تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 340274
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یادداشت /

مذاکره با ۱+۵ مجموعه ای ناهمگن است/ غرب از اهرم مذاکره بعنوان برگ برنده استفاده می کند

طرف غربی یعنی طرف مذاکره تیم ایرانی از یک جنس و از یک سنخ خالص نبودند و نیستند خود طرف مذاکره ما غربی ها (۱+۵)یک مجموعه ناهمگن نا خالص است که همه آنها فقط در یک مورد با هم تفاهم دارند و آن هم بحث کنترل ایران با رویکرد ترویج اسلام هراسی در جهان است.

مذاکره با ۱+۵ مجموعه ای ناهمگن است/ غرب از اهرم مذاکره بعنوان برگ برنده استفاده می کند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از  رفتارنیوز  ، یکی از مباحث پیچیده و پر حاشیه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، موضوع انرژی هسته ای است. کشور ایران با رعایت همه چهارچوب ها و آیین نامه های بین المللی، حق مسلم خود می داند تا از این صنعت و تکنولوژی های روز آن و همچنین دانش فنی مربوطه بهره مند شود.

 

ایرانیان در طول این مدت ثابت کردند علی رغم فشارها و تحریم های ظالمانه حرفی در این بعد علم دارند و می توان گفت یکی از دلایل موفقیت و پیشرفت ایرانیان در این حوزه خود غربی ها بودند یعنی مصداق همان کلام که می گوید اگر خدا بخواهد عدو شود سبب خیر بد عهدی و عدم پایبندی غربی ها به تعهداتشان موجب شد تا ایرانیان راسا و بدوا در این حوزه ورود نمایند و تا آنجا پیش روند که این دانش را بومی نموده و در شکل بومی اش در ایران تولید نمایند. و این قصه سر دراز دارد.
این دانش اکنون در ایران بومی شده است و هیچگونه وابستگی به غرب ندارد تا اینکه آنها بخواهند و یا در جایگاهی باشند که سخن از تهدید و کنترل آن بزنند و از همین رو است که هر از چند گاهی با مسموم سازی فضای بین المللی و تهمت زنی به ایران قصد باجگیری از ایران را دارند. تمامی منابع اطلاعاتی غرب در این حوزه اتهامات واهی گروه های معاند و تروریستی که مورد غضب نظام جمهوری اسلامی ایران می باشند، است و تا به امروز خلافی مطابق موازین قراردادهای بین المللی از سوی کشور ایران رخ نداده است.

 

چون باورهای دینی و مذهبی ما اجازه هیچگونه فعالیتی که مضر برای جامعه بشری باشد را به ما نمی دهد. و باید گفت همه ابهاماتی که در این حوزه ساخته و چرداخته ذهن خود غربی ها است چون خودشان هر چه که در توان داشتند در حق ایران بد اخلاقی و بد عهدی کردند. با بررسی اسناد و مدارک موجود متوجه می شویم فعالیت هسته ای ایران یک پدیده با سابقه تاریخی پر رمز و رازی است. که سابقه آن به زمان دوران حکومت پهلوی می رسد در آن زمان دولتمردان ایران و غرب در نهایت تعامل و همکاری با هم بودند و خیلی هم خوشبینانه نسبت به آینده، به موضوع نگاه می کردند. حتی دولت های غربی در هنگامه آغازین این فعالیت متعهد شدند که از پیشرفته ترین و بروز ترین تکنولوژی موجود و دانش فنی زمان استفاده کنند.

 

برای راه اندازی نیروگاه اتمی بندر بوشهر از متخصصان زبده و دانشمندان مطرح غربی استفاده کنند و در کنار آن به دانشمندان ایرانی برای رسیدن به یک افق روشن و مطمئن در این صنعت یاری دهند در آن زمان به حقیقت پیشرفته ترین و به روزترین تکنولوژی جهان غرب به خصوص کشورهایی چون آلمان و فرانسه داشتند، را برای این اقدام در نظر گرفته بودند مقدمات لازم برای اجرایی شدن فراهم شده بود.

 

قرار بود یک مجموعه از این نیروگاه ها با کمک دولت های غربی در ایران بصورت پیوسته در نقاط مختلف احداث شود هر چند که در آن زمان هم بودند کسانیکه ادعا می کردند کشور ایران با داشتن منابع غنی مواد نفتی و گاز، نیازی به این تکنولوژی و دانش ندارد ولی تعداد اینان خیلی قلیل و اندک بود. اما به یکباره با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران تمامی معادلات در منطقه و سطح بین الملل به هم خورد و نگرش ها و رویکردها به ایران و انقلاب اسلامی خیلی تنگ و محدود شد.

 

نظر جهان غرب نسبت به ایران و دولتمردان جدیدی که در ایران تازه روی کار آمده بودند، بدبین شدند و همه تعهدات و قول و قرارهای خود را برهم زدند و همه اصول جاری بین المللی را زیر پا گذاشتند. در ابتدا برای برگرداندن نظام به هم ریخته حکومت پهلوی با هم تلاش نمودند و همدلانه نهایت سعی و تلاش خود را بکار بردند، ولی تلاش ها بی فایده بود چون ملت ایران مجدانه تصمیم خود را گرفته بودند.

 

دولت غربی به سرپرستی کشور آمریکا برای براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی در ایران دست به هر حیله ای زدند از تحریک قومیت ها گرفته تا تلاش برای تجزیه کشور و از ترور شخصیت ها گرفته تا تحریک صدام برای آغاز یک نبرد ناجوانمردانه و یک جنگ تمام عیار بر علیه جمهوری اسلامی ایران، که تنها بخش کوچکی از آن همه جنایت می باشد. دول غربی با هم متعهد شدند اگر در بر اندازی دولت نوپا در ایران موفق نشوند، حداقل کاری کنند که انقلاب اسلامی ایران را کنترل کرده و محدود نمایند

 

اما با توجه به حمایت جمهوری اسلامی ایران از نهضت های آزادیبخش در جهان و اقبال عمومی از نظام نو پای مستقر شده در ایران در سطح بین المللی و منطقه ای تمامی رویاهای آشفته جهان غرب نه تنها هیچوقت تعبیر نشد بلکه آشفته تر هم گردید. و هر چه از عمر این انقلاب و نظام که می گذرد بر عظمت و بزرگی و شکوهش افزوده می شود و این معادله با توجه به کینه آنها از انقلاب اسلامی، برای جهان غرب هرگز حل نخواهد شد. همه ما می دانیم استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی که در حقیقت این حاکمیت که امروز در ایران شکل گرفته است و امید است به دست صاحب اصلی اش برسد،

 

یک ودیعه الهی است ما این دستاوردها را مدیون همت و تلاش تمام کسانی هستیم که برای اعتلای پرچم نظام مقدس جمهوری اسلامی هر آنچه داشتند، را صادقانه در طبق اخلاص نهاده و از کیان این مرز و بوم و ارزش های اصیل دین مبین اسلام دفاع نمودند. اما بعضی مواقع موضوعاتی است که گاهی بعضی از دوستان و دلسوختگان نظام به خطا از آن غفلت می نمایند و یا در برآوردهای خود دچار نسیان و فراموشی می شوند.

 

ما باید باور کنیم که مبارزه اسلام و کفر یک مبارزه تمام ناشدنی است و شیطان همیشه دشمن انسان است. و امروز کشور ما برای دستیابی به اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و آرمان های حضرت امام (ره) و تعامل با جامعه بین الملل و رفع کلیه کدورت ها و بدبینی ها، دولتمردان ایرانی همواره باب مذاکره با جهان غرب که ظالمانه خود را کدخدا و صاحب جهان می دانند باز گذاشته و بارها برای رفع کینه های آنها نهایت تلاش نموده است هر چند که دولتمردان غربی هر بار از قبل جسورتر شده و بدنبال فزون طلبی ها بیشتری رفتند هرگز تاریخ این همه بد عهدی و کارشکنی را فراموش نخواهد کرد.

 

البته در میان دولتمردان ایرانی بودند کسانیکه همه ادعاهای آنها را به سخره گرفتند و به ریششان خندیدند. با این همه بد عهدی جهان غرب، داستان مذاکره با دولت های غربی در واقع در گذر زمان یک تابوی خطرناکی شده و چه انرژی و توان زیادی از دولتمردان ما برای برگزاری جلسات بی خاصیت تلف نشد و ما در طول این چند دهه همواره مذاکره می کردیم که کی و چگونه مذاکره کنیم. در واقع ما برای مذاکره و برگزاری جلسه بصورت تکراری مذاکره و رایزنی می کردیم.

 

طرف غربی یعنی طرف مذاکره تیم ایرانی از یک جنس و از یک سنخ خالص نبودند و نیستند خود طرف مذاکره ما غربی ها (۱+۵)یک مجموعه ناهمگن نا خالص است که همه آنها فقط در یک مورد با هم تفاهم دارند و آن هم بحث کنترل ایران با رویکرد ترویج اسلام هراسی در جهان است.

 

در جریان این چند سال ثابت شد که جبهه گیری طرف غربی با شک و تردید به همراه بوده و است چون آنها نمی توانند از منافعی که در تعامل با ایران برایشان تامین می شود بی خیال باشند. بعد از چندین دهه گفتگو رویه ای در سطح بین الملل شکل گرفت که جهان غرب برای نشستن در کنار ایران در میز مذاکره تن بدهد که این موضوع خود در چندین مقال جای بحث و بررسی دارد و دستاوردهای ایرانیان در عرصه های رویارویی با غرب تنها بخش کوچکی از آن مهم است.

 

هر آنچه اتفاق می افتاد در واقع محصول این چند دهه ایثار و تلاش و پایداری است و دستاوردهایی که ما در دنیا بدست آورده ایم و نقشی که در معادلات بین المللی و منطقه ای ایفا می کنیم هر آنچه که نتیجه مباحث هم شان این همه پایداری نبود.

 

ما امروز به یک بازیگر اصلی در جامعه بین المللی و منطقه ای تبدیل شده ایم. هر چند که کارشکنی و آزار رسانی طرف غربی یک پدیده مذموم و زشت است و به یک عادت تبدیل شده است و ما با این ها رشد کرده و به اینجا رسیده ایم. ولی این مباحث از ارزش بحث نمی کاهد. در مورخه ۹۴/۰۴/۲۳طرف ایرانی با طرف غربی تیم مذاکره کننده به یکسری توافقاتی رسیدند، هر چند که در ۲۶/۱۰/۱۳۹۴ موضوع توافقات اولیه به مرحله اجرا می رسید. در آن ایام زمانیکه طرف ایرانی از نتایج مذاکره قند تو دلش آب می شد و به انواع مختلف ابراز احساسات می کرد درست در همان زمان طرف غربی به اشکال مختلف ته دل ما را خالی می کرد و با صراحت بد اخلاقی می کردند.

 

دست از تهدیدات خود بر نداشته بود و از تو خالی بودن مذاکرات می گفت با صراحت خط و نشان می کشید و صراحتا تهدید می کرد و از ایرادات و ان قلت های خودش می گفت. از اینکه می تواند و هر لحظه بخواهد قادر است همه توافقات را به هم بزند تا آنجا که اینگار گویی از اول هم چنین چیزی نبوده است و بدون کوچکترین شرمی سخن از عدم پایبندی خودشان می گفتند همواره از عدم علاقمندی و از ناخرسندی خودشان می گفتند و به هر صورت که می توانستند با رجز خوانی های خودشان ما را تهدید به عدم پایبندی مان به موارد مورد ادعای خود می نمودند و از اینکه هر موضوعی که تهیه و تدوین و مورد توافق قرار بگیرد،

 

صحبت می کردند. ما دلمان خوش بود که ما در روز ۲۳/۴/۱۳۹۴ با جهانیان تعامل می کنیم و ما خیلی تلاش کردیم در آن روز به جهانیان ثابت کنیم که ما از تبحر لازم در منطق و سیاست برخوداریم و یک تنه می خواهیم با جهانیان مذاکره کنیم. محبور شدیم کسانیکه در داخل نسبت به نتایج مذاکرات بدبین و یا از میزان اعتماد ما به غرب گله داشتند، ما آنها را دلواپسان خواندیم و گفتیم که کسی حق ندارد نسبت به آینده بد بین باشد و اصلا کسی حق ندارد گله نماید همه با هم دست در دست هم داده خوشبین شدیم.

 

می خواستیم به جهانیان ثابت کنیم کسانیکه با شجاعت در مقابل غرب ایستادگی کردند شاید آنهایی بودند که از مذاکره و گفتگو با جهان غرب ترس و لرز داشتند و اعتمادی به غرب نداشتند و حتی بعضی ها فکر می کردند که حادثه و تهدید پیش می آید که نیامد ولی آنها دست از ادعاهای خودشان هم برنداشته اند. و از اینکه غرب از اهرم مذاکرت بعنوان یک برگ برنده استفاده می کنند.کما اینکه بعضی ها ادعا می کنند غرب می خواست فروش نفت ایران را بصورت نموداری با کاهش ۲۰ درصد ۲۰ درصد محدود کند و تا روزیکه آن را به صفر برساند ولی سئوال مهم اینجاست حالا که به صفر نرسید چه چیزی عایدمان شد.

 

چه دستاوردی برایمان داشت مشکل تورم و رکود حل شد یا بیکاری ولو با بیگاری از بین رفت. چرخ زندگی مردم چرخید و یا چرخ کارخانجات از کار ایستاد امید به زندگی بیشتر شد وام خرید کالای ایرانی وام خرید خودرو توانست کاری پیش ببرد. و غرب خواست با کاه و گل گرفتن قلب راکتور اراک و محدود نمودن تعداد سانتریفیوژ هایی که می چرخید فعالیت اتمی ما را بصورت محدود و قانون – ی که خودش قبول داشت- مند قبول کند حالا که قبول کردند چه اتفاقی برای ما افتاد.

 

اینان برای خرید آب سنگین ما به تحقیق حیله هایی دارند و شاید آزمایش و چک کردن تکنولوژی ما بخشی از این پروژه باشد آنها بارها پرونده ما را به شورای امنیت و فصل ۷ و ماده ۴۱ برده بودند اصلا شورای امنیت بعد از این همه کوتاه آمدن ما چکار درستی برای ما انجام داد آیا در برابر این همه کشتار و اتفاقی که در جهان می افتد هم به همین شکل فعال و جسور است. اگر غرب بنا به ادعای بعضی ها پرونده ما را برده به شورای امنیت و حتی در مورد حمله نظامی به ایران به مذاکره و حتی برای حمله به توافق رسیده بودند هر چند که زیاد نمی تواند قریب به یقین باشد. چون آنها همیشه پرونده ما را روی میز دارند حتی هیچوقت آن را به بایگانی و کمد نخواهند گذاشت چون از ما برای خود یک دشمن درست کرده اند و بودن ما سند گسترش نفوذ آنها در منطقه است پس آنها ما را نیاز دارند و ما رقیب آنها در منطقه و خواهان سهم خود در سطح بین الملل می باشیم و هیچ وقت از خواسته های خود کوتاه نمی آییم.

 

بعضی ها می گویند قطعنامه های فصل ۷ رفع شده و تحریم تسلیحات برداشته شد هر چند که کسی حاضر به معامله و مراوده تجاری با ما نیست ولی امروز همه مجوزهای لازم را داریم و تحریم ها برداشته شده است هر چند که چیزی عایدمان نشده است. البته اگر مراسم برداشته شدن تحریم ها نیازمند یک پروسه زمانی صد ساله نباشد خوب است چون ما طالب مراوده و مذاکره برد برد بودیم اما وضعیت موجود یک سئوال بزرگی را در ذهنمان تداعی می کند پس این همه دستاورد کجاست و از کی قرار است مردم نتایج این همه ادعا را لمس کنند چرا سرعت جریان امور این همه آرام است و ما پاور چین پاورچین قدم برمی داریم.

 

دنیا ما را به یک اتهام واهی متهم می کرد آیا این تهمت زدن ها از بین رفته آیا از میزان اتهامات و نوع آن ها کاسته شده است پس این حرف و حدیث ها در مورد خرید پر از منت آب سنگین چیست و داستان هواپیما خریدن ما به کجا خواهد رسید. آنها ما را متهم می کردند به اینکه دنبال تولید سلاح های کشتار جمعی هستیم آیا این اتهامات برداشته شده است. در حالیکه خودشان برای اولین بار این سلاح ها را بر علیه بشریت استفاده کردند.

 

آنها ما را متهم به حمایت از تروریست می نمایند و در نظر آنها کسانیکه از حریم خود و از وطن خودشان دفاع می کنند متهم به تروریست می باشند آیا دست از این اتهام زنی برداشته اند یا همین الان در حال تجهیز دشمنان اسلام و ایران و دشمنان بشریت هستند آموزش انواع مختلف تروریست را به عهده دارند برای ناامن نمودن خاورمیانه و کشتار مسلمانان از کوچکترین جنایت دریغ نمی کنند و آنگاه در نقش معلم اخلاق می خواهند دنیا را نصیحت کنند.

 

در حالیکه تروریست تربیت می کنند و حتی به شرط تملیک در اختیار دیکران قرار می دهند. در مورد بانک ها و بیمه نفت کش ها و . . . چی شد آیا توافقات صورت گرفته عملیاتی شده است. آیا این حرف خیلی بزرگ نیست و در نهایت بی ادبی نمی باشد که آنها ما را به گفتگو با شرکت های خودشان حواله می دهند ما باید خودمان رفته و به سازمان ها و شرکت های آنها توضیح داده و نظر آن ها را جلب نماییم تا با ما حاضر به معامله شوند آیا این توهینی آشکار و دهن کجی به ایران نیست.

 

براستی ال سی ها با هزینه کم باز می شوند سوفیف در بانک های عامل برای تجار ایرانی اجرا می شود. ما خیلی دوست داریم از این فضای پیش آمده نهایت بهره را ببریم اما چه فایده طرف غربی ما اصلا مقید به رعایت قواعد بازی نیست.

 

ما باید به تعهد خودمان پایبند باشیم و تا آنجا که ما اولین کسی نباشیم که نقض غرض می کند خیلی خوب و این در واقع بخشی از باورها و آموزه های دینی ما است اما چه فایده آیا طرف غربی هم از تعهد به پیمان چیزی می داند یا دور زدن که در ذات خود دارند را نشان از زرنگی می دانند. گاهی در برابر این همه بد عهدی دولت های غربی و زور گویی های آنها از خود می پرسم براستی اگر همراه تیم مذاکره کننده ما یک نفر فال بین و منجم هم همراه می ساختیم امکان داشت که جوابی بهتر از این دریافت داریم.

 

البته زیا هم بی جا نبود ، چون ما که این همه خوش بینی به طرف مقابل داشتیم اما آنها در عوض این همه لبخند و خوشرویی طرف ایرانی ذره ای شعور به خرج ندادند و زمانیکه با طرف ایرانی در حال مذاکره بودند در آن طرف تر دست به توطئه زده و شبانه روز بدنبال تهیه و تدوین قطعنامه و مصوبه و دستورالعمل های جدید به شکل و فحوای جدیدی بودند و نا جوانمردانه داشتند از پشت خنجر می زدند و الان هم می زنند.

 

در آن زمانی که طرف ایرانی بدنبال توجیه و توضیح برای افکار عمومی بود و سر وعده های خوب چانه می زد طرف غربی بدنبال تخریب بیشتر ایران در مجامع بین المللی و تهدید دوستان و حتی شرکا تجاری ایرانی بودند و هستند تا ایران در فضای بین الملل تنهای تنها شود. طرف غربی در روز روشن و بدون کوچکترین شرم و حیایی دارد از تروریست حمایت علنی می کند و به ساخت ربات های انسان نمای آدم کش می پردازد و در نهایت وقاحت همزمان به دفاع ایران از نهضت های آزادیبخش انتقاد می کند و ارزش های ما را به سخره می گیرد.

 

سرمایه های ما را خودخواهانه بلوکه کرده است و بهره می برد و امروز بعد از این همه بهره کشی تملک و تصرف می کند ولو اینکه زیاد توفیری ندارد چون همین الان هم در اختیار و تملک و تصرف خود آنها است و آنان از آن ثروت متمتع و بهره مند می شوند.

 

طرف غربی به جای احترام به دانش و فن ایرانی داشته های ایرانی را از بیخ تهدید می کند و از ما می خواهد که در هر کاری باید تابع نظر آنها باشیم. هر لحظه تحت یک عنوانی نو و جدید اقدام به جنگ روانی می نماید. ولی از ما انتظار دارد در برابر جنایت هایشان بر علیه بشریت ساکت شویم.

 

بعضی ها در مورد غرب نگاه ساده انگارانه ای دارند و می گویند غرب گاوی است که هم پستان شیر دارد و هم شاخ ولی غافل از این هستند و یا نمی خواهند باور کنند که اختلاف ما با غرب در شیوه نگرش ما و آنها به انسان و جایگاهش در جهان خلقت است و این اجتماع نقیضین بوده و امری محال می باشد. ولی در جایگاه برابر با هر کسی مراوده و ارتباط بخشی از شعور انسان است و سیاست و تدبیر در برقراری ارتباط نهایت سعادت است.

 

 

اننهای پیام /م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=340274
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,252 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی