تنفس با چاشنی فیلترهای سیگار در قشم/ نخستین کارخانه هوشمندخاورمیانه شهر را آلوده می کند
+ پ -
تنفس با چاشنی  فیلترهای سیگار در قشم/ نخستین کارخانه هوشمندخاورمیانه شهر را آلوده می کند

مردم روستای طولا و شهرک گلزار جزیره قشم که امید رهایی از بوی بد زباله های خطرناک شهر را با را ه اندازی نخستین کارخانه تفکیک زباله هوشمند را داشتند این روزها دود بی خیالی مسئولین را به علت استفاده از روش های سنتی دفع زباله تحمل می کنند.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز از  قشم ، سایت مصالح در دل شهرک صنعتی و نزدیکی یکی از شهرک های مسکونی این شهرستان قرار دارد که با آتش زدن زباله ها شامل پلاستیک ، لاستیک ، زباله های خانگی و مجتمع های تجاری قشم مردم این روستاهای همجوار را آسی کرده است .

 

 

یکی ازخطرناکتری زباله هایی که در این سایت مشاهده شد و درعکس های پایین گزارش خواهید دید سوزاندن فیلترهای سیگار است که با وجود سرطان زا بودن ، این مواد زیرسایه بی توجهی مسولان این شهرستان سوزانده می شود و دود آن وارد هوا می شود .

 

 

تحقیقات نشان می دهد که سوزاندن زباله در حیاط برای سلامتی  بسیار زیانبارتر از آن چیزی است که قبلا فکر می‌ شد ، سوزاندن می‌ تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد ، بیماری های تنفسی ماند آسم ، آمفیزم ( پیدایش هوا یا گاز به طور غیرعادی در بافت های بدن بویژه در شش ها) را بدتر کند ، و سبب بروز راش ، حالت تهوع یا سردرد شود ، به سیستم عصبی ، کلیه یا کبد ، دستگاه تولید مثل و رشد آسیب بزند .

 

 

مردم روستای طولا و شهرک گلزار که امید داشتند با راه اندازی نخستین کارخانه تفکیک زباله هوشمند خاورمیانه از بوی بد زباله ها و دود حاصل از آتیش زدن رهایی یابند این روزها علاوه براینکه دود و بو کمتر نشده است بلکه چند برابر هم نیز شده است .

 

 

سوال اینجاست چرا با وجود کارخانه تفکیک زباله قشم که با توان فنی مهندسان ایرانی و هلندی ساخته شده است و توانایی تفکیک هوشمند روزانه ۱۰۰ تن زباله تولیدی قشم را دارد این زباله ها باز سوزانده می شود ؟؟؟

 

 

برای راه اندازی کارخانه تفکیک زباله قشم یک و نیم میلیون یورو و ۸۰ میلیارد ریال اعتبار ارزی و ریالی هزینه شده است که این کارخانه نه تنها نتوانسته است سلامت مردم را بهبود بخشد بلکه بر مشکلات آنها هم افزوده است .

 

 

این درحالی است که شفیعی ، مدیر کارخانه تفکیک زباله قشم طی مصاحبه ای در مراسم افتتاحیه این کارخانه عنوان کرده بود ، زباله ها به صورت بادی تفکیک و با خلوص بالای ۹۵ درصد به کمپوست و کود آلی تبدیل می شود .

 

 

وی می گوید : در مرحله نخست زباله های فرآوری شده به عنوان کود به طبیعت بر می گردد و در مراحل بعد به کشورهای منطقه که خاک نامناسب دارند صادر می شود ، حالا نه این کارخانه به سلامت مردم و نه به فضای سبز کمک می کند بلکه با سوزاندن زباله ها و دود زیاد بلای جان طبیعت شده است .

 

 

مدیرعامل شرکت بوستان سبز قشم ازغیرقابل بازیافت بودن تنها پنج درصد زباله‌ها به عنوان مهمترین مزیت سیستم پالایش زباله کارخانه نام برد بود که به نظر می رسد خیل عظیمی از زباله ها به جای بازیافت سوزانده می شود .

 

 

امید است  که ، معاونت صنایع و مدیریت امور شهری ومسئولان ذی ربط این قضیه را با جدیت پیگیری کنند و از این فاجعه جلوگیری کنند .

 

 

انتهای پیام /س

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff