تنها ایران و روسیه قانونی با داعش در سوریه مبارزه می‌کنند
+ پ -
تنها ایران و روسیه قانونی با داعش در سوریه مبارزه می‌کنند

معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد تنها ایران و روسیه قانونی در حال عملیات نظامی علیه نیروهای تروریستی داعش در سوریه هستند و ائتلاف‌های به اصطلاح ضدداعش صلاحیت قانونی ندارند و همکاری ترکیه و روسیه در مبارزه با تروریسم «خیالبافی» و غیرممکن است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «اولگ سیروملوتوف» معاون وزیرخارجه روسیه اعلام کرد، روسیه و ایران تنها کشورهایی هستن که به صورت کاملا قانونی در حال انجام عملیات نظامی علیه تروریست‌های داعش هستند.

معاون وزیرخارجه روسیه تأکید کرد، ائتلاف غربی به رهبری آمریکا علیه داعش نه مجوز سازمان ملل را در این زمینه کسب کرده و نه به دعوت دمشق جنگی را علیه این کشور به راه انداخته است، در حالی که روسیه عملیات هوایی خود در سوریه را به درخواست مستقیم «بشار اسد» رئیس‌جمهوری قانونی سوریه آغاز کرده و ادامه داده است.

سیروملوتوف در گفت‌وگو با خبرگزاری «ریانووستی» گفت: غیرممکن است که بتوانیم درباره مشروعیت و قانونی بودن تلاش‌های ضدتروریستی در سوریه از هر نوعی توسط کشورهای خارجی به جز ایران و روسیه صحبت کنیم.

وی افزود: ائتلاف غربی ضدداعش به رهبری آمریکا هیچ مشروعیت و صلاحیتی ندارند چرا که نه مجوز شورای امنیت سازمان ملل را برای انجام این کار دارد و نه به دعوت دولت قانونی سوریه وارد این کشور شده است.

بنا بر این گزارش، روسیه حملات هوایی خود در سوریه را علیه تروریست‌ها از تاریخ ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی و به درخواست مستقیم «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه آغاز کرده است.

معاون وزیر امورخارجه روسیه همچنین درباره مسئله تیرگی روابط میان مسکو و آنکارا نیز سخن گفت و تأکید کرد، هرگونه همکاری میان روسیه و ترکیه در مبارزه با تروریسم در حال حاضر غیرممکن است و بیشتر شبیه به یک خیالبافی است تا واقعیت.

وی گفت: فرض هرگونه اقدام احتمالی مشترک با طرف ترکیه‌ای در مبارزات علیه تروریسم و یا حتی اندیشیدن ترکیه به تشکیل جبهه علیه تروریست‌ها در سوریه و یا عراق در این شرایط بیشتر شبیه به یک خیالباقی به نظر می‌رسد.

بنا بر این گزارش، روابط میان مسکو و آنکارا پس از آنکه جنگنده روسی توسط جنگنده‌های اف-۱۶ ترکیه منهدم شد، خدشه دار شده است.

«آندری کارلوف» سفیر روسیه در ترکیه اعلام کرد، مسکو انتظار دارد آنکارا آن دسته از افرادی را که مسئول سرنگونی جنگنده سوخو۲۴ روسی بوده‌اند مجازات کرده و غرامت خسارات تحمیل شده بر روسیه را پرداخت کند و نیز رسما از روسیه عذرخواهی کند. (جزئیات بیشتر اینجا)

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff