تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
بین الملل
کد خبر : 385981
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش:

تمامی شاغلین جزیره کیش کارت اشتغال دریافت می کنند/ مسکن سبز راهکار حل مشکل اسکان کارگران

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه تمامی کسانی که در کیش فعالیت کرده و حقوق دریافت می کنند باید در سامانه اشتغال ثبت نامه کرده و کارت اشتغال دریافت کنند گفت: این سامانه می تواند در حل بسیاری از مشکلات و معضلات تاثیرگذار باشد.

تمامی شاغلین جزیره کیش کارت اشتغال دریافت می کنند/ مسکن سبز راهکار حل مشکل اسکان کارگران

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، علی اصغر مونسان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از کمپ های کارگری  جزیره  و خانه کارگری مستقر در صفین که ۸۰ نفر از کارگران در آن اسکان داده شده بازدید کرد.

در این بازدید کارگران مستقر در خانه کارگری صفین مدیرعامل سازمان را در جریان مشکلات خود اعم از حذف بیمه کارگری درهنگام مرخصی، کمبود حقوق، فضای نامناسب اسکان و انتقال به کمپ کارگری، دریافت پاداش و عیدی متناسب با حقوق، سمپاشی ماهیانه محل استقرار با توجه به تعداد زیاد ساکنان، دریافت هدایای مناسبتی مانند روز پدر و روز کارگر که تاکنون دریافت نکرده بودند قرار دادند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز با توجه به موارد مطرح شده دستور پیگیری مشکلات حقوق و بیمه، پرداخت هزینه سفر برای دیدار با خانواده ها به صورت اجبار ( دو بار در سال) به منظور رعایت حریم خانواده و کنترل بروز مشکلات خانوادگی را صادر کرد.

وی در ادامه از کمپ کارگری سحر که بیش از یک هزار و۲۰۰ کارگر مجرد و متاهل در آن اسکان داده شده اند بازدید کرد. این کمپ که در مکانی مجزا و به صورت یک شهرک ساخته شده است دارای ۶۳۰ کارگر مجرد و متاهل است که به صورت مجرد در کیش زندگی و کار می کنند و در بخش دیگری از این کمپ افراد متاهل به همراه خانواده ها اسکان داده شده اند.

کارگران کمپ سحر، پایین بودن حقوق و دستمزد، پرداخت نشدن حق بیمه و حقوق در هنگام مرخصی از سوی پیمانکار، کمبود فضاهای تفریحی، افزایش تجهیزات گرمایشی و سرمایشی، دریافت وام های کم بهره، نیاز ساکنان به فضای فرهنگی، تساوی حقوق افراد کم سابقه و با سابقه که برخی بیش از ۱۵ سال است در این حرفه مشغول به فعالیت هستند را با مدیرعامل سازمان در میان گذاشتند.

در بخش متاهل نیز کمبود فضای مسکونی ( خانه هایی با وسعت ۲۴ مترمربع)، حقوق و دستمزد پایین، نبود فضای تفریحی مناسب برای کودکان و بانوان، کمبود فضای فرهنگی و بسته شدن فرهنگسرای بخش متاهلی کمپ از مشکلات مطرح شده بود که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش بر ایجاد مجتمع فرهنگی جدید تا سال آینده و استفاده از ظرفیت های کنونی برای تامین نیازهای فرهنگی بانوان و کودکان، ایجاد شرایط فعالیت های کارآفرینی برای بانوان و استفاده اجباری از مرخصی برای کارگران تاکید کرد.

در حاشیه این بازدید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش وضعیت کمپ سحر را مثبت ارزیابی کرد و افزود: با توجه به اینکه بیش از دو هزار و یکصد کارگر در سه خانه کارگری زندگی می کنند وضعیت ساکنان کمپ سحر نسبت خانه های دیگر مطلوبتر است و باید در بخش فرهنگی، معاونت فرهنگی بر تقویت فرهنگسرای این محل نگاه جدی تری داشته باشد.

وی ادامه داد: در این رابطه مقرر شده است تا در آینده ای نزدیک در کنار فرهنگسرای قدیمی مجتمع فرهنگی کامل که محیط آموزشی، فرهنگی ساخته شود.

مونسان تاکید کرد: اگرچه تلاش می شود تا در محیط های کارگری ساماندهی مورد نیاز صورت پذیرد اما طرح اصلی و بلند مدت مورد نظر همان مسکن سبز است که در حوالی دهکده ساحلی خلیج فارس طراحی شده و ۴۰۰ واحد مسکونی آن به کارگران اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینکه کمپ های کارگری معمار وصبا در شرایط مطلوبی قرار ندارد اظهار کرد باید کمپ سحر را که در شرایط خوبی قرار دارد حفظ کرده و به مرور مشکلاتش را برطرف کنیم اما دو خانه کارگری معمار و صبا در موقعیت مناسبی نیستد و باید هر چه سریعتر نسبت به حل مشکلات آن ها اقدام شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه مکان طراحی شده برای مسکن سبز کارگران از محیط شهری خوبی برخوردار است و طراحی های آن انجام شده اظهار کرد: در مسکن سبز فضای ۴۵ مترمربعی برای هر واحد مسکونی منظور شده که در مقایسه با محل سکونت فعلی نزدیک به دو برابر خواهد بود.

وی ادامه داد: کارهای مقدماتی طرح انجام و سرمایه گذارنیز مشخص شده و اگر قرارداد ساخت با پیمانکار در سال ۹۵ انجام پذیرد تا اواسط سال ۹۶ اولین گروه می توانند در خانه هایی که براساس استاندارهای شهری و ایمن ساخته شده اند اسکان داده شوند.

مونسان همچنین از اجرای سامانه اشتغال که توسط معاونت فرهنگی اجتماعی کیش طراحی شده خبرداد و افزود: این سامانه در حال بارگزاری است و تمامی کسانی که در جزیره کیش فعال بوده و حقوق دریافت می کنند اعم از کارگران، کارمندان و مسئولان باید در این سامانه ثبت نام کرده و کارت اشتغال دریافت کنند.

وی تاکید کرد: با ثبت اطلاعات شغلی در این سامانه اشراف مسئولان به حوزه های اجتماعی و کار و اشتغال کامل شده و از حضور و اشتغال افرادی که کارت اشتغال ندارند در جزیره کیش جلوگیری خواهد شد. همچنین با تست های ویژه ای که در این سامانه طراحی شده افراد معتاد شناسایی و اشتغال آنان ممانعت می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار کیش پرس مبنی بر نظارت بر فعالیت های پیمانکاران افزود: با نشست هایی که معاونت های مربوطه در این رابطه خواهند داشت نظارت ویژه ای بر کار پیمانکاران خواهد شد اگرچه برخی از مشکلات مطرح شده توسط کارگران به دلیل مطلع نبودن آنان از حقوق قانونی  است اما برای حل مشکلات کارگران باید صحبت های پیمانکاران را هم شنید.

وی تاکید کرد: برای حل مشکلات در جلسه ای با حضور پیمانکاران موضوعات مطرح شده و مشکلات برطرف میشود همچنین حوزه نظارت بر فعالیت ها پیمانکاران افزایش خواهد یافت.

مونسان در رابطه با بازه زمانی مشخص برای رفع مشکلات و معضلات مشاهده شده در کمپ های کارگری بیان کرد: باید ابتدا مشکلات مشخص شده و بررسی های لازم در خصوص آن ها صورت پذیرد ضمن اینکه بیشترین دغدغه دوری کارگران از خانواده ها و معضلاتی است که این دوری برای هر دو طرف به وجود می آورد که در این رابطه مقرر شده است تا کارگران به صورت اجباری و با هزینه سازمان در سال دو بار به خانواده های خود سرزده و با آن ها دیدار داشته باشند.

در جریان بازدیدهای صورت گرفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از ساختمان جدید بهزیستی دیدن کرد و شقایق کهور زاده رئیس اداره بهزیستی کیش از اهداء لوح تقدیر از حمایت های مدیرعامل سازمان قدر دانی کرد.

ساختمان جدید بهزیستی کیش که در منطقه صفین قرار دارد در فضایی به وسعت یک هزار و ۸۸۰ مترمربع در ۵ طبقه توسط خیرین و با حمایت های سازمان منطقه آزاد کیش احداث شده است.

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=385981
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,105 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی