تنبلی تخمدان شایع‌ترین علت افزایش هورمون مردانه است/ افزایش هورمون مردانه درمان قطعی ندارد
+ پ -
تنبلی تخمدان شایع‌ترین علت افزایش هورمون مردانه است/ افزایش هورمون مردانه درمان قطعی ندارد

یک فوق تخصص غدد گفت: شایع‌ترین علت افزایش هورمون مردانه در بانوان بیماری با نام تنبلی تخمدان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، دکتر عذار اخی درباره افزایش هورمون مردانه در زنان و تاثیرات آن بر بدن بانوان گفت: افزایش این هورمون در بدن زنان معمولا دو منشا دارد‌ و از تخمدان یا از غده فوق کلیه ترشح می‌شود که شایع‌ترین علت افزایش هورمون مردانه بیماری تنبلی تخمدان است.

موهای درشت و مشکی در مناطق ۹ گانه را جدی بگیرید
وی افزود: در این حالت بانوان معمولا دارای افزایش وزن و تاخیرعادت ماهیانه هستند که این تاخیر معمولا بیش از یک هفته است.

این فوق تخصص غدد گفت: همچنین پرمویی در این افراد وجود دارد یعنی موهای درشت و مشکی در نقاط ۹ گانه که نباید مو رشد کند از جمله کنارگوش، لب بالا، روی چانه، بازو، خط وسط شکم از بالا تا ناف دیده می‌شود البته موهای نرم و کرکی به عنوان موهای غیر طبیعی قلمداد نمی‌شوند.

اخی یادآور شد: وقتی بیمار با مشکل پرمویی مراجعه می‌کند درابتدا باید مشخص شود که این پر مویی در چه قسمت‌هایی است.

با افزایش ناگهانی هورمون مردانه در بانوان به پزشک غدد مراجعه شود
وی در ادامه گفت: اگر افزایش هورمون مردانه در بانوان ناگهانی و شدید اتفاق افتاد باید به پزشک غدد مراجعه شود به این دلیل که ممکن است توده بدخیم در تخمدان وجود داشته باشد.

این فوق تخصص غدد ادامه داد: اگر موهای زاید، قدیمی، مزمن و دارای رشد کندی است مشروط براین‌که همراه با اختلالات عادت ماهانه باشد به پزشک غدد مراجعه شود.

اخی اظهار کرد: همکاران پوست و مو معمولا پیش از این‌که کارهای موضعی مانند لیزر و الکترولیز را انجام دهند مریض را به پزشک غدد ارجاع می‌دهند و یا هورمون‌های مردانه را اندازه‌گیری می‌کنند و اگر اختلال هورمونی وجود داشته باشد این پزشک بیمار را به پزشک غدد ارجاع می‌دهد.

وی درباره راهکار درمان بازگشت مجدد اختلال افزایش هورمون مردانه در بانوان گفت: بستگی دارد فاکتوری که منجر به افزایش هورمون مردانه در بانوان شده چیست، اگر بیماری مانند پوشینگ باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول ازغده فوق کلیه یا فاکتوری ازهیپوفیز منجر به افزایش ترشح کورتیزول ازغده فوق کلیه شده باید با جراحی عامل برداشته شود.

این فوق تخصص غدد تاکید کرد: در تنبلی تخمدان عامل زمینه‌ای از بین رفتنی نیست فقط با دارو می‌توان آن را کنترل کرد در واقع با داروهای ضد آندروژن یا مقدار آندروژن را کم می‌کنیم یا کاری می‌کنیم تا گیرنده‌ها نسبت به آندروژن پاسخ ندهند چون عامل اولیه برطرف نمی‌شود.

اخی در پاسخ به این پرسش که علایم این بیماری مانند ریزش مو و مشکلات پوست و مو پس از قطع دارو باز می‌گردد چه باید کرد، گفت: هر دارویی عارضه دارد داروهای ضد آندروژن نیز همینطور هستند اگربیماری به شدت پرمویی داشته باشد با بیمار صحبت می‌کنیم که دوره درمان دو ساله است و خیلی خوب به درمان جواب می‌دهد اما پس از دو سال دارو باید قطع شود که افزایش هورمون ۷۰ درصد باز می‌گردد.

وی با بیان این‌که درمان قطعی برای بیماری افزایش هورمون مردانه در زنان به دلیل تنبلی تخمدان وجود ندارد، اظهارکرد: در تنبلی تخمدان یکی از معضلاتی که بیماران دارند افزایش وزن است که رژیم غذایی و پیاده روی به درمان  کمک می‌کند.

متفورمین راهکاری برای درمان تنبلی تخمدان
اخی در ادامه افزود: در تنبلی تخمدان مقاومت به انسولین وجود دارد و بدن به انسولین خوب جواب نمی‌دهد و کسانی که تنبلی تخمدان دارند ممکن است دچار دیابت شوند؛ یکی از داروهایی که ممکن است مقاومت به انسولین را از بین ببرد قرص متفورمین است اگر بدن بیماری به این دارو پاسخ دهد می‌توان از افزایش وزن و دیابت در فرد جلوگیری کرد چون این دارو هورمونی نیست فرد این دارو را بیش از دو سال نیز می‌تواند مصرف کند.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff