارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به کاهش غیر منتظره قیمت نفت اشاره کرد و افزود: با کاهش ۳۰دلاری مواجه شدیم که واقعا قابل پیش بینی نبود و هیچ موسسه معتبر بین المللی که در زمینه انرژی مطالعه دارند چنین رخدادی را پیش بینی نکرده بودند.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید براینکه این کاهش می تواند برای اقتصاد ایران مشکلاتی را به همراه داشته باشد، افزود: اقتصاد ما به شدت به درآمدهای نفتی متکی است؛ واردات ،سرمایه گذاری، تولید و صادرات ما وابسته به منابع نفتی است و علاوه بر این بخش قابل توجهی از بودجه کشور متکی به نفت است.
وی ادامه داد:این دوران نیازمند تدابیر مهمی است که اگر نبود امید مردم به آینده کشور و مدیریت مدیران با تجربه کشور دچار تلاطم سختی می شد.
جهانگیری با بیان اینکه اقتصاد ایران در شرایط خاصی قرار گرفته است، اظهار کرد: این شرایط نیازمند تدابیر و برنامه ریزی های دقیق است و اگر ویژگی های اقتصادی کنونی ایران را بررسی کنیم یکی از مهمترین آن ها ورود به شرایط دوران پسا تحریم است.

وی خاطرنشان کرد: در روزهای آینده تحریم های ظالمانه ای که علیه ایران وضع شده بود لغو می شودو کشور ما وارده دوره جدیدی خواهد شد که اگر تدابیر درستی در این حوزه اندیشیده نشود هر فرصت تبدیل به یک تهدید خواهد شد و بازارها و توانمندی های داخلی ما اسیب خواهد دید.
هفدهمین همایش و نمایشگاه بین المللی صنایع دریایی و دریا نوردی و هفتمین نمایشگاه دریایی دو سالانه کیش به میزبانی جزیره کیش از تاریخ یکم تا چهارم دی ماه سال جاری با حضور شرکت های داخلی و خارجی در محل دایمی نمایشگاههای بین المللی کیش برگزار می شود.
شناسایی و معرفی فرصت های بزرگ سرمایه گذاری داخلی وبین المللی، ارائه توانمندی ها و آخرین دستاوردهای صنایع وابسته، تأسیسات و همچنین سامانه های دریایی و بندری در فضای باز و سر پوشیده ازجمله اهداف مهم برگزاری هفتمین نمایشگاه و همایش بین المللی صنایع دریایی و دریانوردی در جزیره کیش است .
قرار است در حاشیه این نمایشگاه ۱۲ کارگاه آموزشی و هشت نشست تخصصی برگزار شود .
ارائه ۳۸ مقاله منتخب به صورت پوستر و سخنرانی و همچنین برگزاری نمایشگاه های عکس و نقاشی با هماهنگی روابط عمومی سازمان منطقه آزاد کیش برای دومین بار با محوریت صنایع دریایی و رسم بزرگترین نقاشی دریایی توسط دانش آموزان و دانشجویان از برنامه های جانبی این رویداد مهم دریایی در خلیج همیشه فارس است .

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff