تغییراتی که از نظر هیئت عالی نظارت مهم اما از نظر ستاد انتخابات ناچیز است
+ پ -
تغییراتی که از نظر هیئت عالی نظارت مهم اما از نظر ستاد انتخابات ناچیز است

انتخابات شورای شهر بندرعباس پس از شمارش مجدد ۲۶ صندوق شاهد تغییر در اعضای منتخب و برخی تغییرات در آرای سایر کاندیداها بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ انتخابات شورای شهر بندرعباس با حضور ۱۸۲ داوطلب در عرصه رقابت همزمان با سایر نقاط کشور در ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری با حضور گسترده و با شکوه مردم برگزار شد که پس از اعلام نتایج شمارش آرا با اعتراض تعداد زیادی از این داوطلبین روبه رو شد و اعتراضات خود را به صورت رسمی به ستاد انتخابات و هیئت های نظارت این انتخابات تقدیم کردند.

پس از پایان مهلت رسیدگی و بررسی شکایت خبری مبنی بر تایید انتخابات شورای شهر بندرعباس در مرحله اول توسط هیئت اجرایی و کمی بعد توسط هیئت نظارت شهرستان بندرعباس در رسانه ها منتشر شد که با اعتراض بیشترداوطلبین معترض نوبت به تایید هیئت عالی نظارت استان هرمزگان رسید.

هیئت نظارت استان که متشکل از سه نفر از نمایندگان استان هرمزگان آقایان احمد مرادی،حسین هاشمی تختی و سید مصطفی ذولقدر می باشد، پس از برگزاری جلسه مشترک با داوطلبین معترض و دریافت مستندات لازم، رای به بازشماری تعداد ۲۶ صندوق دادند که روند بازشماری در سه شبانه روز به طول انجامید و تغییرات مهمی در نتایج انتخابات شورای شهر بندرعباس مشاهده و نفر یازدهم که از منتخبین این دوره بود با اختلاف چشمگیری جایش را به نفر دوازدهم که از اعضای علی البدل بود، داد  همچنین در اعضای علی البدل هم تغییراتی صورت گرفت.

پس از ایجاد این تغییرات مهم احمد مرادی،رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شورای اسلامی استان هرمزگان در نشت خبری روز جمعه ۲۶ خرداد ماه رسماً با مهم دانستن تغییرات در نتایج آرای منتخبین شورای شهر بندرعباس اعلام کرد که این هیئت نظر به بازشماری تمامی صندوق های شهر بندرعباس را دارد و به طور رسمی به فرماندار بندرعباس ابلاغ شده است.

گویا موضوع پر حاشیه انتخابات و باز شماری آرای شورای شهر بندرعباس پیچیده تراز آن است که با اعلام رئیس هیئت عالی نظارت بر احتمال عمدی و یا سهوی بودن جابه جایی برخی از آرای تمام صندوق ها بازشماری شود تا جایی که احمد پویانفر فرماندار و رئیس هیئت اجرایی شهرستان بندرعباس هم با دعوت از خبرنگاران و برگزاری نشست خبری اعلام می کند که تغییرات در نتایج آرای ناچیز و طبیعی است لذا خطای دید و عامل انسانی باعث اختلاف در شمارش و ثبت آرای بوده است .

تمامی صندوق های شورای شهر بندرعباس باز شماری می شود

احمد مرادی، رئیس هیئت عالی نظارت شورای های هرمزگان روز جمعه ۲۶ خرداد ماه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طبق ماده ۵۶ قانون انتخابات شوراهای شهر و روستاها، حدود ۴۷ تا ۵۰ نفر به نتیجه انتخابات معترض بودند و ما رسیدگی را در این زمینه آغاز کردیم.

وی افزود: فرمانداری نظرش بر شمارش پنج صندوق بود اما بازشماری ۲۶ صندوق را انجام دادیم که در نهایت نتیجه شمارش ۲۶ صندوق تغییراتی در نتایج اولیه وجود داشت و نفردوازدهم که از اعضای علی البدل بود با اختلاف بالای ۳۱۳ رای جای نفر یازدهم که از منتخبین بود را گرفت.

رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای هرمزگان تصریح کرد: هر سه عضو هیأت عالی نظارت استان  پس از مشاهده تغییرات در نتایج نظر بر بازشماری کل صندوق‌ها داشتند که پس از مصوب شدن به فرمانداری بندرعباس ابلاغ شد.

مرادی در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال ابطال انتخابات نیز گفت: هر اظهار نظری در این زمینه را باید در موعد مقرر خودش تصمیم بگیریم ولی در حال حاضر تصمیم ما بر بازشماری ۱۵۵ صندوق باقیمانده است.

وی درباره بروز تخلفات در انتخابات نیز بیان کرد: گاهی در بازشماری به دلیل فشار کاری طبیعی است که خطا در حد ۵ یا ۱۰ رای باشد اما وجود  اختلاف  زیاد در شمارش اولیه و بازشماری در ۲۶ صندوق ،نیاز به بازشماری همه صندوق های شهر بندرعباس قوت گرفت که عمدی بودن یا سهوی بودن اختلاف درآرای را بررسی خواهیم کرد.

نماینده مردم بندرعباس درخصوص تائید صحت انتخابات شورای شهر بندرعباس از سوی هیأت نظارت شهرستان نیز گفت: باید دلیل تأئید صحت انتخابات را از دوستان  هیئت نظارت شهرستان سوال کنید چرا که هیأت نظارت در بخش هاو همچنین شهرستانها مستقل بوده وما دخالتی در کار آنها نداشته‌ایم که لازم است دلیل تأئید صحت را از خود آنها بپرسید.

وی در ادامه بیان کرد: اعتراضاتی که به هیأت نظارت استان ارسال شد، متنوع بوده است و به عنوان نمونه همکاران یکی از داوطلبان همگی از اعضای هیأت اجرایی انتخابات بوده‌اند و یا گزارشی مبنی بر این که خود کاندیدا و خانواده‌اش در آن صندوق رای داده بودند اما هیچ رای در آن صندوق برای آن کاندیدا شمارش نشده بود.

تغییرات در بازشماری آرای شورای شهر بندرعباس ناچیز است

احمد پویانفر ،فرماندار بندرعباس  روز شنبه ۲۷ خرداد ما در جمع خبرنگاران در خصوص نظر هیئت عالی نظارت هرمزگان بر باز شماری کل آرای اظهار داشت : در روند برگزاری انتخابات هیئت های مختلفی نقش ایفا می کنند که هیئت اجرایی ،هیئت نظارت ،هیئت بازرسی  و در روز انتخابات اعضای شعبه اخذ رای و نماینده فرماندار ،ناظرین و بازرسین در روند برگزاری انتخابات از اخذ رای تا شمارش آرای در نقش مجری و ناظر وظیفه خود را انجام می دهندو همگی یک مسئولیت مهم که صیانت از آرای مردم است را برعهده دارند .

وی فرآیند کلی برگزاری انتخابات شورای شهر بندرعباس را درست خواند و افزود:شاید به دلیل تعدد عوامل اجرایی و نظارت و تعداد آرای زیاد در هر شعب و خطای دید عامل انسانی باعث شده که آرا اشتباه خوانده و یا ثبت شود لذا به کلیات انتخابات خدشه ای وارد نمیشود و انتخابات به طور سالم برگزارشد و داوطلبین هم فرصت داشتند در زمان مقرر،اعتراض خود را تحویل دهند.

فرماندار شهرستان بندرعباس تصریح کرد: پس از رسیدگی مشترک با هیئت نظارت به اعتراضات داوطلبین و نداشتن مستندات لازم از طرف آنان ،اول توسط هیئت اجرایی و سپس توسط هیئت نظارت شهرستان انتخابات شهر بندرعباس تایید شد.

پویانفر با بیان اینکه قانون برای ما ملاک خواهد بود ،عنوان داشت: در مرحله بعد از تایید هیئت اجرایی و نظارت باید هیئت عالی نظارت استان تایید کند که بنا به تصمیم آنان اول ۲۶ صندوق بازشماری و اکنون هم نظر بر بازشماری کل صندوق ها را دارند که ما تابع قانون هستیم و اگر قانون در این خصوص اینگونه گفته باشد ما همکاری خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: تغییری که در چند صندوق بازشماری شده وجود داشت، تغییر جدی نبوده و به طور طبیعی امکان چنین تغییراتی وجود دارد لذا با توجه به اینکه برخی از صندوق ها بیش از هزار یا دو هزار رای در آن وجود داشته باشد این یک امر طبیعی است که تغییراتی به وجود بیاید اما در نتیجه به غیر از یک نفر از اعضای اصلی و یک نفر از اعضای علی البدل دیگر جابجایی صورت نگرفته است .

وی خاطر نشان کرد:درخواست هیئت عالی نظارت مبنی بر بازشماری کل صندوق های آرا به ما ابلاغ و جلسه هیئت اجرایی هم در این خصوص برگزار شده و نظرات خود را به این هیئت محترم اعلام کرده ایم که در آینده نزدیک این تصمیم در اختیار رسانه ها گذاشته خواهد شد.

شنیده‌ها حاکی از آن است؛ حال پس از احراز تخلف در انتخابات شورای شهر بندرعباس و موافقت هیأت عالی نظارت به شمارش تمامی صندوق‌ها، برخی از مسؤولان خصوصا یکی از معاونان استاندار هرمزگان از بازشماری کل آرا شانه خالی می‌کنند و زیر بار شمارش مجدد صندوق‌ها نمی‌روند؛ این در حالیست که استاندار هرمزگان با بازشماری کل آرا موافق است و این موضوع حتی منجر به درگیری لفظی معاون استاندار هرمزگان با یکی از اعضای هیأت عالی نظارت نیز شده است

حال باید منتظر ماند و دید با توجه به وجود اختلافات زیاد در برخی از صندوق های  بازشماری شده و احتمال تخلف گسترده در شمارش و ثبت آرای داوطلبین ستاد انتخابات به نظر هیئت عالی نظارت عمل خواهد کرد یا با پافشاری و دلایل گوناگون از بازشماری کلیه صندوق های رای سر باز خواهد زد.

به راستی دلیل مخالفت ستاد انتخابات استان با بازشماری تمامی صندوق های شورای شهر بندرعباس چیست؟

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff