توان علمی جراحان ایرانی در جهان شناخته نشده است/ از عمل های غیرضروری در هر بیماری جلوگیری شود
+ پ -
توان علمی جراحان ایرانی در جهان شناخته نشده است/ از عمل های غیرضروری در هر بیماری جلوگیری شود

رئیس انجمن جراحی مغز و اعصاب ایران با اشاره به اینکه عمل جراحی در تمامی درمان ها نیاز نیست و این مسئله باید میان مردم فرهنگ سازی شود گفت: توان علمی جراحان ایرانی در جهان به خوبی شناخته نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، پروفسور حمید رحمت، رئیس انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران در حاشیه این همایش با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان مبتلایان به ببماری های ستون فقرات در دست نیست، علت شیوع این بیماری را کم تحرکی دانست.

وی افزود: بسیاری از بیماران می توانند با دستورالعمل های ساده درمانی به زندگی خود ادامه دهند اما برخی نیاز به عمل دارند.

رحمت ادامه داد: بسیاری از مردم فکر می کنند بهترین راه درمان عمل کردن است در حالیکه با کمی صبوری و تحمل طول درمان می توانند این مشکل را حل کرده و به زندگی خود ادامه دهند.

وی با اشاره به اینکه شایعترین بیماری ستون فقرات در ایران و دیگر کشورهای جهان دیسک کمر و مهره های گردن است، تاکید کرد: برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید تحرک داشت و ورزش کرد که کار سختی هم نیست.

این پزشک متخصص ابراز کرد: تنها چند دقیقه در روز حرکت های نرمش سبک کمر و شکم که موجب تقویت عضلات شود کافی است تا از بروز این بیماری جلوگیری شود.

وی میزان ابتلا به عفونت های پس از عمل در این بیماران را بسیار ناچیز خواند و افزود: عفونت پس از عمل یکی از عوارض عمل است که در این بیماری به میزان ۳ تا ۴ درصد و بسیار ناچیز است.

رحمت بیماری های مربوط به ستون فقرات را ضربه های ستون فقرات، شکستگی های مهره ها، تورمورهای خوش خیم و بد خیم و گاه تومورهایی دانست که از سایر نقاط بدن به ستون فقرات سرایت می کنند.

وی افزود: در قدیم برخی بیماری های انگلی از احشام به واسطه سگ به انسان منتقل می شد و در ستون فقرات کیست هایی به وجود می آورد که این مورد را نیز می توان در بخش بیماری های ستون فقرات جای داد.

رئیس انجمن جراحی مغز واعصاب کشور با بیان اینکه در ایران آمار دقیقی از بیماران در دست نیست، اظهار کرد: باید به سمتی ثبت و ضبط و تشکیل پرونده و داشتن سابقه بیماران سوق پیدا کنیم تا هر بیمار پس از عمل جراحی در جایی پرونده ثبت شده داشته باشد.

وی با تاکید بر استعداد پزشکان ایرانی تصریح کرد: بدون اغراق جوانان با استعدادی در زمینه های جراحی مغز و اعصاب در کشور داریم که بیرون از ایران شناخته شده نیستند و میهمانان خارجی در سفر به ایران به این موضوع اذعان دارند.

رحمت با اشاره به اینکه همیشه عده ای سودجو در هر حرفه ای وجود دارند، تاکید کرد: باید از عمل های غیرضروری در هر بیماری جلوگیری شود. باید با آگاه سازی مردم، جلوگیری از باورهای غلط و فرهنگ سازی از گسترش عمل های غیرضروری پیشگیری کرد.

وی افزود: یکی از عواملی که می تواند از این بیماری جلوگیری کند تحرک مناسب در میان مردم و ورزش همچنین رعایت اصول صحیح زندگی است.

سومین کنگره سالانه جراحی مغز و نخستین کنگره ستوان فقرات با برگزاری نشست های تخصصی در جزیره کیش در حال برگزاری است .
گفتنی است، نمایشگاهی از جدیدترین دستاوردها در زمینه تجهیزات پزشکی در حاشیه این همایش برپا شده است .

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff