تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

فرهنگی
کد خبر : 410264
تاریخ انتشار:یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
رضا فیاضی:

تمسخر ملیت ها دست مایه جنگ ها و طنزهای نازل/ سطح پایین برنامه های فرهنگی به ذهن انسان آسیب می زند

رضا فیاضی بازیگر سینما و تئاتر کشورمان با اشاره به اینکه سطج پایین برنامه های فرهنگی به ذهن انسان آسیب می زند گفت: برخی تحقیر و تمسخر ملیت ها را دست مایه جنگ ها و برنامه های نازل طنز خود قرار میدهند

تمسخر ملیت ها دست مایه جنگ ها و طنزهای نازل/ سطح پایین برنامه های فرهنگی به ذهن انسان آسیب می زند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، امنیت اجتماعی، ارامش، پاکیزگی محیط شهری، هوای پاک، دریای زلال، مسیرهای کوتاه، دوری از ترافیک های خسته کننده و بوق های ممتد و بی دلیل و سکوت دلنشین شاید از جمله عللی باشند که برخی از هنرمندان و افراد سرشناس را به جزیره کیش می کشاند.

بازیگران، نویسندگان و شاعران، ورزشکاران و شاید برخی مسئولان نیز با علاقه به تمامی خصوصیات زیبای جزیره کیش تصمیم بگیرند که برای اوقات فراغت کیش را به عنوان اولین مقصد گردشگری انتخاب کنند و در این مسیر برای آسایش بیشتر اقدام به خرید خانه ای برای این اقامت های کوتاه مدت داشته باشند، خانه ای که به اصطلاح خانه دوم نامیده می شود، اگر چه برخی از این افراد نیز با قصد اقامت دائم کوله بار سفر بسته و زندگی آرام در کیش را به زندگی شهری پر هیاهو ترجیح می دهند.

رضا فیاضی یکی از هنرمندان بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر کشورمان چندی است که جزیره مرجانی کیش را به عنوان محل سکونت خود برگزیده و از همان ابتدا با دریافت کارت کیشوندی به نوعی علاقمندی خود به جزیره مرجان ها را اعلام کرده است.

این هنرمند بازیگر که فیلم های طنز و جدی بسیاری در کارنامه فعالیت های هنری خود دارد در رابطه با انتخاب جزیره کیش به عنوان محل سکونت در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما گفت: از تهران خسته شده بودم، از قیل و قال، شلوغی، هیجان و دود، همین شد که با مشورت همسرم تصمیم گرفتیم تا در یک فضای آرام و پاک زندگی کنیم و چون از قبل دخترم به همراه همسر و فرزندش در جزیره کیش سکونت داشتند با خرید مسکن به جزیره کیش سفر کرده و ساکن شدیم.

وی با اشاره به آغاز فعالیت های هنری در جزیره افزود: در حال حاضر تلاش می کنم تا با برگزاری کلاس های بازیگری و تئاتر برای بچه های جزیره کار کرده باشم.

فیاضی با بیان اینکه با تشکیل کلاس های آموزش خلاق و تئاتر برای سه گروه سنی کودک، نوجوان و بزگسالان در فرهنگسرای سنایی فعالیت های خود را آغاز کرده است ،افزود: در بدون ورود با همکاری گروهی از جوانان علاقمند به هنر تئاتر کاری به نام « ت مثل تئاتر» را به روی صحنه بردیم که در ایام نوروز به روی صحنه رفت اما به دلیل ناهماهنگی های بیرون و تبلیغات نامناسب استقبال عام خوبی نداشت ولی در هر صورت اجرا شد و قرار است به زودی هر چهارشنبه ساعت ۲۰ این نمایش در سینما لبخند یک سانس اجرا شود که درصورت استقبال افزایش خواهد یافت.

این بازیگر سینما و تئاتر با بیان اینکه انتظار می رود جزیره کیش وضعیت فرهنگی بهتری داشته باشد، اظهار کرد: کتاب و کتابخوانی از دغدغه هایی است که مشاهده می شود و یکی از دغدغه های من نیز هست چون به ادبیات علاقه بسیاری دارم.

وی با اشاره به فعالیت های ادبی، نگارش و چاپ رمان و مجموعه داستان های خود از جشن امضای کتاب جدید خود با نام « قصه های ملی» یاد کرد و افزود: آنچه در : حال حاضر به عنوان برنامه ای فرهنگی در جزیره کیش گوی حکومت ربوده است برنامه های بی کیفیتی به نام جنگ های شبانه است.

طنزپردازی با استفاده از فرهنگ غنی ایرانی

فیاضی ادامه داد: برخی فکر می کنند کسانی که به جزیره کیش سفر می کنند، فقط نیازمند تفریح و لذت های کاذب هستند در حالیکه می توان لذت ها را جهت دار، معنا دار و پخته تر کرد نه اینکه با به تمسخر گرفتن، تحقیر ملیت ها و قومیت ها برای شاد کردن دیگران بهره برد.

وی با بیان اینکه ما از فرهنگ غنی طنز در تقویم تاریخ ایران برخورداریم ، ادامه داد: ما عبید زاکانی، سعید و ایرج میرزا را داریم که طنز پردازان بی نظیری در تاریخ و فرهنگ غنی کشورمان هستند و می توانیم از آن ها استفاده کنیم نه اینکه با شوخی های ناجور اقدام به تحقیر ملیت ها کرده و ان ها را دسته مایه طنزهای ناپخته خود کنیم.

وی ادامه داد: نمایش تخت حوضی و سیاه بازی خودمان به برخی برنامه ها که حتی در بیرون از جزیره کیش نیز به نام برنامه ای فرهنگی و هنری اجرا می شود شرف دارد چرا که سطح پایین چنین برنامه هایی به ذهن انسان آسیب می زند.

آقای جمالی قصه های «زی زی گولو» با بیان اینکه جزیره کیش دارای امنیت بالایی است و از انتخاب جزیره کیش به عنوان محل زندگی رضایت کامل دارد افزود: تنها چیزی که در مدت پنج ماه گذشته که در کیش ساکن هستم کمی مرا دلخور کرده است اینکه برخی به قول وقرارهای خود پایبند نیستند و این هم به فرهنگ شخصی افراد مربوط می شود.

وی با اشاره به ایفای نقش در فیلم های سینمایی«کارکثیف» به کارگردانی آقای خسرو معصومی و « نرگس مست» به کارگردانی آقای دری توضیح داد: « گزارش مریم» از فیلم هایی است که چند سال پیش کار کردم اما متاسفانه اکران نشده البته چند فیلم سینمایی درگیر نیزدارم که موفق به اکران نشده اند.

این هنرمند طنز کشورمان که سریال نوستالژیک قصه های « تا به تا» را در کارنامه کارهای کودک خود دارد با بیان اینکه از پیشنهادهای خوب کودک وطنز استقبال می کنند گفت: اگر کاری بتواند ماندگار شود حتما علاقمند به ایفای نقش در آن هستند.

وی افزود: هنر ماندگار نیازمند تفکر، زمان و هزینه است و در حال حاضر به دلیل اینکه کارها مدیریت فرهنگی و اقتصادی لازم را ندارد تولید آثار فاخر و ماندگار کمتر دیده می شوند و تلویزیون پر شده از عمه ها و خاله هایی که حاصل کار آن ها کیفیت لازم را ندارد.

فیاضی با گله از کمبود کارهای تولیدی در سینما اظهار کرد: دلم می خواهد کار کنم و طرح های زیادی هم برای کار دارم که ارائه کرده ام اما پاسخی که دریافت کردم این بوده که باید خودتان اسپانسر بیاورید، به نظر شما من به عنوان یک بازیگر از کجا باید اسپانسر تولید فیلم بیاورم و این امروز از موانع اصلی در کار بازیگران است.

وی در پاسخ به اینکه چرا برخی از بازیگران از بازگو کردن این مطلب که در کیش دارای خانه دوم بوده یا ساکن هستند خودداری می کنند و یا با احتیاط در این مورد صحبت می کنند، افزود: شاید به دلیل این باشد که پیشنهادهای کار برای آن ها به دلیل سکونت در کیش کمتر می شود و این اتفاق برای من رخ داده که کارگردان به دلیل اینکه در کیش سکونت دارم از کار با من امتناع کرده است.

حمایت مسئولان

«حسین فردوست سریال معمای شاه» با تقدیر از مسئولان فرهنگی جزیره کیش افزود: گاه شرایطی وجود دارد ممکن است در حمایت ها توقف هایی ایجاد شود اما مسئولان فرهنگی تمام تلاش خود را به کار گرفتند و در ایام نوروز نیز سالن همایش ها را برای اجرای نمایش« ت مثل تئاتر» در اختیار ما قرار دادند.

وی در ادامه افزود: مشکلاتی در برنامه ریزی ها وجود دارد که موجب می شود تلاش ها به طور کامل دیده نشود مانند اینکه در ایام نوروز با وجود سالن بسیار خوب، اجرای خوب و صحنه نمایش خوب ما موفق به اجرای عام خوبی نبودیم و دلیل آن همزمان شدن دیگر برنامه ها به صورت رایگان اعم از موسیقی، جنگ، بازارچه و دیگر برنامه های همزمان بود به طوری که مجبور شدم به شخصه بلیط بفروشم برای اینکه مردم به اعتبار خود من اقدام به خرید بلیط تئاتر کنند اما با این حال موفق نشدم و این موجب ناراحتی و سرخوردگی بازیگران جوانی می شود که با شور و شوق فراوان تلاش های شبانه روزی برای رسیدن نمایش به ایام عید داشتند.

به قرارها احترام بگذاریم

نویسنده و کارگران نمایشنامه «ت مثل تئاتر»با گلایه از برخی برنامه ریزی های صورت گرفته در ایام خاص افزود: آنچه گفته می شود تنها به معنای نقد سازنده و تشویق است نه نفی و امیدوارم دوستان در این خصوص اهتمام بیشتری داشته باشند.

وی ادامه داد: مسئولان فرهنگی جزیره انسان های بسیار خوب و محترمی هستند که علاقمند به پیشرفت جوانان و نوجوانان جزیره کیش هستند اما به این دوستان باید عرض کنم اگر می خواهیم فرزندان جزیره کیش به موفقیت دست یافته و اداره کنندگان برنامه های این جزیره باشند باید به آن ها بها دهیم و برای کار آن ها ارزش قائل باشیم.

فیاضی با بیان اینکه باید به قرارهایی که با هم می بندیم احترام بگذاریم ،افزود: قرار بود ما پنج شنبه هفته گذشته اجرا داشته باشیم اما یک مرتبه گفته شد که آقای قناد و همراهان ایشان برای اجرای برنامه به جزیره خواهند آمد و این مسئله از نظر روحی برای بچه هایی که تلاش کرده و آماده اجرای برنامه بودند آسیب بود.

رضا فیاضی در سال ۱۳۳۲ در اهواز لین ۵ خانه شماره ۲۳ محله آسیه‌آباد متولد شد. او مدرک دیپلم را در همین شهر دریافت کرد و پس از آن به بازیگری در تئاتر و فیلم کوتاه پرداخت و کارگردانی تئاتر را نیز تجربه کرد. در سال ۱۳۵۴ وارد دانشکده هنرهای زیبا شد. با اجرای تئاتر در مدارس در دوران راهنمایی و دبیرستان کار غیر حرفه‌ای خود را آغاز کرد. در بازیگری، نویسندگی، اجرا، کارگردانی و حتی دیگر مشاغل سینمایی دستی داشته است و در کنار آنها نوشتن رمان و سرودن شعر نیز از دیگر هنرهای او محسوب می شود

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=410264
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,513 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل